Eurobarometr: Každý šestý Čech se cítí šťastně

Většina Čechů a Slováků se cítí podobně jako obyvatelé ostatních zemí EU šťastná. Oba národy jsou však podstatně klidnější, než je průměr unie. Češi kvůli duševním problémům jen minimálně omezují svou práci, ale mnohem více než průměrný Evropan mají předsudky vůči lidem s psychickými potížemi. Vyplývá to z průzkumu Eurobarometru, který zveřejnila Evropská komise.

Podle ankety provedené v prosinci 2005 vyhledalo v uplynulém roce profesionální pomoc kvůli duševním potížím 13 procent občanů EU. Nejčastěji to udělali Litevci (22 procent) a Slováci (18). Češi jsou na průměru EU, nejméně byli u lékaře kvůli takovým problémům Malťané (devět procent).


V posledních čtyřech týdnech se 62 procent Čechů a 63 procent Slováků cítilo pořád nebo skoro pořád šťastně, zatímco průměr v celé unii je 65 procent. Nejšťastnější byli Nizozemci (83 procent), Irové (82) a Belgičané (80), na opačném konci žebříčku jsou Estonci, Italové (po 48 procentech) a Lotyši (42).


Celkem 72 procent Slováků a 71 procent Čechů uvedlo, že se za poslední měsíc většinou cítilo klidně a vyrovnaně - oproti průměru EU 63 procent. Nejklidnější jsou Finové (83 procent), Dáni (80)a Nizozemci (76), nejhůře na tom v tomto směru byli Slovinci (52), Portugalci (50) a Italové (46).


Podle průzkumu Češi, kteří se cítili v depresi nebo měli úzkostné stavy, jen v 12 procentech uvedli, že udělali méně práce, než chtěli. Je to nejméně v celé EU, kde je průměr 18 procent. Největší vliv měly duševní problémy na práci Estonců (29 procent), Poláků a Slováků (po 28 procentech).


Do zaměstnání kvůli nim nešlo za poslední čtyři týdny v průměru šest procent Evropanů - nejméně v ČR a Maďarsku (po třech procentech), nejvíce v Nizozemsku (13 procent) a Litvě (12).


Na 37 procent Evropanů je přesvědčeno, že lidé s psychickými potížemi jsou nebezpeční pro okolí. Myslí si to 48 procent Čechů. Největší předsudky mají Lotyši (68), Litevci (63)a Estonci (60).


Na 63 procent lidí v EU si myslí, že takoví lidé jsou nepředvídatelní. V ČR a dalších čtyřech zemích (v pobaltských státech a na Kypru) je o tom přesvědčeno 76 procent respondentů, nejvíce za Řeckem (77 procent).


Čtrnáct procent obyvatel EU se domnívá, že lidé s psychickými potížemi si za ně mohou sami. V ČR to je 21 procent. Nejvíce jsou tohoto názoru Italové a Lotyši (po 28 procentech).


Stanislav Mundil - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Jarmila
    Jarmila (anonym)

    No každému není dáno být přirozeně šťastný a spokojený. Je to složité. A pokud už se člověk v něčem "topí" tak ani sám nemá sílu to překonat. A díky předsudkům okolí pak ani třeba nenajde odvahu požádat o odbornou pomoc, aby se pro oststní nedostal do kategorie "nebezpečných pro okolí". Tak neví, pokud někdo trpí depresí kvůli třeba ztrátě zaměstnání, tak je nebezpečný?

    Led 14, 2007

Přidat komentář

Reklama

Reklama