Reklama

Děti do dvou let nemají sledovat televizi

Americká Pediatrická akademie nedoporučuje, aby děti mladší dvou let sledovaly televizi. Dětští lékaři to uvedli v reakci na rozsáhlý průzkum, z něhož vyplynulo, že ve třetině domácností s dětmi do šesti let běží televize téměř celý den. Rodiče tak televizi pojímají jako elektronickou "paní na hlídání".

Stejná studie ukázala, že třetina malých dětí v USA má televizi ve svém pokoji a že rodiče mnoha z nich ji nechávají zapnutou i při ukládání do postýlek a usínání. "Všemu, co zabírá tolik dětského času, musíme věnovat pečlivou pozornost," komentovala výsledky Vicky Rideoutová z Kaiserovy rodinné nadace, která průzkum financovala.

Pediatři netvrdí, že sledování televize děti zdravotně ohrožuje, ale některé faktory mohou mít škodlivý vliv. Především jmenovali umístění přístrojů v dětských pokojích, kdy děti mohou sledovat i pořady, jež jim nejsou určené. Televize je tak oprávněně dávána do souvislosti se zvýšenou agresivitou a s horším školním prospěchem, soudí psycholog Dan Anderson z univerzity v Amherstu.

Významný je také rušivý efekt televize. V domácnostech, kde je zapnutá téměř pořád, mohou děti budit dojem, že ji nevnímají. Přesto "myšlenky na televizi" rozptylují jejich pozornost, dodává Andesron.

Vysedávání před obrazovkou odvádí děti od zdravého pohybu, což se projevuje ve sklonu k obezitě. Televize také nenahradí interakci, kterou děti potřebují ke svému přirozenému rozvoji.

Reklama

"Neexistuje důkaz, že by se děti do dvou let naučily z televize cokoli hodnotného," prohlásila Amy Jordanová z Pensylvánské univerzity. Speciální výchovné pořady pro starší děti ovšem mohou pomoci k jejich přípravě pro školu.

V radách, jak zvládnout televizní fenomén, američtí odborníci doporučují, aby rodiče především odstranili televize z dětských pokojů. Měli by také omezit vlastní sledování televize, protože malé děti se obecně chovají podle rodičovských vzorů. Dobré je rovněž určit dětem televizní "časový rozpočet".

Pokud mají rodiče pocit, že pořad není pro jejich dítě vhodný, pak asi opravdu není a přístroj by měli vypnout. Nikdy by televize neměla sloužit jako zábava pro nudící se dítě. Je pravděpodobné, že nemá-li co dělat, najde si kreativnější zábavu samo.

Z průzkumu vyplynulo, že ve 13 procentech amerických domácností s dětmi do šesti let je televize zapnutá od rána do večera. Téměř celý den běží v 19 procentech rodin a asi půl dne v dalších 21 procentech. Naopak nikdy nebo sotva kdy svítí televizní obrazovka ve 27 procentech domácností.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

??? (Pá, 2. 12. 2011 - 14:12)
Proč ???
Sašena (Po, 5. 3. 2018 - 15:03)
Televize opravdu jen na večerníček. Pro dospělé k neužitku. Mám puštěnou pouze jako zvukovou kulisu při žehlení takže upoutávky na všechny přiblblé pořady televize pana Soukupa jsou fakt super. Myslela jsem si že Luděk sobota blba jen hraje, ne nehraje, divím se paní Morávkové že tam vlezla, asi potřebuje prachy na další kabelky , hosté ml. Novotný, Rychtář, pak Alice a Kajínek, ale tomu museli dát ještě baštu. A Vy pane Soukupe pochybujete o úrovni ČT? Ještě si pozvěte mlátičku a taky můžete začít s rozdáváním koblihů. Třeba i Vy budete jednou premiér. Nedej Bože. To že dnes vyjdou v celé republice do ulic tisíce lidí není protože by šli na procházku. Už dlouho se nám zdejší odér nelíbí. Takže opět rok s osmičkou a to je jen začátek roku.
Jana (St, 14. 3. 2018 - 20:03)
Ahojky, naprosto souhlasím s článkem. U nás to tedy bylo jednoduché, protože když se malý narodil, tak jsme ani žádnou televizi neměli. Tu jsme koupili až později. Vybírali jsme přes http://milujemeelektroniku.eu/lacne-televizory/ Hlavně jsme se snažili vybrat takovou, kde se dá nastavit takový ten rodičovský zámek, aby se díval jen na pohádky a ne na nějaké pořady plné násilí.
! (Čt, 15. 3. 2018 - 07:03)
Ahojky, naprosto souhlasím s...Na reklamu se vykašli a pokud jde o rodičovský zámek, jak dlouho tě bude bavit ho pořád přestavovat? Je to jenom obchodní trik - v praxi nepoužitelné.
Reklama