Reklama

Deprese- léčit tělo, nejen duši

Podzimní a zimní období je považované za dobu, kdy počet a intenzita depresí dosahují svého maxima. Kromě nerovnováhy mozkových neurotransmiterů (např. serotonin) je za jednu z vlivných faktorů vnějšího prostředí považován nedostatek slunečního záření, které má veliký vliv nejen na naše psychické zdraví…Je třeba si položit otázku, co kromě slunečného (světelného) záření má na psychiku ještě neblahé účinky? A co vnitřní nerovnováha způsobená oslabením či disharmonií životně důležitých orgánů? Odpověd by mohla nabídnout svým „netradičním“ pohledem na toto v současnosti časté onemocnění tradiční čínská medicína (dále TČM).

Podle TČM je s depresí spojená nerovnováha orgánů srdce, slinivky-sleziny a jater, které často ruka v ruce doprovázejí nedostatek a/nebo stagnace čchi(energie), "nedostatečnost" krve, hromadění hlenů a nedostatek jinu a jangu.

Pojďme se podrobněji podívat na příčiny deprese z pohledu TČM :

OSLABENÍ ČCHI = ENERGIE orgánů SLINIVKY - SLEZINY.
V současném světě neustálého stresu, nadměrných, nevyrovnaných a potlačovaných emocí, je tato nerovnováha velice častá hlavně u ženské části populace, na zdraví které zdá se mají emoce silnější vliv. Může k tomu dojít nejen nevyváženým jídelníčkem, nadměrností ochlazujících a dietních potravin?, ale také neustálým přemítáním, přemýšlením a stresováním se / což jsou emoce mající blízký vztah k těmto orgánům/. Slinivka-slezina je dle TČM považovaná za zdroj "pozdního nebe" - energie a živin získaných z potravy a využívaných k výstavbě těla a správné funkci orgánů. Další potíže často doprovázející deprese z této příčiny jsou únava (stupňující se po jídle), závratě, nechutenství, řídká stolice, lehké přibývání nebo ubývání hmotnosti, silná a předčasná menstruace, nadměrná tvorba modřin, zimomřivost, často také neplodnost. Léčbou tohoto syndromu je doplnění čchi zmiňovaných orgánů nejen změnou jídelníčku(vynechání ochlazujících potravin), zahřívajícími a "čchi doplňujícími" bylinami, ale také metodou zvanou moxace (nahříváním akupunkturních bodů).

Neméně častou příčinou je tzv. "STÍSNĚNÍ A ZAUZLENÍ" se ENERGIE JATER .
Nadměrností emocí hněvu, agrese, vztekání se, nebo jejich potlačováním, ale také frustrací dochází k stagnaci a stísnění energie jater. Je to proto, že jsou nejen filtrem na toxiny, ale podle TČM také na emoce. Jejich důležitou funkcí z pohledu TČM je "ZPRŮCHODŇOVÁNÍ" toku energie v organizmu. Když se energie pohybuje plynule, člověk se cítí zdravý, pokud dojde k její stagnaci, vznikají nejen poruchy psychiky, ale také bolesti. Nerovnováha jater může dále způsobovat i na první pohled s tímto vším nesouvisející potíže jako premenstruální syndrom (bolesti a změny nálad před menstruací), bolestivou a nepravidelnou menstruaci, poruchy trávení/při rozčilení až zvracení), silné bolesti hlavy se začervenáním tváří a očí, vysoký tlak, pocity staženého hrudníku, švestky v hrdle, hořká chuť v ústech, nadměrná žravost?
Podle mezi-orgánových vztahů nevyrovnaná játra svým vlivem můžou oslabit a postupně vyčerpat slinivku-slezinu(viz první příčina)?

Reklama

I když si těžkou fyzickou prací vydělává na živobytí stále méně lidí, unavených a vyčerpaných lidí neubývá. Právě naopak, nerovnováha 2 základních životních aspektů JINOVÉHO a JANGOVÉHO je u nadměrně psychicky přetížených lidí podle TČM další příčinou vzniku depresí. "VYČERPÁNÍ JINU" může být způsobené nejen každodenním stresem a psychickým vypětím, ale také dlouhou prací v noci, u počítače, nadměrnou sexuální aktivitou, nesprávným složením jídelníčku (nadměrnost vysušujících "fastfoodových" potravin), nadměrnou konzumací antibiotik?
Jak se tato nerovnováha dále projevuje? Obecně jsou to projevy horkosti ? noční pocení, dlouhodobě zvýšená odpolední teplota/ 37- 37,5 /, "horko v srdcí", pálení dlaní, plosek nohou a na hrudi, sucho v hrdle a nadměrná žízeň - často na studené nápoje, u žen předčasná menstruace, poruchy potence u mužů, slabost a bolesti zad a kolen, padání vlasů, neklid a nervozita?
Jak je vidět není deprese jako deprese. Příčin vzniku depresí může být podle TČM více, je možná i jejich vzájemná kombinace. Je potřeba se zaměřit nejen na samotnou léčbu psychiky, ale především na léčbu kořene onemocnění, kterým může být orgánová nebo systémová nerovnováha.

 

MUDr.M.Majerčík, Dr.Ac. (www.webpark.cz/prirodnimedicina),

Reklama

Komentáře

robert němec (Út, 19. 9. 2006 - 11:09)
četl jste někdo knihu Electroboy?zajímalo by mě vaše hodnocení.........
jitka R. (Pá, 9. 3. 2007 - 23:03)
Já jsem právě dočetla knihu Electroboy a je to pro mě opravdu zajímavé poznání,co tato nemoc obnáší a co se vlastně v takovém člověku odehrává. Doporučuji.
Doporučuji kni… (Ne, 28. 12. 2014 - 19:12)

Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti

John Virapen - Nežádoucí účinek: SMRT "Podplatil jsem jednoho švédského profesora, abych urychlil registraci léku Prozac ve Švédsku," říká John Virapen. Tato kniha vypráví pravdivý příběh o korupci, podplácení a podvodech. Napsal ji bývalý ředitel farmaceutického koncernu Eli Lilly & Company Dr. John Virapen, který zná interní praktiky a postupy používané ve farmaceutických gigantech. Za 35 let svého mezinárodního působení odpovídal za marketing několika léčiv. Všechna měla nežádoucí účinky. John Virapen šel s pravdou ven a předkládá vám knihu plnou malých tajemství, o kterých jste se vlastně nikdy neměli dozvědět.
http://gnosis9.net/obchod/?john-virapen,257
Reklama