Reklama

Vliv alkoholu na mozek

Alkohol poškozuje funkce mozku déle, než si vědci doposud myslili. Dokonce i poté, co si lidi myslí, že vliv alkoholu už pominul, má stále ještě negativní dopad na některé jeho funkce, píše zpravodajský server BBC News.

Vědci posuzovali vliv alkoholu na mozek jako celku i na jednotlivé jeho funkce, jako je abstraktní myšlení, plánování a schopnost kontrolovat vlastní chování. Zjistili, že výkon mozku v těchto oblastech byl postižen dokonce i poté, co se koncentrace alkoholu v krvi snížila na úroveň, kterou si už lidé neuvědomují.

Výkonné funkce mozku jsou kontrolovány částí známou jako čelní lalok. Ten je více než dvakrát větší u lidí než u jim nejbližších primátů. Mnoho vědců věří, že právě tato oblast mozku člověka definuje jako druh, protože ho vybavuje schopností komplexního myšlení.

Vědci porovnali výkonnost dobrovolníků, kteří dostali směs alkoholu a pomerančového džusu, zatímco kontrolní skupina dostala nealkoholické placebo. Profesor Robert Pihl z MCGill Univerzity v Montrealu řekl, že výsledky mají vážný dopad na takové činnosti, jako je řízení.

"Lidé, kteří si mysleli, že mají před jízdou domů počkat dvě hodiny, měli možná čekat šest hodin," řekl.

Reklama

"Například pijan, který se probírá do střízlivosti, je zřejmě nebezpečnější než ten, kdo stále ještě pije."

Mluvčí charity Alcohol Concern varuje: "Musíme si uvědomit, že alkohol postihuje poznávací funkce. Je třeba tomu věnovat větší pozornost."

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama