Reklama

Neničte listí! - 7 způsobů, jak vám může být listí na zahradě k užitku.

Spadané listí vytváří vrstvu chránící půdu a z ní vyrůstající rostlinstvo před mrazem, zejména stále častějšími holomrazy. Přes zimu většina listí zetleje a rozloží se. Pro rostliny se stane vítaným hnojivem. Spadané listí zároveň poskytuje azyl pro hmyz a drobné zvířectvo jako např. ježky.

Využití listí:

1.Ochrana a hnojivo rostlin:
Nahrňte listí k rostlinám, které jsou obvzlášť náchylné na mráz. Listí je tenké a lehké a když ho na rostliny přihrnete v dostatečně vysoké vrstvě, bude díky vzduchu, který zaplní mezery mezi jednotlivými listy, fungovat podobně jako přikrývka z dutých vláken.
Aby vám listí nerozfoukal vítr, stačí přes nahrnutou kupku přeložit přiměřeně velkou větévku z jehličnanu.  Přes zimu rozložené listí bude rostliny hnojit a zároveň zadržovat více vody v půdě. (U rostlin dávajících přednost kyselým půdám můžete udělat přikrývku ze spadaného jehličí).

2. Zimní úkryt pro ježka:
Kupka listí, umístěná v tišším zákoutí zahrady může poskytnou ubytování ježkovy na zimu. Ježci jsou na zahradě užiteční pomocnící v boji proti škůdcům - např. slimákům.

3. Potrava pro užitečné žížaly:
Tlející listí na záhoně pomůže přilákat žížaly. Spadané listí je totiž ideální potrava žížal. Žížaly jsou velmi důležité pro provzdušení půdy - vyvrtávají chodbičky, pohnojení půdy - ve svém trusu dodávají do země huminové kyseliny a pro zadržování vody v půdě. Když na záhony naklademe na podzim vrstvu kompostu a listí, žížaly půdu provzdušní mnohem ohleduplněji a dokonaleji, nežli to umí rýč. Žížaly též pomáhají chránit před povodněmi. Pokud je v půdě přirozený počet žížal, je hustě protkána jejich chodbičkami a mnohem lépe vstřebává vodu. Za přívalových dešťů vylézají dešťovky na povrch půdy, aby se neutopily, a čerstvé otvůrky, které vytvořily, ihned odvádějí vodu do hloubi země, což se něděje na vyasfaltovaných, vybetonovaných či pesticidy a těžkou technokou zničených půdách.

Reklama

4. Záhon na pěstování brambor:
Spadané listí nakupené na hromadu a přikryté větví může zjara posloužit pro pěstování brambor v travnatolistovém záhoně. Stačí brambory do této vrstvy zetlelého listí položit a časem přidávat posekanou trávu, seno...

5. Materiál do vyvýšeného záhonu:
Listí, větvičky, poslední posekaná tráva. organické zbytky - to vše může být použito pro přípravu nového vysokého záhonu či pro obohacení již vytvořeného záhonu.

6. Listí do kompostu:
Nejkvalitnější kompost vám vznikne, pokud obsahuje rozličný materiál - větvičky, listí, zelenou trávu, organické zbytky, spadané ovoce. Pouze není vhodné vkládat do kompostu listí chemicky ošetřené či napadené chororobami. Lze si vyrobit i speciální kompost pouze ze spadaného listí - tzv. listovku. Pokud nemáte na zahradě přímo místo na kompost, můžete sbírat listí do pytlů, které pak propícháte a zalijete vodou, aby se udrželo ve vlhku. Pytle uložte na stinné místo.Kdo najde jen trochu místa někde ve stínu, může zatlouct čtyři kůly a kolem nich natáhnout pletivo. A svou „úrodu“ listí ze zahrady snášet přimo tam. Rozklad listí trvá většinou dva roky. Občas je potřeba pokropit, aby ve vlhku mohlo docházet k tlení. Po roce jsou listy už téměř rozpadlé a lze je použít například jako mulč. Po dvou letech už není poznat struktura listí a l listovku ze použít k výsevu nebo do květináčů. Pro urychlení lze použít různé biologické urychlovače kompostování či k listovce přihodit trochu běžného kompostu.

7. Dekorace:
Využití různobarevných listů pro různé výtvarné a dekorativní práce se meze nekladou. Např. si můžete vytvořit ozdobný věnec na dvěře. Děti se rády do takové činnosti zapojí.

Čeho byste se měli vždy vyvarovat:
Pálení listí - ničíte užitečný hmyz a zamořuje životní prostředí dýmem
Používání vysavače na listí - vysavač může připravit půdu o všechen důležitý hmyz a organismy, které jsou nepostradatelné pro tlení organických zbytků a kypření půdy. Je zbytečné investovat do hmyzích domečků a hotelů, pokud všechen hmyz nešetrnou činností na zahradě zničíte.
Vyhazování listí do komunálního odpadu - listí není odpad

Reklama

Komentáře

Václav (Út, 9. 10. 2018 - 12:10)
Nejlepší listový kompost - listovka je z bukového listí. Listový kompost je užitečný i pro domácí roslliny.
Kača (Út, 9. 10. 2018 - 15:10)
Listy nepálit. Ano, na kompost.
Magda (St, 10. 10. 2018 - 09:10)
Já listím přikrývám na zimu záhony. Na jaře, když listí zetleje, jsou krásně vlhké a od žížal prokypřené a pohnojené.
Kalorína (Pá, 22. 11. 2019 - 08:11)
Já listí nechávám pod stromy, patří jim. Je pravda, že mi pod stromy neroste klasická tráva, ale to mi nevadí. Rostou tam rozličné bylinky a mnou vysazené cibuloviny - tulipány, sasanky, modřence. Stromy stále plodí neskutečné množství ovoce. Když nikde nejsou jablka, tak my máme obsypáno.
Default User Image
Petr (Út, 24. 10. 2023 - 15:10)

Já listí hrabu, ale ke stromům, které chci, aby rychle vyrostly - za 8 let máme z náletu krásný velký javor a z koupené třešně před 8 lety je též již velký strom, co nám každoročně dává mnoho kg třešní.

Reklama