
Když se na stresovou reakci adaptujeme, dokáže jí náš organismus lépe čelit, jsme pozornější a ostražitější, k přemýšlení a jednání máme k dispozici více energie. Pokud je však reakce příliš intenzívní a dlouhodobá, nastávají problémy.
Nejčastější komplikací v případě akutního stresoru je posttraumatický stres, ale dochází i k dalším obtížím, jako je nespavost, stav trvalého napětí, průjmy. Někdy se objevují i organické poruchy: Zánět žaludeční sliznice, žaludeční vředy, dochází k rozvinutí cukrovky.
Pokud se stres stane chronickým, může se dostavit únava, deprese, a to především dostaneli se jedinec do fáze vyčerpanosti. Tehdy se může začít uchylovat k nezdravým prostředkům: cigaretám, alkoholu, kávě, ale také k uklidňujícím lékům. Jeho stravovací návyky se zhoršují (jí málo nebo příliš), málo spí atd.
Velmi často dochází k funkčním poruchám: migrénám, trávicím obtížím, alergiím, kožním onemocněním.
Vytváří se příznivé klima pro rozvinutí organických poruch: vysokého krevního tlaku, zvýšené hladiny cholesterolu, infarktu myokardu, onemocnění trávicího ústrojí (hemoragické recto-colitidy, žaludečních problémů), polyartritidy, astmatu. Nezřídka dochází k dekompenzaci endokrinních problémů (například onemocnění cukrovkou nebo poruchy štítné žlázy).
Vedle těchto organických a funkčních chorob stres doprovázejí projevy podrážděnosti, úzkosti, deprese, což často přináší zhoršení vztahů v rodině nebo na pracovišti a vyvolává někdy vážné konflikty. Vzniká jakýsi bludný kruh a celá situace se zhoršuje: stres produkuje stres!
Na základě pozorování mnoha stresovaných osob se zjistilo, že prostředky používané pro krátkodobé potlačení stresu dlouhodobě celkovou situaci velmi často zhoršují. Příkladem je kouření. Cigareta může uklidnit a zvýšit schopnost soustředit se, v tomto smyslu působí blahodárně. Po několika letech se však kuřák stává na tabáku závislým, zvyšuje se u něho riziko onemocnění rakovinou a kardiovaskulárními chorobami a stres se prohlubuje!
Dalším příkladem může být hyperaktivita za každou cenu. Krátkodobě je možno dosáhnout dobrých výsledků, po delší době se však dostavuje únava a v případě chování typu A může úspěch dotyčného vystřídat hospitalizace na jednotce intenzívní péče!
Prevence těchto různých potíží je tedy víc než nutná; lepší je chorobám předcházet než je léčit. Umět zvládat dobře stres a udržet si tak dobrý výkon, cítit se dobře po stránce duševní i fyzické a mít se svým okolím dobré vztahy není vůbec podružnou záležitostí. Problémem stresu se zabývá zdravotnictví a statistiky dokazují, že v posledních letech je to problém závažný.
Jakým způsobem se u mě stres projevuje?
1. Dokážu se na stresové situace adaptovat, je tedy moje reakce adaptační? V čem? Dokážu uvést příklad adaptační reakce, která by mi umožnila daný problém lépe vyřešit?
2. Je má reakce na stresové situace pro mě a mé okolí škodlivá? V čem? Můžu uvést příklad?
3. Reaguji oběma způsoby, dochází u mě k adaptační i škodlivé reakci? A ve kterých situacích především?
Zdroj: Jak zvládat stres - Charly Cungi - Portál
Můžete zakoupit na www.001shop.cz
Komentáře (5)
- odpovědět
Srp 11, 2016- odpovědět
Lis 14, 2019- odpovědět
Lis 18, 2019- odpovědět
Lis 21, 2019- odpovědět
Lis 23, 2019Přidat komentář