Reklama

Žloutenka a syfilis - nejčastější infekční choroby u drogově závislých

Nejčastější infekční choroby, které byly zachyceny mezi drogově závislými, bezdomovci a migranty v Praze, jsou žloutenka typu C a syfilis. Naopak HIV a tuberkulóza se mezi touto skupinou nevyskytují.

Vyplynulo to z ročního testování občanského sdružení Sananim. Testování, kterého se v Praze zúčastnilo téměř 900 toxikomanů, se konalo v rámci mezinárodního projektu Impact také v Bratislavě, Římě a Turíně.

    “Z průzkumu vyšlo, že je u nás velmi vysoké riziko šíření infekčních onemocnění, protože je poměrně velmi vysoké sdílení injekčního náčiní, je časté promiskuitní chování, 30 až 50 procent uživatelů drog má žloutenku typu C nebo ji prodělalo,“ řekl dnes novinářům Jakub Minařík, vedoucí Centra ambulantní detoxikace a substituce Sananim.

    Podle odhadů magistrátu je v Praze asi 6600 lidí závislých na drogách. Národní monitorovací středisko pro drogy a drogově závislé mluví až o 10.000 závislých. Více než polovinu tvoří bezdomovci, 33 procent z problémových uživatelů jsou ženy, 75 procent je nezaměstnaných.

    Pozitivní test na virovou žloutenkou typu C mělo 31 procent testovaných lidí, dalších 26 procent se nechtělo testovat, protože tvrdili, že žloutenku určitě mají. Syfilida se prokázala u 2,5 procenta lidí.

Reklama

    Praha ale dopadla v mezinárodním srovnání velmi dobře z pohledu výskytu HIV a TBC. “Jejich výskyt nebyl u drogově závislých potvrzen,“ uvedl Minařík. “Pokud jde o HIV, dosáhli jsme toho hlavně proto, že se u nás začaly včas a plošně měnit nitrožilním uživatelům drog injekční stříkačky,“ dodal koordinátor projektu Jiří Richter, podle něhož se to ale může radikálně změnit, pokud společnost rezignuje na testování a výměny jehel.

    Testování také zachytilo pouze malé procento závislých migrantů. V Praze jich je podle průzkumu mezi toxikomany asi jen šest procent, testy v Itálii prokázaly až 20 procent závislých. “Může to být způsobeno tím, že pro migranty z postsovětských zemí, kde je výskyt HIV a TBC vysoký, nejsou dostupné specializované služby. Ale migranti jsou ti, kteří mohou rozjet epidemii,“ varoval vedoucí projektu v Praze Tomáš Vejrych.

    Mezi nejčastější drogy pražských toxikomanů patří dlouhodobě pervitin (75 procent), heroin (15 procent), buprenorfin (46 procent), alkohol (22 procent) a konopí (49 procent).

Zdroj: ČTK 

Reklama

Komentáře

pavlatko (Út, 4. 6. 2013 - 20:06)
Je fakt, že žloutenka je nemoc narkomanů, ale teď jí přibude po záplavách, už teď VZP informuje, že přidá na její očkování: http://www.trijednicky.cz/produkt-mesice/vzp-prida-klientum-na-ockovani-proti-zloutence-a-nejen-tem-zaplavenym?strana=1
. (St, 5. 6. 2013 - 00:06)
Tak narkomani maji hlavně AIDS, ale takový feťácký sebranky neni žádná škoda.
pernikova (Po, 2. 5. 2016 - 06:05)
Tak narkomani maji hlavně...Ty zmrde,ani jmeno nermas,se bojis,nebo co tady kydas za hovna.Zadna fetacks sebranka neni ty debile,jsem drogove zavisla,a nemam nemoc zadnou
pernikova (Po, 2. 5. 2016 - 06:05)
Ty zmrde,ani jmeno nermas,se bojis,nebo co tady kydas za hovna.Zadna fetacks sebranka neni ty debile,jsem drogove zavisla,a nemam nemoc zadnou
Reklama