Reklama

Hysterický člověk a láska

Hysterický člověk miluje lásku. Miluje ji jako všechno, co mu pomáhá zvětšovat jeho pocit vlastní hodnoty: opojení, extáze, vášeň; rád se dostává na vrcholy prožívání. Přitahuje ho prožívání přesahující všechny hranice; ale nikoli ve smyslu sebeodevzdání jako u depresivních lidí, nýbrž ve smyslu rozšíření jeho já, jakési apoteózy já. Hledal-li depresivní člověk v odevzdání se, které rozpouští hranice já, a v symbiotickém splynutí možnost, jak transcendovat, přesáhnout sebe sama, hysterický člověk hledá, jak vystupňovat intenzitu prožívání, která mu umožní přerůst sám sebe.

Ve svých milostných vztazích je proto člověk s hysterickými povahovými rysy intenzivní, vášnivý a vyžadující. Hledá především potvrzení sebe samého; chtěl by se opájet svou láskou i láskou partnera, očekává od ní vyvrcholení života. Umí vytvářet erotickou atmosféru a dokáže okouzlit mnoha způsoby, často je mistrem erotiky. Umí na tento nástroj hrát; od flirtu přes koketování až po svádění ovládá všechny nuance. Mistrovským způsobem dokáže dát partnerovi pocit, že je hoden lásky, což velkým dílem přispívá k jeho šarmu a sex-appealu. Má velkou sugestivní sílu, jíž lze těžko uniknout - to, že si je vědom svých předností a půvabů, ukazuje tak přesvědčivě, že mu to druzí musí věřit.

Zejména v lásce používá výše zmíněnou sílu svých přání. Je to Člověk typu "veni-vidi-vici" a dobývá pevnost útokem, nikoli dlouhým obléháním. Umí zacházet s druhým pohlavím; vztahy s ním nejsou nikdy nudné. Často miluje lásku víc než svého partnera a chtěl by poznat co nejvíc jejích forem a podob, plný zvědavosti a hladu po životě. Miluje lesk a nádheru, svátky a slavnosti, umí oslavovat a umí také oslavy pořádat, je na nich většinou středem pozornosti díky svému šarmu, temperamentu, obratnosti a přímosti. Smrtelný hřích je jen to, když ho druzí neshledávají hodným lásky, to nese těžce a sotva to promine.Je svolný ke všemu. Čím senzačnější je život, tím lepe - dlouhá chvíle zabíjí a on se snadno začne nudit, když je sám.Jsou to barvití, živí, vnímaví partneři, spontánní ve svých citových projevech, schopní intenzivně prožívat okamžik. Mají rádi požitky,jsou plni fantazie a hravosti. Věrnost pro ně není právě důležitá - přinejmenším věrnost vlastní; tajné milostné poměry pro ně mají zvláštní kouzlo a dávají prostor jejich romantické fantazii.

V oblasti sexu jsou pro ně věci obtížnější; erotická hra, něžná předehra je pro ně často důležitější než splnění sexuálních přání; chtěli by okamžiku říci "trvej ještě, jsi tak krásny a prožít ho tak hluboce, jak je to jen možné, oddálit konec. Chtěli by také, aby líbánky trvaly věčně, a těžce nesou, když se tato doba změní v každodenní život. Mají rádi změnu. Nepodaří-li se, aby měli zdravý postoj k vlastní sexualitě a k opačnému pohlaví, dochází snadno k narušení schopnosti milovat až po frigiditu a poruchy potence.

Obě pohlaví vidí v sexu účelový prostředek, jak ke zvětšení svého pocitu vlastní hodnoty, tak ke splnění své touhy mít nad partnerem moc. Zejména ženy snadno zneužívají sexuality a vydírají tím, jak se oddávají nebo sex odmítají. Čím více se jedná o vlastní hysterickou strukturu osobnosti, tím intenzivnější je vyžadující postoj a potřeba potvrzení ze strany druhých nabývá nadměrných forem. Milostný vztah se pak stává zařízením, které člověk potřebuje k sebepotvrzení, jež mu má stále znovu dosvědčovat vlastní neodolatelnost.Jejich pocit vlastní hodnoty je totiž převážně vybudován z takových úspěchů, z toho, že se zrcadlí v druhém člověku, jsou jím obdivováni a obletováni. S věkem je to pochopitelně stále těžší, protože slábne jejich přitažlivost, která spočívala převážně na zevnějšku. Proto u nich dochází k nejvýraznějším krizím ze stárnutí.

Reklama

Hysterik potřebuje partnera; ne však proto, že bez něj není schopen žít, jak si myslí (a jak je tomu u depresivního člověka); potřebuje ho jako zrcadlo, v němž chce vidět odraz sebe jako člověka hodného lásky, pro potvrzení svého labilního pocitu vlastní hodnoty. Jeho narcismus, sebeláska potřebuje neustálé potvrzování; podléhá proto snadno lichotkám, příliš rád jim věří. Potřebuje partnera především k tomu, aby on ho ujistil o jeho šarmu, kráse, významu a jiných přednostech.

Zdroj: Fritz Riemann - Základní formy strachu, nakladatelství Portál

Reklama

Komentáře

Ivett (Pá, 24. 6. 2005 - 01:06)
Máš pravdu, taky jsem se v tom poznala, až jsem uvěřila, že jsem hysterická,ale pořád jsem nemohla přijít na to v čem:-))A tvůj příspěvek mi otevřel oči,je to tak, kdo nechce být obletován a stále přesvědčován o tom, že je okouzlující,milovaný a má sex appeal:-))) Já tedaa jo:-))
Folly (Po, 25. 7. 2005 - 20:07)
neví, co je sebekritika, rozhodně si nepřipouští svoji nedokonalost, takže vy jste určitě normální:-).
Zato já jsem měla tu "čest" poznat takovou ženu osobně, ale její povahu jsem dokázala rozluštit, až když jsem byla mimo její vliv. Zaplaťpámbu.
Kasu (St, 15. 6. 2005 - 15:06)
Tak se mi zdá, že jsem asi hysterická osobnost, což mě vůbec netěší. Ale stejně se ptám: kdo netouží po lásce, kdo nechce být milován? Kdo se netěší z příjemných pocitů, které s sebou zamilovanost přináší?
Já teda nevím. O psychologii vím jen málo, ale nezdá se mi, že by to, co je tady popsáno, bylo nějak výrazně nenormální.
Tenek (Út, 16. 6. 2009 - 17:06)
Mel jsem se to poteseni potkat s takovym clovekem...a je to zdrcujici. Jeji city jsou nadrazanejsi, jakoby dulezitejsi a vy se snazite ze vsech sil dokazat, ze ji mate rad. Nikdy to neni ale dost. Ale neni to tak cerne ;-) kdyz je nekdo na to natura...na druhou stranu zas ma vzdycky neco, co ostatni ne.
Ali (So, 18. 12. 2010 - 20:12)
Tak si také myslím,že nejsem v tom sama,kdo má nějaké to trápení.Protože,ať udělám co udělám,tak to není nikdy dobře.Vždy,ale vždy si najde nějakou maličkost,kvůli které se dokáže hádat.Musí být pokaždé po jeho.V klidu se nedokáže se mnou domluvit,třeba na nákupu když se zeptám co ještě koupit,nebo něco ještě připíšu co koupit navíc.To jako když píchnete do vosy a hned se na vás srší nadávky a všechno možné.Koukám být hodně klidná,ale nějak už toho mám dost.Nevím co dál.Ať se jedná o cokoliv,tak vždy dostanu zápornou odpověď.Vidí jen sám sebe,ale ne ostatní,rád na sebe poutá pozornost a to mě vadí.Zakazuje mě vše co se mě líbí,ale jeho ega se nesmí nikdo dotknout.
Mirek (So, 18. 12. 2010 - 20:12)
Tohle je doživotní a pokud někdo nechce přijít o nervy a mít zkažený život.Pryč a to rychle !!! vlastní zkušenost.S takovými "pacienty" se vyjít prostě bez požkození vlastního života nedá !Ti lidé jsou jak cigáni...přizpůsobují se tak , že se jim druzí musí přizpůsobit. Zpočátku jsem měl sice výčitky,ale zvítězil pud vlastní sebezáchovy.
Ali (Ne, 19. 12. 2010 - 20:12)
Vím,že jsem v těžké situaci - jak se rozhodnout,ale když máme tři syny,tak se to těžko rozhoduje.Koukám vždy ustoupit hlavně kvůli dětem,ale ono to nejde pořád.Koukám vždy na děti,abych jim neublížila,ale nekoukám sama na sebe,kdo na mě vůbec bere ohled.Ani ty děti mě to neulehčují a jsou někdy tak hubatí,jako otec.Vše špatné od něho pochytali,ale toho dobrého hodně málo.Až se za to strašně stydím a je mě to moc líto,že můžou být na mě někdy tak zlí.
Xyz (Pá, 16. 8. 2013 - 13:08)
Žít s hysterickou osobou, nebo s více hysterickými osobnostmi nejde. Vůbec.
Pro zajímavost - Hysterik/hysterka:

Potřebuje z lidí dělat blbce, aby se sám cítil lépe (paradoxně právě proto, že se asi moc dobře necítí, a nebo to neřeší správně).
Hysterik vůbec nebere ohledy na lidi kolem sebe a ani náhodou ho nezajímá, že vám klidně ničí osobní život. Na svůj život si nechat sáhnout nechce.
Diktuje vám, co máte dělat.
Je to protivný vlezlý zvědavý člověk, který slídí každý váš krok a potřebuje vás ovládat jako nějaký počítačový program.
Znepříjemňuje a znemožňuje váš osobní život.
Který zdravý člověk potřebuje, aby po něm nějaký hysterik slídil?

Hysterik potřebuje jasnou a sebevědomou odezvu. Hlavně neberte vážně hysterický pláč. Berte to naprosto s nadhledem jako dětskou reakci, protože to je reakce malého dítěte. Tato jeho forma dětského citového vydírání je jen sdělením, že jste právě neudělali vše přesně tak, jak vám hysterik nadiktoval a "hluboce dojemným pláčem" sděluje, jak jste mu "strašně" ublížili. Skutečnost je ovšem taková, že jste mu vůbec neublížili, vy se jen naprosto oprávněně bráníte šlapání po svém osobním životě. Bráníte se psychicky nezdravé hysterické manipulaci. Že tento hysterik/hysterička neumí jednat jinak, je jeho starost. Ne vaše.
Taky hysterka (Ne, 18. 8. 2013 - 20:08)
Docela by mě zajímalo,jak se vlastně chová "normální" člověk?
Po přečtení článku,jsem zkonstatovala,že jsem také hysterická a k mým mindrákům přidala další.Pak jsem se namíchla a začala přemýšlet o normálnosti.Nakonec konstatuji,že se jedná o vyhraněné rysy osobnosti.Však i v článku čtete,že buď hysterická osobnost,nebo depresivní :=)
Myslím,že průměrná osobnost je "směs" všeho dohromady,možná,že něco trochu vystrkuje růžky.U mě přístup k lásce.V tom jsem tedy poněkud nezralá.Mám neustálou potřebu být zamilovaná,alespoň platonicky :=(
Taky hysterka (Ne, 18. 8. 2013 - 20:08)
P.S tak snad jsou normální alespoň ti psychologové :=)
Taky hysterka (Ne, 18. 8. 2013 - 20:08)
teď jsem si přečetla článek od Xyz,který se "tváří" jako od psychologa :)a ten zase sedí na mého manžela. Tak to asi moc hysterická nebudu,když se neumím vzepřít omezování svých aktivit a přizpůsobuji se už hezkých pár let.
To jsem si tedy zase něco přečetla,abych měla co řešit,ach jo :=(
Taky hysterka (Ne, 18. 8. 2013 - 20:08)
Alkoholicka a hysterka to...hlavně nezapomeň,že zmíněná diagnoza se týká obou pohlaví.
Ivka (Ne, 24. 2. 2019 - 07:02)
A největší masakr jsou hysterici na hranici HPO,nebo rovnou hraničáři,to je taková síla že už to ze sebe nikdy nedostanete!
Reklama