Reklama

Diskutování na internetu

Slovo internet přiblížil Bělohradský (1997) tak, že "skutečnost je inter nos, je mezi námi

V jeho názoru zaznívá obdiv k možnostem tohoto média. Ve skutečnosti internetové "převádění všeho do dialogu" stoná na všechny nemoci, kterými může trpět lidská komunikace i mimo internet ? komunikace telefonem, tváří v tvář, dopisem. I v tomto "zdialogizování" světa se vyskytuje podsouvání vlastních názorů druhým, provokace, překrucování, další "fauly" a nešvary. Zatímco technika nabízí pokrok v podobě rychlosti, dostupnosti, šíře možností, propojenosti, dialogičnosti a komunikace několika kanály současně, uživatel těchto technických nabídek namnoze nedokáže překročit vlastní stín limitovaný charakterem, hodnotami, vzdělaností.

Označení "diskusní fórum" je často bagatelizací slov "diskuse" a "diskutovat". Spíše než o diskuse jde v některých fórech o pouhé řazení komunikačních exhibicí, o konverzaci, vypovídání se, takzvaný "pokec" (chat). "Pokecání si" nabývá podoby necenzurované exhibice, tzv. dialogizace je spíše přechodným zaznamenáváním kratších či delších monologů, sebráním vulgarit a bizarností, jež by stěží publikovala jiná média. Jde o zvláštní druh prezentace před veřejností, kdy volba zašifrovaného sebeoznačení umožňuje zůstat ve virtuálním světě v anonymitě. Stejně tak "masa" spoluúčastníků komunikace je zpravidla chráněna dostatečným stupněm anonymity.

Rozšíření tohoto "kecání" zejména mezi studenty potvrzuje potřebu konverzace, "popovídání si", sounáležitosti a také potřebu prožívání vlastní důležitosti. Exhibiční rysy má nezřídka i vytváření individuálních www-stránek.

Vážné diskuse na síti se samozřejmě šíří také. Mnohde se přechází ke tvorbě dohod a rozhodnutí po síti: účastníci diskuse sedí každý u svého monitoru a "diskutují" (odpovídají, hlásí se do diskuse, posílají návrhy, dotazují se, souhlasí či nesouhlasí a také regulují či řídí diskusi) ? a nemusejí se sejít ani tehdy, když jde o společné závažné rozhodnutí. Výzkum v Británii porovnával časovou efektivitu a spokojenost s dosaženým rozhodnutím u dvou skupin. Jedna spolu diskutovala "tváří v tvář", druhá prostřednictvím počítačů. Výsledky zatím vyzněly ve prospěch přímé interakce v obou sledovaných parametrech. Skupina diskutující "tváří v tvář" dospěla ke konečnému rozhodnutí o 30 minut dříve a její členové byli spokojenější s výsledkem diskuse než členové diskutující po síti. Sledování diskuse po síti navíc ukázalo, že účastníci zde inklinovali k normativnějšímu stylu než diskutující "tváří v tvář" (Reid, 1997).


Zdroj: Vybíral - Psychologie lidské komunikace, nakladatelství Portál

Reklama

Reklama

Komentáře

jirka (Po, 13. 2. 2012 - 08:02)
Diskutovat se dá pokud se na druhe strane nekdo ozyva.jaq to par dni zkousim na scizoafekt-deprese,a nido ani píp,mi nenapsal-jo takhle napsat tema-jak se oběsit? a to se najednou diskuze rozjede-no nic.zustante si ve sve ulitě.ja včera slysel zpivat nadherne ptacky-jaro se pomalinku vrací.
(Po, 13. 2. 2012 - 09:02)
Diskutovat se dá pokud se na...Jirko, to je těžké. Také jsem sem přišla hledat radu, zkušenosti - zase k jiné nemoci a lidé akorát tady druhé většinou uráží...masírují si svá ega. No jo, proč by ne, že, vyventilovat si tady to, co by v reálném životě nikomu do očí nikdy neřekli. Jsme na anonymní diskusi a většina diskutujících zapomněla na nějakou etiku a slušnost...Takže sem občas jenom nakouknu, jako třeba dnes a zase zmizím.Jinak k všemožným diskuzím obecně - jeden čas jsem chodila na jiné diskusní fórum, v domnění, že si tam člověk popovídá o tématu, kterému byly stránky určené. Odhlásila jsem se, protože to byl takový hnus, že se to vypovědě nedá. Lidé tam vůbec k tématu nepsali, bylo to v drtivé většině jenom tlachání o ničem a ztráta času. No já také už končím, jeden příspěvek dnes stačí a to na hodně dlouhou dobu. Měj se dobře Jirko a krásný den přeji vám všem.
pro paní-....já (Po, 13. 2. 2012 - 10:02)
Jirko, to je těžké. Také...tady jirka.motivovala jsteme jeste jednou reagovat.ja jsem nedavno popisoval svuj pribech.napsal jsem dlouhe dpoisy a reagovala akotat -slečna či paní-Lenka.pro me to bylo opravdu moc težké a to ze jsem anonimni jsem si vubec v tu chvily nepripoustel.mam stasne težkou diagnozu-musím totiž stale nekomu pomachat-to je muj zivotni motor.a kolikrat mi mí blizcí rikaji-jiřiku mysli i na sebe-ne ja jsem i na tom oddeleny K-20 vsem pomahal.musim ale mit pocit že je to nutny,že ti lidé volaly o opomoc-tady?seznamka.to není muj cíl.ja jsem v jedom dopise napsal par vet o sve dceri-a tim padem jsem nezajimavej.co je ovsem opravdu nebezpeční je aby to nedopadlo jako v te pohadce o vlku a kuzlátkach........ted se otočíme a nekde v dali muze byt nekdo kdo si tech par vet opravdu zaslouží. tak nevím -co stím udeláme?mam navrch svolame at vsichni normalni a slusni depkaři a o statni nestastnici diskutuji prave ZDE. jirka
Nikolka (Pá, 17. 5. 2013 - 10:05)
Ahoj, jmenuju se Nikola M. a jsem osmnáctiletá studentka Obchodní akademie. Delší dobu nemůžu sehnat brigádu, a proto jsem se rozhodla přivydělat si prodejem svých použitých kalhotek. Vím, že mnoho mužů vzrušují použité dívčí kalhotky a nevidím na tom vůbec nic špatného :) Pořád je to lepší, než kdyby byli třeba pedofilové, nebo tak něco. Proto teda nabízím komukoliv svoje použité kalhotky za částku 200Kč včetně poštovného. Můžete si dokonce vybrat, jestli chcete tanga, klasický kalhoty a nebo oboje za 350Kč. Taková jakože trochu sleva :D Kdo máte zájem, tak mi napište na email [email protected] a dohodneme se :) Předem upozorňuju, že nestojím o nějaký nadržený konverzace. Vaše Nikolka M.
Jirko, (Pá, 17. 5. 2013 - 13:05)
podle mého to není žádná diagnoza,jen máš tendenci někomu pomáhat.Víš,ono až ti někdo ublíží,zklameš se,budeš mít víc zkušeností,že nesmíš nikomu tolik věřit,pak ke všem budeš přistupovat malinko jinak a naučíš se být i trošku zlý.
michal (Út, 21. 10. 2014 - 18:10)
Ono je to chytlave,ja jsem sem napsal nejake pravdive pribehy kde hsem se malo kdy setkal s adekvatni odpovedi... Snazil jsem si i sam radit. Ale kdyz jsem se parkrat nudit tak jsem sem obcas napsal a resil uplne kraviny,pozdeji mi doslo ue jsem psal uplny hovadiny jen protoze jsem vedel ze nekdo odepise. Zazil jsem sikanu a lidem moc neverim,takze diskutovani tady anonymne me nevadilo a bavilo ikdyz se to proste omrzelo a pomalu me stve,ze jsem sem psal,tak snad to nikdy nebylo nejak vulgarni nebo uchylne... Dnes mi doslo ze je i pres to vse milejsi lidska spolecnost nez anonymni diskuse. A za sebe myslim,ze k tomu kazdy casem dospeje. Vetsiny pribehu zde je smyslenych ale nektere jsou dobre kdyz clovek hleda radu. Preji hezky zbytek dne vsem!
XK (Čt, 17. 11. 2016 - 10:11)
diskuse jsou pro uchyly,psychosociální a zdravotní kr.pli,co se na nic nezmůžou v skutečném světě,omezence a exoty přinejmenším,v horším nebezpečná individua
sdfg (Po, 13. 11. 2017 - 11:11)
Nejlepší úplně ,fakt boží. Nehrozí, že vás někdo napálí a není tím, za koho se vydává, třeba moudrý blbem, ten co vás posílá do idiotů sám idotem, slečna tázající se na radu,starý uchylný dědek apod.
Vanda (Po, 13. 11. 2017 - 12:11)
diskuse jsou pro...Tak s tim nesouhlasim. Jsou temata, o kterych si clovek se svym okolim bezpecne nepopovida. Na internetu se muzu sverit s rizikem, ze mne nekdo sprazi, ale nevystavuji se riziku, ze si mne treba kolegove bufou dobirat pul roku...
Jarmila (Út, 14. 11. 2017 - 09:11)
Tak s tim nesouhlasim. Jsou...Na vsi nemůžete říct nic nikomu, vše se roznese. Bohužel nejde chodit ani k místnímu lékaři, protože vaše problémy slyší babky v čekárně a pak už to ví všichni.
Petr (Út, 14. 11. 2017 - 10:11)
diskuse jsou pro...Tak tomu rikam sebereflexe! Vyhledat po letech toto tema a pridat takovyto prispevek :-)
Reklama