Reklama

Důsledky stresu. Výhody, nevýhody a rizika

Když se na stresovou reakci adaptujeme, dokáže jí náš organismus lépe čelit, jsme pozornější a ostražitější, k přemýšlení a jednání máme k dispozici více energie. Pokud je však reakce příliš intenzívní a dlouhodobá, nastávají problémy.

Nejčastější komplikací v případě akutního stresoru je posttraumatický stres, ale dochází i k dalším obtížím, jako je nespavost, stav trvalého napětí, průjmy. Někdy se objevují i organické poruchy: Zánět žaludeční sliznice, žaludeční vředy, dochází k rozvinutí cukrovky.


Pokud se stres stane chronickým, může se dostavit únava, deprese, a to především dostaneli se jedinec do fáze vyčerpanosti. Tehdy se může začít uchylovat k nezdravým prostředkům: cigaretám, alkoholu, kávě, ale také k uklidňujícím lékům. Jeho stravovací návyky se zhoršují (jí málo nebo příliš), málo spí atd.
Velmi často dochází k funkčním poruchám: migrénám, trávicím obtížím, alergiím, kožním onemocněním.


Vytváří se příznivé klima pro rozvinutí organických poruch: vysokého krevního tlaku, zvýšené hladiny cholesterolu, infarktu myokardu, onemocnění trávicího ústrojí (hemoragické recto-colitidy, žaludečních problémů), polyartritidy, astmatu. Nezřídka dochází k dekompenzaci endokrinních problémů (například onemocnění cukrovkou nebo poruchy štítné žlázy).


Vedle těchto organických a funkčních chorob stres doprovázejí projevy podrážděnosti, úzkosti, deprese, což často přináší zhoršení vztahů v rodině nebo na pracovišti a vyvolává někdy vážné konflikty. Vzniká jakýsi bludný kruh a celá situace se zhoršuje: stres produkuje stres!


Na základě pozorování mnoha stresovaných osob se zjistilo, že prostředky používané pro krátkodobé potlačení stresu dlouhodobě celkovou situaci velmi často zhoršují. Příkladem je kouření. Cigareta může uklidnit a zvýšit schopnost soustředit se, v tomto smyslu působí blahodárně. Po několika letech se však kuřák stává na tabáku závislým, zvyšuje se u něho riziko onemocnění rakovinou a kardiovaskulárními chorobami a stres se prohlubuje!


Dalším příkladem může být hyperaktivita za každou cenu. Krátkodobě je možno dosáhnout dobrých výsledků, po delší době se však dostavuje únava a v případě chování typu A může úspěch dotyčného vystřídat hospitalizace na jednotce intenzívní péče!


Prevence těchto různých potíží je tedy víc než nutná; lepší je chorobám předcházet než je léčit. Umět zvládat dobře stres a udržet si tak dobrý výkon, cítit se dobře po stránce duševní i fyzické a mít se svým okolím dobré vztahy není vůbec podružnou záležitostí. Problémem stresu se zabývá zdravotnictví a statistiky dokazují, že v posledních letech je to problém závažný.


Jakým způsobem se u mě stres projevuje?


1. Dokážu se na stresové situace adaptovat, je tedy moje reakce adaptační? V čem? Dokážu uvést příklad adaptační reakce, která by mi umožnila daný problém lépe vyřešit?


2. Je má reakce na stresové situace pro mě a mé okolí škodlivá? V čem? Můžu uvést příklad?


3. Reaguji oběma způsoby, dochází u mě k adaptační i škodlivé reakci? A ve kterých situacích především?


Zdroj: Jak zvládat stres - Charly Cungi - Portál

Můžete zakoupit na www.001shop.cz

Reklama
Reklama

Komentáře

Hitman47 (Čt, 11. 8. 2016 - 01:08)
u mě vyvolává stres moje problémy s páteří
a to je polovina stresu
v přepětí stresu není jen deprese ale náhle i pocit smíchu
to je i muj případ

Michaela (Čt, 14. 11. 2019 - 12:11)
Jak holky zvládáte stres? nastoupila jsem teď na nové místo, a moc mi to nejde, a v tomto období jsem pořád vystavována nějakému stresu, poradíte mi prosím?
Lenka (Po, 18. 11. 2019 - 13:11)
Já si zvolila trochu přírodní cestu, kdy jsem si začala kupovat prášky, které obsahují Kozlík lékařský, Mátu peprnou a Meduňku lékařskou, jde o přírodní prášky, které mají výborné uklidňující účinky.
Michaela (Čt, 21. 11. 2019 - 11:11)
To je na předpis? nebo jsou to volně prodejné prášky v lékárně?
Lenka (So, 23. 11. 2019 - 13:11)
Ne ne není to na předpis, já jsem objednávala Persen přes internetovou lékárnu pilulka, a s konzultací s Vaším doktorem určitě nic nepokazíte.
Reklama