Duševní příčiny zácpy

Prakticky mnohem důležitější než tělesné příčiny obstipace jsou její příčiny duševní. Porozumět jim můžeme pouze pomocí psychologického pozorování, které vychází z toho, že odkryje duševní pozadí vyprazdňování stolice a jeho poruch. Musíme si vzpomenout na to, jakým způsobem je člověk k pravidelnému vyprazdňování vychováván. Je to jeden z prvních úkolů, který by mělo lidské mládě zvládnout. Přibližně koncem prvního roku života předstoupí vychovatelé před své dítě s požadavkem, aby svou stolici nevyprazdňovalo nevědomě do plenek, ale aby pravidelně chodilo na nočníček.

Pro dítě znamená tato nepatrná novinka revoluci v jeho vnitřním životě. Musí se naučit brát ohled na druhé, přijmout přání rodičů a pomocí spolupráce zvládnout část rozvoje čistotnos-ti. Tam, kde je vztah dítěte k matce dobrý, se tento krok po několika nezdarech podaří. Je podstatně ulehčen klidem, trpělivostí a znalostmi matky, která svému dítěti nezazlívá nedisci-plinovanost a která s láskou a uznáním vede své dítě k ovládnutí jeho koncového svalstva v konečníku. Má-li matka v tomto úspěch, pak dosáhla mnohem více, než jen to, co vidí laik při triumfální nočníkové proceduře jejího dítěte. Naučila své dítě, že mu bude nápomocna při jeho dalším seberozvíjení, jehož důležitou součástí je také pravidelné chození na záchod.


Vzdorovité děti i zde ukazují, že nechtějí to, co jejich vychovatelé. Při neústupném počurávání a pokakávání dítěte by člověk zcela jistě předpokládal, že v něm narůstá nevědomý odpor. Avšak nešikovnost vychovatelů vyvolává takovou za-tvrzelost, která jednoduše neumožňuje, aby dítě chodilo na záchod podle přání vychovatelů. Kritika, která potom následuje, různé tresty, nadávky a odměny, vůbec nepomáhá. Dítě si neústupně trvá na svém a tím vzniká chronická zácpa, která může přetrvat až do dospělosti a stane se součástí jeho života.


V tomto smyslu je pro nás zácpa velmi často znamením, že v duševním životě pacienta není něco v pořádku. Vzdor je pouze jedním z aspektů tohoto problému.

Existují lidé se zácpou - a to je velmi časté - kteří svou nemoc získali na základě výchovy k čistotě a na základě sexuální výchovy. Ještě stále jsou vyměšovací a sexuální orgány pro mnoho rodičů tabu, to znamená, že pro ně nalézají slova jako ošklivost a hnus, a tudíž je z tělesného života vyřazují. Prudérní sexuální výchova je, pokud jde o čistotu, většinou spojena s přehnaným fana-tizmem, který vyprazdňování považuje za něco "nízkého": jestliže matka komentuje stolici dítěte slovy vyjadřujícími hnus, dítě pak začne tušit, že to je nějaká nebezpečná tělesná funkce.


Křeč získaná z takových událostí ještě desítky let zabraňuje zdravému, normálnímu vyprazdňování stolice.

Pacient se zpomaleným vyprazdňováním často trpí nějakou duševní deformací, která jeho obstipaci výrazně ovlivňuje. Mnoha lékařům, kteří tyto pacienty pozorovali, bylo nápadné, že se jedná o ustrašený typ člověka, který si není jist sám sebou. Zadržování stolice, jež se samozřejmě děje nevědomě (takto postižený člověk vydává značné množství peněz za léky na uvolnění zácpy!), je často spojováno s přáním sám sebe ovládat: takoví lidé mají ve skutečnosti strach se uvolnit a upřímně vyjádřit své pocity. Proto tedy u mnoha případů zácpy současně nacházíme sexuální necitlivost, která je v podstatě jen rubem téže poruchy. Psychologické výzkumy dále uvádějí, že lidé se zácpou mají větší sklony k nedůvěře a plachosti. Domnívají se, že se nacházejí v nepřátelském světě, kde se nesmějí projevovat spontánně a kde se musí chovat zdrženlivě. Za určitých okolností se u nich projevuje pedantství a úzkostlivá přesnost ve vystupování a v oblékání, jsou lakomí a odměření, v otázce peněz jsou někdy přehnaně úzkostliví, protože se obávají, že jich nemají dostatek. Zácpa bývá také označována jako "lakota ve střevním kanálu". Zdlouhavé procedury na toaletě jsou součástí obrazu, který vyjadřuje charakterově složitého člověka, jehož problémy se stolicí jsou jen jedním z příznaků všech jeho životních potíží.


Také lidé trpící depresemi mají k obstipaci sklony.

Velké množství žen trpících zácpou bude jen těžko možné přesvědčit o tom, že ženy jsou více než muži vychovávány ke zdrženlivosti, k pruderii a ke stydlivosti. Navíc

ženy v domácnosti mají ve svém životě méně pohybu a vnitřních změn (podnětů), takže činnost jejich střev dostává méně impulzů.

Obstipace jako symptom patří k určitému pomalejšímu typu člověka.

Obstipace však není samostatný problém, je to jen znamení, že duševní vývoj se zastavil ve slepé uličce.


Zdroj: Josef Rattner - Základy holistické léčby

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (10)

 • Obrázek uživatele devka z env
  devka z env (anonym)

  Dusevni priciny zacpy? Videla bych to tak, ze se nemuzete vysrat, protoze malo tlacite :-)

  Dub 07, 2006
 • Obrázek uživatele Era
  Era (anonym)

  Narozdíl od děvky se domnívám, že příčinou nebude slabý přítlak, nýbrž obavy. Ano, strach je pravou příčinou mnoha neduhů, dokonce i zácpy. Každý, kdo se někdy ocitl v zácpě, to jistě potvrdí. Má strach, že kdyby to tzv. rozfajroval, narazí do toho auta, co stojí před ním a bude mu nadáváno a bude mít popotahovačky s majitelem a s policajty. Zácpa má kromě toho i duševní příčinu kolektivního charakteru a tou je neustálá snaha se někam co nejrychleji dostat. Postihne-li v jednom okamžiku větší množství lidí, dojde k zácpě. V takovém případě se již mnoho nadělat nedá, musí se čekat, až zácpa povolí. Vyžaduje to mnoho psychických sil a já osobně razím heslo - hlavně se z toho neposrat!:-))

  Dub 07, 2006
 • Obrázek uživatele to je tajné
  to je tajné (anonym)

  Tak jsem konečně zjistila, z čeho to mám.

  Črv 30, 2006
 • Obrázek uživatele A
  A (anonym)

  Mne zase naopak, když mám nějaké duševní problémyse chce srát, hnačku sice nmívám, ale funguje to opačně

  Feb 06, 2007
 • Obrázek uživatele emilka
  emilka (anonym)

  http://www.chlamydie.info/ mohou to být i tyto potíže

  Bře 05, 2007
 • Obrázek uživatele Radek
  Radek (anonym)

  Já jsem jako dítě měl na škole v přírodě duševní příčinu zácpy.Roli hrál stud a strach,abych nešel kakat na holčičí záchod. Jako dospělý situace zvládám lépe,když kakám každé ráno.

  Črv 30, 2007
 • Obrázek uživatele E.rika
  E.rika (anonym)

  dobrý den, paní doktorko prosím o vysvětlení...Jak je možné, že někteří lidé díky stresu mají průjem a někteří(viz. já)mají zácpu, kterou jaksi nelze někdy zvládnout ani stravou. Podotýkám, že vše o výživě ohledně zácpy vím - dělám, ale příčina je v duši. Prosím, jak z toho ven?

  Zář 11, 2008
 • Obrázek uživatele Saly
  Saly (anonym)

  Musím oponovat já jako introvert a celkem nesmělý člověk chodím na velkou 3x denně a moje 4 letá dcera která musí být středem jakékoliv společnosti má problémy se zácpou tak nevím.........

  Říj 21, 2009
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Ono to je vše o tom, že o vyprázdňování je stále tabu mluvit. O sexu už slyší člověk denně někde v médiích, ale o vyprázdňování se každý stydí mluvit, obzvlášť ženy, nejen veřejně, ale i v soukromí a často i přes lékaři a tak ty zácpy jsou vlastně fakt výsledkem psychiky, raději zadržím než bych o tom musela mluvit nebo aby někdo o tom věděl. zajímavé, že slova jako sraní, hovno, prdel člověk sylší velmi často, ale téměř nikda ne v jejich pravém významu. Také se stydím (i před svými dětmi) a dnes ráno, jak jsem se vyprázdnila po 4 dnech, jsem o tom velmi přemýšlela. Měla jsme na to času dost, asi 20 minut, naštěstí zatím bez projímadel.

  Srp 03, 2016
 • Obrázek uživatele Rokoska
  Rokoska (anonym)

  Ono to je vše o tom, že o...Jsou lidé, kterým vyprazdňování funguje vždy a všude, a jiní zase jakmile vybočí z osvědčeného stereotypu, selže jim peristaltika. Bohužel patřím k těm druhým.

  Srp 03, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama