Reklama

Pivo pomáhá studentům při zkouškovém období

Studentům zatíženým stresem ve zkouškovém období prospívá pití piva. Zjistili to odborníci z českobudějovické a strakonické nemocnice. Pivo pomáhá tím, že neoslabuje jejich obranyschopnost. Při stresu totiž imunita běžně klesá. U studentů popíjejících malé množství piva nejen že obranyschopnost neklesla, ale dokonce stoupla, řekl novinářům člen výzkumného týmu, českobudějovický lékař Petr Petr.

Dvacítku mladých lidí od 18 do 27 let z celé ČR nechali vědci od půlky května pít po dva měsíce každý den třetinku ležáku, respektive dvě a zkoumali účinky na jejich organismus. Cílem bylo zjistit, jaký vliv má pivo na počet bílých krvinek, kterých běžně při stresu ubývá a člověk je tak náchylnější k nemocem. Lékaři přišli na to, že počet leukocytů stoupl u některých studentů trojnásobně. Prokázaly to testy v nemocničních laboratořích. U žen byly dokonce výsledky lepší.

"V žádném případě jsme nikoho nenabádali k pití alkoholu. Podle Světové zdravotnické organizace existuje definovaná denní dávka etanolu, která se považuje za neškodnou i při trvalém požívání. Tu jsme nepřekročili," řekl Petr Petr z klinické farmakologie českobudějovické nemocnice. Studenti byli navíc vedeni k tomu, aby nijak neměnili své návyky. Každý musel deklarovat, že není abstinent a nepije víc než testovanou dávku, tedy u mužů půllitr piva, dvě deci vína či panák tvrdého alkoholu.

Studenti pili nepastrizovanou dvanáctku s obsahem 5,2 procenta alkoholu. Podobný výzkum provedli odborníci z českobudějovické nemocnice již loni. Tehdy zjišťovali, jak vysokoškolákům, kteří se připravují na zkoušky, pomáhá ve stresovém období uherák. Lékaři prokázali, že salám může být pro lidské zdraví stejně prospěšný jako kvalitní jogurt. Uzenina se totiž vyrábí stejnou metodou fermentace jako kysané mléčné produkty a pivo, za použití stejných chemických reakcí a příznivých mikroorganismů pro člověka.

Výsledky nynějšího projektu chtějí jeho autoři prezentovat v listopadu na odborné konferenci v Praze. Doufají, že získají peníze na další, pravděpodobně rozšířenější fázi výzkumu. Díky příznivým výsledkům už připravují další projekt. S podporou holdingu Jihočeské nemocnice se chtějí lékaři pustit do zdravotního výzkumu mléka.

Reklama

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Fuggas (Čt, 20. 9. 2007 - 19:09)
Já to říkám pořád. Pivo je na všechno!! :?
Hele (Pá, 29. 6. 2018 - 15:06)
Spíš po zkouškovém období uklidňuje hlavu a tělo a dopřává relax na nějakých festiválcích.
Jinak pokud student tomu holduje,patrně nedostuduje.
Asi podobně jako (Pá, 29. 6. 2018 - 18:06)
jen pivo starcům pomáhá zas překlenout stáří...
Lucie (Po, 7. 12. 2020 - 20:12)
Dobrý den a máte někdo zkušenost s doplňky stravy pro podporu mozku? už to sama nezvládám, tak jsem se chtěla obrátit na něco takového. V lékarně jsem viděla i přírodní alternativy a produkty, ale nevím, jak moc fungují.
Lenka (Pá, 12. 2. 2021 - 14:02)
Zdravím, Luci, já používám X-espeed. Hlavně teda během zkouškového. Je to přírodní produkt, tak uvidíte, jestli Vám bude vyhovovat.
ytong (Pá, 12. 2. 2021 - 15:02)
Mě pivo pomáhá překlenout období,mezi dvěma panáky Jacka Danielse !!
Návštěvník (Pá, 12. 2. 2021 - 19:02)
Tak už je jasné, kde se berou kvanta stupidních příspěvků pod značkou ytong.
ytong (So, 13. 2. 2021 - 02:02)
Tak už je jasné,odkud se berou kvanta pošuků v ulicích,co si říkají-"Návštěvník" Navštívil psychiatrickou léčebnu a následky z jejího pobytu si nese dodnes !
Návštěvník (Pá, 12. 2. 2021 - 19:02)
Náramně, akorát musejí mít zkoušejícího nototra, s kterým budou na jedné vlně, než je všechny vyrazí dravý abstinent deroucí se na jejich místo.
Reklama