Reklama

Pylová sprcha

Probudil vás již někdy uprostřed noci záchvat senné rýmy nebo pylového astmatu? A podivili jste se, jak je to možné? Vysvětlení je takové, že teplý vzduch, který v horkých letních dnech stoupá od země vzhůru, přináší pyl do vyšších vrstev atmosféry. Když se po západu slunce ochladí, klesá pyl opět k zemi jako jakási neviditelná "pylová sprcha".

Ve venkovských oblastech klesá tento pyl poměrně rychle a dosahuje země mezi osmou a desátou hodinou večer, ale nad rozpálenou městskou dlažbou a budovami se vzestupné proudění vzduchu udržuje déle a pyl klesá k zemi pomaleji. Většina pylu dosáhne země mezi půlnocí a druhou hodinou ranní. To je příčina nočních záchvatů kýchání a dušnosti, zejména pokud spíte při otevřeném okně.

Porozumíte-li těmto faktům o pylech, může vám to pomoci podstatně snížit váš kontakt s nimi. Pyly patří k alergenům, jimž se nejhůře vyhýbá, ale nevěřte malověrným lidem, kteří říkají, že se s pyly nedá nic dělat.

Pyly ve vzduchu a pylové zpravodajství
Odhad množství pylů ve vzduchu se zakládá na jejich koncentraci na určitých místech během dne nebo předchozí den. Předpovědi pro následující den jsou skutečně pouze odhady založené na stávajícím množství pylů, na roční době, na teplotě vzduchu, na dešťových srážkách v posledních dnech a na předpovědi počasí pro příští den. V nejlepším případě je pylová předpověď pouze tak přesná jako předpověď počasí.

Pylová předpověď může být užitečná při rozhodování, kdy začít užívat antihistaminika proti senné rýmě nebo kdy si zvýšit dávku preventivních léků při astmatu. Začátek pylové sezóny se dnes předpovídá již poměrně přesně.

Reklama

Velikost pylových alergenů

Pylová zrna, která vyvolávají alergie, měří od 10 do 40 mikronu, většina jich měří 20-35 mikronů. Běžná protiprachová maska zachytí častíce větší než 5 mikronů, takže na většinu pylů stačí. Některé rostliny -například žito - však vytvářejí drobné alergenní úlomky, které neměří více než polovinu mikronu. Mají přibližně stejnou velikost jako kočičí alergen, a k ochraně před nimi je proto třeba dokonalejší masky. Tylo úlomky lze s úspěchem odstranit pomocí praček vzduchu nebo kvalitních vysavačů. (Mikron je tisícina milimetru.)

Zdroj: Linda Gamlin - Alergie od A do Z, nakladatelství Výběr

Reklama

Komentáře

jakub (So, 18. 7. 2009 - 23:07)
Zdravím,
pokud mate potize s dychacim ustrojim jiste by vam pomohla jedna rostlinka, uz pred nejakym casem jsem si ji vysadil a jsem spokojeny, od te doby co mam doma eukalyptus se mi mnohem lip dycha, potize temer ustaly, a to prirodni cestou...driv se mi obtizne dychalo, mel jsem ucpany nos 365dni v roce.. kouzlo eukalyptu tkvi v tom ze vylucuje silice ,ktere osvezuji, aromatizuji a desinfikuji vzduch od choroboplodnych zarodku.je uciny predevsim na dychaci potize, vsechny druhy rým,bronchitidy, astmatu i jine.. navic zahani moly... po dohode mohu prodat seminka, jde o zakrsly druh citronoveho eukalyptu primo z australie. jgerza"gmail.com
Simča (Čt, 10. 12. 2015 - 14:12)
Tak to raději normální sprchu :) Já jsem si pořídila sprchový masážní box, je super http://www.wellmall.cz/Koupelny/masazni-boxy/Sprchove-boxy/12569-MONICA-90-Well-Sprchovy-box
Reklama