Hněv a smutek škodí srdci

Najít odpověď na otázku, proč hněv, nepřátelství a deprese vyvolávají srdeční choroby u jinak zdravých lidí, ze podařilo zodpovědět vědcům z Dukeovy univerzity v severokarolínském Durhamu. Zjistili, že příčinou je bílkovina, přesněji řečeno C reaktivní protein (CRP), jehož zvýšenou produkci způsobují právě psychické faktory.

Tým vedený Edwardem Suarezem dospěl k tomuto závěru, publikovaném v časopise Psychosomatic Medicine poté, co pomocí dotazníků zjišťoval u 121 účastníků studie jejich základní povahové vlastnosti, zejména jsou-li vyrovnaní a pokojní, či naopak popudliví a snadno se rozčílí. Následný krevní test prokázal, že téměř každá žena nebo muž, kteří lehce vzplanou nebo jsou permanentně smutní, mají dvakrát až třikrát vyšší hladinu CRP.

Již dříve se Suarezovi podařilo stanovit, že se u této skupiny lidí vyskytuje i zvýšený obsah takzvaného stresového hormonu noradrenalinu, jenž působí na imunitní systém a aktivuje geny, jež vyvolávají sice lehké, nicméně chronické zánětlivé procesy. Když se obě nebezpečné složky dají dohromady, onemocnění srdce a zejména cévních stěn na sebe nedá dlouho čekat. Navíc přichází většinou bez varovných příznaků, které na ně jinak upozorňují.

"Stává se to při každé druhé srdeční příhodě," zdůraznil Edward Suarez a dodal, že by se v žádném případě neměly opomíjet ani ostatní ukazatele, které mohou spustit životu nebezpečný mechanismus. Patří k nim mimo jiné zvýšený krevní tlak, nadprůměrná hladina cholesterolu a diabetes, nemluvě už o kouření.

Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Další humanistický pseudočlánek
  Další humanisti... (anonym)

  Hněv je zdravý na psychiku,je základ emocí,těžko chtít se ho zbavit,tím zabráníte aktivitě,to nejde.Je to motor nespokojenosti ,co posouvá lidstvo dopředu.

  Zář 10, 2016
 • Obrázek uživatele M
  M (anonym)

  Pravda to je, smutek škodí srdci!

  Zář 10, 2016
 • Obrázek uživatele k
  k (anonym)

  prosím vás,smutku se dá odpomoci a hned,hodit se do klidu,jít ven,něco vyrobit,depka je horší,to je ku... a s tou už se pracuje podstatně hůř....

  Pro 14, 2016
 • Obrázek uživatele Jitka
  Jitka (anonym)

  Hněv je zdravý na...On není hněv jako hněv. Takové to akutní naštvání a upuěštění páry je zdravé, ale být neustále naštvaný a celý život se na něco/někoho hněvat, tak to určitě ničemu ani nikomu nepomůže.

  Pro 14, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama