Reklama

Správně vidíme jen srdcem

"Správně vidíme jen srdcem, co je důležité je očím neviditelné," tajemně prozrazuje liška svému novému příteli na rozloučenou. Snad není nikoho, kdo by se nerozpomenul na Saint- Exupéryho okouzlujícího malého prince!

Jeho pohádkový příběh promlouvá svou krásou a prostotou k našemu nejhlubšímu nitru. Nemusíme znát bibliografii tohoto letce a básníka, abychom podlehli působivosti tohoto vyprávění a byli hluboce dotčeni rozmanitými obraznými příběhy.

A přece se kolem toho, co je za těmito příběhy myšleno, vznáší tajemství, kterému se sice můžeme přiblížit, ale jeho závoj jen tak beze všeho odhalit nemůžeme.

Malý princ: Jeho hledání přátelství, společenství a pravé duševní sounáležitosti, nových zkušeností a poznatků jej vede světy nebo skutečnostmi nejrůznějšího druhu.
Jeho způsob uvažování mu častokrát pomůže k postřehům, které se zdají být naším očím paradoxní. Proč? Protože vychází ze zcela jiné skutečnosti, ze skutečnosti svého hvězdného domova. Pro něho je v rámci jeho logiky všechno jasné a srozumitelné.

A čtenář?
Ten je v upřímné prostotě srdce pohnut, i když oči jsou slepé.

Reklama

Tak se vede mnohým, kteří hledají, protože jim staré skutečnosti a poznání již nemohou poskytnout žádnou životní základnu. Hledají ve svých každodenních skutečnostech, ale velice často nacházejí sice jen demaskování, ale nic, co by jim pomohlo na cestě dál. Hledají ve starých svatých a moudrých knihách, a nacházejí paraboly, alegorie, metafory, podobenství, obrazy a symboly.

Tajemné moudrosti, po nichž touží, jsou však těžko dosažitelné, protože nejsou dostupné lidskému rozumu. Za závoj obrazů a podobenství by mohlo pohlédnout pouze otevřené srdce.

Jak je tomu ale ve světě? To, co bylo myšleno jako obraz a podobenství, je považováno za skutečnost a původní smysl uniká. Tak se pravda skrytá za podobenstvím často už ani nehledá, a je-li hledána, nemůže již být pro nedostatek poznání a rozlišovací schopnosti nalezena, a nebo je také nesprávně vykládána.

"Můj národ je ztracen, protože nemá poznání," prohlašuje Bible ústy proroka. Jak se ale získá pravé poznání?

Odpověď spočívá ve slovech z " Malého prince": jenom srdcem jsme schopni vidět věci správně.

Je tedy na nás, abychom otevřeli svá srdce. Je na nás, abychom svým zrakem pronikli obrazy a podobenství různých kultur a učení moudrosti, které byly člověku dány jako úomoc, a přiblížili se tak pravdě v nich ukryté.

To můžeme, protože pravda, manifestující se v čase v těch nejrozmanitějších formách, přebývá také hluboko v srdci. Otevřme proto svá srdce doširoka, aby se oči probudily a poznaly pravdu!

Reklama

Komentáře

Jana (Út, 4. 11. 2003 - 11:11)
Nic nového pod sluncem při vší úctě pan Saint-Exupéry neobjevil, to, o čem píše tento článek již dávno věděli severoameričtí indiáni, na tom je založena jejich spiritualita (a nejen na tom).
Jana
Jana (Ne, 16. 11. 2003 - 21:11)
Znovu jsem si přečetla svou reakci a nemám pocit, že by byla cynická a že bych zavrhovala Malého prince. "Při vší úctě" znamenalo opravdu to, co by mělo vyjadřovat. Musel jsi být v opravdu špatné náladě, když jsi mi něco takového přisoudil. Nebo to bylo "podle sebe soudím tebe"? :-))
Jen mi vadí, že lidé halasně obdivují něco, co po staletí říká již jiný národ, a mlčí ke genocidě tohoto národa.
Chápeš, co tím myslím? :-)
Huna (St, 18. 2. 2004 - 04:02)
jejich duchovni uceni bylo "vytunelovano" jinymi narody, pronarody a radoby duchovnimi spolky jako jsou Rosekruciani. Z trosek egyptskeho vedeni pak vzniklo nekolik svetovych nabozenstvi, ktera slouzi k opresi vetsiny populace Zeme.

Temnota muze byt pysna na to, jak si tady vjizdite do vlasu a kaslete na to hlavni.
Kimmy (Pá, 14. 11. 2003 - 03:11)
Dobre, ale nemusis to povedat tak cynicky. Maly princ je tiez velmi pekna kniha a tu nejde o preteky kto bol prvy, ale o podstatu myslienok v nej vyjadrenych... Mne sa tiez paci spiritualita severoamerickych Indianov ale predsa to neznamena ze teraz budem zavrhovat Maleho Princa len preto, ze nema taku velku historicku hodnotu. Taketo hlboke myslienky ba sa mali vzajomne doplnat a obohacovat, namiesto porovnavania a sutazenia kto je lepsi a kto bol prvy. Chapes co myslim?
Honza M (Čt, 25. 8. 2011 - 14:08)
Pokud vím, tak v Egyptě před mnoha tisíci lety o Indiánech nikdo nevěděl, takže třeba velká náboženství s vytunelováním jejich učení jistě nesouvisí. Že správně vidíme jen srdcem je zřejmě platí pro všechny národy ve všech dobách. Díky Exuperymu se snad tato moudrost (a jiné) dostane i k těm, kteří ji v Bibli, nebo jiných učeních sami od sebe hledat nebudou.
Hezký den
Správně vidíme… (Čt, 25. 8. 2011 - 21:08)
Tvrzení že správně vidíme jen srdcem je z anatomického i fysiologického hlediska naprostý nesmysl.
Srdce není nic než pumpa na krev.
Chambavamba (Čt, 25. 8. 2011 - 21:08)
Nic nového pod sluncem při...Pravda je jen jedna - od věků. Nikdo nepotřebuje nikoho vytunelovávat. Pravda patří všem a všem je dostupná tady a nyní ,ale ne všichni ji vidí. Proto po věky existují jedinci či seskupení lidí, kteří se snaží pravdu zvěstovat ostatním. Toť vše...Exupéry se nikdy nepovažoval za nějakého vynálezce či objevitele pravdy.
Reklama