Reklama

Závislost se dá léčit cvičením, sugescí i smíchem

K úspěšné léčbě závislostí na alkoholu a drogách přispívají techniky využívající představivost, sugesci a tělesná cvičení. Za velmi účinný považuje primář bohnické psychiatrické léčebny Karel Nešpor také humor. Smích podle něj pomáhá odblokovat tělesné i duševní napětí a pomáhá lidem zvládat hněv nebo strach.

"Například na závěr skupinové terapie je možné se společně poklepat po hrudi a vysmát se majitelům heren, hostinským nebo drogovým dealerům," přiblížil svou pracovní metodu Nešpor. Rád používá také metaforu chytré ryby. Ve skupině vypráví příběh o rybě, které se stále daří unikat ze spárů chtivých rybářů.

Chytrá ryba se prostě podívá na žížalu, a když v ní vidí háček, rybářům se vysměje a uplave. "Ve skupině se hlasitě smějeme, máváme lokty jako ploutvemi, pohupujeme se v kolenou, nafukujeme tváře a pohybujeme se pryč od imaginárního háčku - tedy od problému," vysvětlil Nešpor.

K zvládání alkoholismu Nešpor rád využívá i cviky z jógy. Oblíbenou pozicí prý je "nesmrtelný jeřáb pije vodu" nebo cvik "štípání dříví" - pro potřeby terapie přejmenovaný na "zatloukání pilířů abstinence".

Vztah mezi představami a touhou po alkoholu, droze či hazardní hře je prý obousměrný. Patologického hráče přepadají fantazie o pohádkové výhře, odvykajícího kuřáka zláká vzpomínka na cigaretu, přestože užívá nikotinovou náplast. Právě proto se imaginace využívá při léčebných terapiích.

Reklama

Podle Nešpora nelze pouze potlačit nevhodnou představu, ale je třeba ji nahrazovat jinou, která jí bude konkurovat. "Když budete ostatním říkat - nemyslete na bílého slona - instrukce povede k tomu, že o slonech začnou lidé skutečně uvažovat, přestože by je to předtím samotné nenapadlo," dodal Nešpor.

Důležité je prý pracovat s negativní i pozitivní motivací. Například vybavováním si následků hraní hazardní hry se v pokusu snižovala chuť pacientů hrát. Pozitivním motivem jsou pak představy lepšího zdraví bez alkoholu nebo více energie a spokojenosti bez závislosti. Podobně se prý využívá i nácvik dobrých snů v bdělém stavu při léčbě nočních děsů.

Imaginaci lze užít k navození relaxace a relaxační techniky, například cviky nebo dýchání, vedou k autosugesci. Při terapiích se tak sahá například k motivům klidného potoka, louky nebo úspěšného výstupu na horu. Sugestivně a humorně zároveň pak vyznívá další Nešporova technika, kdy oslovuje pacienta "vážený abstinente". Pacientovi to prý pomáhá lépe se vžít do nové role.

Závislosti jsou poměrně častou diagnózou v rámci psychiatrické léčby. Například v bohnické léčebně se podílejí asi na čtvrtině hospitalizací. Kvůli alkoholu se v Bohnicích léčí přes 20 procent pacientů, kvůli nealkoholovým drogám zhruba sedm procent hospitalizovaných.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Doktor Smich (Út, 15. 11. 2011 - 09:11)
10 minut smich a terapie smichem

http://www.youtube.com/watch?v=CelKcet8SHQ

http://www.youtube.com/watch?v=tAwEEY5Pi-Y&feature=related
Reklama