Reklama

Nejrozšířenější drogou v Evropě je konopí, roste užívání kokainu

Jednoznačně nejrozšířenější nezákonnou drogou v Evropě zůstává konopí. Avšak zatímco jeho oblíbenost už možná dosáhla vrcholu, tak u kokainu, druhé nejrozšířenější drogy, odhady užívání naopak stoupají. Vysoký je i počet úmrtí v souvislosti s drogami. Vyplývá to z výroční zprávy za rok 2007, kterou dnes zveřejnilo Evropské monitorovací středisko pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA).

Téměř čtvrtina všech dospělých v Evropě podle zprávy někdy během života konopí (užívané hlavně ve formě marihuany či hašiše) vyzkoušela, přičemž každý čtrnáctý Evropan tak učinil za poslední rok. Denně nebo téměř denně ho užívá kolem tří milionů lidí na starém kontinentu.


Široce rozšířenou drogou je konopí zejména mezi mladými, přičemž například u skupiny do 24 let jsou nejnáruživějšími evropskými kuřáky marihuany Češi. Za poslední sledovaný rok konopí kouřilo zhruba 28 procent Čechů do 24 let, druhé místo zaujímají Španělé s 19 procenty. Podle EMCDDA nicméně u zemí, které v pomyslném žebříčku skončily na předních místech, se míra užívání stabilizovala nebo se dokonce začíná snižovat. Pokles o tři, čtyři procentní body byl prý patrný i třeba v ČR či ve Francii a v Británii.


Středisko sice poznamenalo, že oblíbenost konopí již možná dosáhla vrcholu, i když je momentálně na nejvyšší úrovni v historii, avšak upozornilo také, že v Evropě opět začalo stoupat užívání kokainu. Zatímco podle loňské zprávy počet Evropanů, kteří tuto drogu někdy během posledního roku užili, dosahoval 3,5 milionu, tak podle letošní to už je o milion víc. Asi dva miliony Evropanů ho pak vzali během posledního měsíce.


Celkově kokain už někdy v životě vyzkoušela asi čtyři procenta dospělé evropské populace. Nové údaje potvrzují, že kokain je v Evropě druhou nejrozšířenější nezákonnou drogou. Mezi jednotlivými státy však panují v tomto směru velké rozdíly. Na čele pomyslného žebříčku v užívání kokainu jsou Británie a Španělsko, zatímco většina východoevropských zemí hlásí spíše nízké míry užívání této drogy.


Rekordní byly také záchyty kokainu v Evropě: v roce 2005 bylo zadrženo 107 tun této drogy, což je proti roku 2004 nárůst o více než 45 procent. Do Evropy se kokain dostává nejčastěji přes Iberský poloostrov, přičemž většina této drogy přichází z Jižní Ameriky.
Podle zprávy je každý rok v Evropě hlášeno asi 400 úmrtí v souvislosti s kokainem. Do tohoto počtu ale nejsou zahrnuty případy, kdy sice byl kokain přitěžujícím, avšak možná ne tím hlavním faktorem úmrtí.


Mladí Evropané ve věku 15 až 34 let mají menší celoživotní zkušenosti s užíváním kokainu než třeba Američané. Co se však týká užívání v posledním roce, tak Španělsko či Británie jsou na tom již zhruba stejně jako Spojené státy.


Ročně dochází v Evropě k 7000 až 8000 úmrtí z předávkování drogami a nejnovější údaje podle zprávy nenaznačují, že by tento trend klesal. Dokument rovněž uvádí, že v Evropě žije asi 200.000 injekčních uživatelů drog, kteří trpí virem HIV. V roce 2005 počet infikovaných mezi touto skupinou vzrostl zhruba o 3500.


Ohledně heroinu nejsou podle střediska k dispozici důkazy o tom, že by jeho užívání získávalo u mladých lidí větší oblibu. Některá fakta by však mohla napovídat tomu, že v určitých částech Evropy může být rostoucím problémem užívání syntetických opiátů.


Konkrétně zpráva zmiňuje i ČR, kde se prý stále častěji používá buprenorfin, tedy droga, kterou mnozí na nelegálním trhu považují za nepříliš atraktivní. Tato látka je obsažena v léku subotex, který se používá jako substituční lék za heroin. V Česku ho injekčně zneužívá zhruba 4300 lidí.


Podle odhadů zprávy je v Evropě ročně na snižování poptávky po drogách a nabídky drog vynakládáno něco mezi 13 a 36 miliardami eur, přičemž tato čísla nezahrnují sociální náklady spjaté s užíváním drog.


Evropská zpráva shrnuje starší výroční zprávy jednotlivých států. Spíš než nové informace tedy nabízí dlouhodobé srovnání a trendy. Například pro ČR se v materiálu vychází z dat za rok 2004, u ostatních zemí jsou data z let 2004, 2005 či 2006. Zahrnuty jsou kromě 27 zemí EU i Norsko a Turecko.


Tomáš Pirkl - ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Andy (Út, 18. 12. 2007 - 14:12)
No, konečně má u nás hulení vybudovanou tradici:))
kuba (Ne, 20. 1. 2008 - 11:01)
hulení tu nema tradici tradice neni kazdej den huleni uz nejsou ani bylinky huleni je jen kazdodeni zazitej den bez ceho vsichni nemuzou bejt a to je v prdeli
Návštěvník (Čt, 19. 6. 2008 - 23:06)
Babylon have fear from clean herbs? nebo co že se to zpívá v rastafariánských reggae písních? řekl bych že každej má svou tradici
fakta o marihuaně (Po, 7. 2. 2011 - 01:02)
fakta o marihuaně

http://www.marihuana.cz/
Doporučuji kni… (Ne, 28. 12. 2014 - 19:12)

Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti

John Virapen - Nežádoucí účinek: SMRT "Podplatil jsem jednoho švédského profesora, abych urychlil registraci léku Prozac ve Švédsku," říká John Virapen. Tato kniha vypráví pravdivý příběh o korupci, podplácení a podvodech. Napsal ji bývalý ředitel farmaceutického koncernu Eli Lilly & Company Dr. John Virapen, který zná interní praktiky a postupy používané ve farmaceutických gigantech. Za 35 let svého mezinárodního působení odpovídal za marketing několika léčiv. Všechna měla nežádoucí účinky. John Virapen šel s pravdou ven a předkládá vám knihu plnou malých tajemství, o kterých jste se vlastně nikdy neměli dozvědět.
http://gnosis9.net/obchod/?john-virapen,257
Reklama