Deprese

Každý z nás zná ze své zkušenosti stav, kdy jsme smutní, otupělí, o nic nemáme zájem. Deprese je normální reakce na mnoho životních událostí jako je ztráta milované osoby, selhání v oblasti, která je pro nás důležitá, vážná choroba či stáří.

Jako nemoc či porucha nálady je deprese považována tehdy, když je nepřiměřená situaci a trvá déle než je u většiny lidí obvyklé. V této souvislosti je třeba dodat, že jsou lidé, kteří mají k depresi jako svému duševnímu stavu blíže, deprese u nich jako reakce na situace přichází častěji. Někdy se o nich mluví jako o melancholické povaze nebo o depresivní osobnosti, nejde tu o nemoc ani poruchu, ale o osobnostní vyladění.

I když se deprese vyznačuje především změnou nálady - emočními příznaky, jsou tu ještě další tři oblasti, kterých se tento stav dotýká. Jsou to příznaky v oblasti změny myšlení, příznaky tělesné a motivační. Všechny tyto příznaky se nemusí vyskytovat společně - kterýkoliv z nich nemusí dotyčná osoba pociťovat.

1. Emoční příznaky - jsou to především smutek a sklíčenost, pocity bezmoci a neštěstí. Jejich častým výrazem je pláč, ztráta zájmu o koníčky, vztahy s blízkými, objevují se myšlenky na sebevraždu, které je třeba brát velmi vážně.
2. Změny myšlení se týkají především negativního hodnocení sama sebe a své činnosti, pesimistický pohled do budoucnosti, sebeobviňování.
3. Tělesné příznaky se týkají hlavně ztráty chuti k jídlu, poruchy spánku, pocity únavy a celkové ztráty energie.
4. Motivace je utlumená, depresivní člověk je pasivní a těžko se přemáhá k nějaké činnosti.

Deprese u většiny lidí probíhá formou epizod, které opět u většiny lidí po čase sami odezní. Jak jsem řekl dříve, je deprese v podstatě v mnoha případech reakcí normální a často nevyžaduje žádnou speciální léčbu. Pokud člověka ale paralyzuje na delší dobu nebo je-li prožívané utrpení větší, než může člověk unést, je velmi vhodné depresi začít léčit. Je-li depresí ohrožen život člověka (například sebevraždou), je léčba nutná.

Při lehčí formě deprese někdy postačí ke zlepšení stavu větší přísun vitamínů a stopových prvků, mnoho lidí s depresí mluví o zmírnění pocitu únavy větším přísunem tekutin. Pití alkoholu v takovém stavu sice může dočasně pocity smutku a pesimistický pohled na svět zmírnit (a to ne u každého), ale tyto stavy se posléze vracejí často s větší intenzitou. Také díky tomu jsou depresivní lidé více ohroženi závislostí na alkoholu či některých lécích.

Pokud takováto "vitamínová a tekutinová první pomoc" nezabírá (u hlubší deprese je to jisté), přicházejí na řadu psychofarmaka - většinou antidepresiva, která předepíše lékař. Rozhodně je nanejvýš nevhodné experimentovat s léky samostatně, můžeme si tak svůj zdravotní stav značně zkomplikovat a navíc kýženého efektu nedosáhneme.

V mnoha případech je vhodné rozhodnout se pro psychoterapii jako způsob léčby deprese. Vůbec tu nejde o rozhodování mezi léky nebo psychologem (či psychiatrem), obě varianty se vzájemně doplňují a mohou společně přispět k rychlejšímu a často i trvalému zlepšení situace. Psychoterapii můžeme vyhledat když:
 

 • nedokážeme si sami poradit se situací, na níž je naše deprese reakcí,
 • chceme se sami aktivněji podílet na vlastní úzdravě,
 • deprese se vracejí a my nevíme proč,
 • chceme se naučit s depresí lépe zacházet nebo se jí přímo pokud možno vyhnout

  Těch důvodů může být jistě víc. Nechci tu tvrdit, že je psychoterapie zaručený lék na depresi, ovšem ukazuje se, že tento způsob léčby je pro uzdravení velmi přínosný. Kromě analytického přístupu je v poslední době velmi rozšířená takzvaná KBT (kognitivně-behaviorální terapie). Podle psychoanalýzy je deprese vždy reakcí na ztrátu - blízké osoby, společenského postavení, morální podpory? Je-li deprese reakcí nepřiměřenou, je to proto, že současná situace v něčem připomíná všechny obavy z dřívějších ztrát, které člověk prožil v dětství, obavy ze ztráty lásky rodičů, vyvolávající beznaděj a bezmoc. KBT naproti tomu pracuje s negativním myšlením především při posuzování sebe a očekávaných událostí. Také pracuje s technikami pro zlepšení sociálních dovedností, které umožňují překonat pocity samoty a vlastní neschopnosti.

  Popis terapeutických směrů byl velmi stručný, pro vážnější zájemce je u nás k dispozici odborná literatura. Rád bych ještě dodal, že psychoanalytická léčba jde podle mého názoru více do hloubky, umožňuje větší sebepoznání i porozumění své depresi, může pomoci zároveň s depresí zlepšit i své blízké vztahy. KBT má mnohem kratší průběh, změna se obvykle dostaví dříve, léčba je přímo zaměřená na samotnou depresi, což někdy neumožňuje řešit hlubší problémy - kořeny samotné deprese. Mnoho terapeutů oba tyto přístupy spojuje a kombinuje.
  Jan Kulhánek

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (185)

 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Je tedy hlavnim smyslem KTB zmenit postoj cloveka hodnoticiho sama sebe? Snazit se videt sama sebe v lepsim svetle? A nebo take ukazat cloveku samemu hodnoty, kterych by si mel vice vsimat, jako treba jeho talent?

  Říj 22, 2001
 • Obrázek uživatele J.K.
  J.K. (anonym)

  KBT je způsob práce, sám o sobě nemá předem vymezené použití. Určitě je možné obojí - snažit se o změnu pohledu na sebe smého a také společně hledat své pozitivní stránky (třeba i talent), které nám pomohou prožívat svůj život smysluplněji a vidět se v lepším světle než dosud. KBT je nástroj psychoterapeuta stejně tak jako hudební nástroj muzikanta - co na něj zahraje záleží v případě psychoterapie na potřebě klienta.

  Říj 24, 2001
 • Obrázek uživatele olga
  olga (anonym)

  Mohl by my prosim nekdo,rict jake nasledky mužou bejt po uživani CIPRALEXu 10mg.Dekuji.

  Zář 14, 2006
 • Obrázek uživatele Demonia
  Demonia (anonym)

  Neuvádím svoje jméno, chci být v anonymitě. Téměř rok se léčím s depresemi- beru Cipralex 10 mg. Jako zdravotní sestra vím, na co lék účinkuje. Pracovala jsem na psychiatrii,ale musím odejít-těžké přijímací oddělení mi nedělá dobře na duši. Dnes se pohádali moji rodiče kvůli prachmizerné hlouposti.Já jsem si pořezala zápěstí a předloktí střepy od pivní lahve, kterou maminka rozbila. Přineslo mi to docela úlevu po duši. Jsem metalistka (jestli víte, co je to za lidi) a melancholička. Občas se napiju - ne moc, notorické alkoholiky nesnáším. Život mi příjde jako film a mám pocit, že mě někdo sleduje. Někdo za mě dělá věci běžného života. Léky beru pravidelně, ale příjde mi, že po ránu se cítím špatně. Svádím to na podzim, ale problém bude asi ve mně. Prosím, poraďte mi, co mám dělat? Napište mi prosím na e-mail Demonia"centrum.cz.Budu ráda.Nemám snad schizofrenii, nebo jsou to nevyléčitelné deprese?Moc ráda bych se dostala do dalšího zaměstnání.

  Říj 24, 2006
 • Obrázek uživatele lenka 2
  lenka 2 (anonym)

  Máte prosím zkušenosti s antidepresivem Zoloft ?

  Lis 06, 2006
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Ahoj já osobně s ním zkušenosti nemám,ale bere ho už asi rok můj muž a super.Trpí panickou porucchou,začínal brát xanax,který je ale návykový a ted právě přešel na Zoloft.Takže jen dobré zkušenosti.Je po něm v pohodě a záchvaty se neobjevují.

  Lis 21, 2006
 • Obrázek uživatele z.n."email.cz
  z.n."email.cz (anonym)

  Dobrý den! Všechno co je tu výše popsáno je v podstatě pravda, ale.. Pokud si toto přečte zdravý člověk, pravděpodobně nepochopí hloubku této nemoci a nabyde pocitu, že to je pseudonemoc slabochů a kdyby se trochu snažili, navštívili psychologa a brali příslušná antidepresiva budou OK. [Pokud někdo chce, výše je mé spojení] Především bych chtěl říci všem blízkým nemocných: Ten nemocný NENÍ líný ani příživník ani zlý a NEMŮŽE se z ní dostat, kdyby jen trochu chtěl!! Každý je chytrý a ví. Vždyť každý měl párkrát v životě depku a dostal se z toho! A to je ta chyba! Obecně lidé nazývají depresí stav, kdy jsem smutný stísněný beználady a rozladěný. NE! To je jen smutek jako nemoc a sám vymizí po určité době. DEPRESE je nemoc VŮLE! Tzn. vůlí se nikdy nemůže přemoci! Hlavní berlou jsou léky. Ale pozor dnes již existuje velká řada moderních léků, ale.. Na každého působí daný lék JINAK! Nelze tedy říci: příteli pomohl Zoloft, proto je dobrý Zoloft! Jak to onen člověk může vědět a jak vůbec může chtít někomu radit co má či nemá užívat, když to většinou neví ani odborníci calý život činnými v oboru. Kdyby to byla jen slabost neschopných, tak by přeci neumírali v hluboké (léta léčené) depresi V.I.P. jako např. Karel Svoboda, Miloš Kopecký, Brodský a mnoho dalších. Druhou nezastupitelnou berlou je pochopení okolí a hlavně pochopení příčiny počátků tohoto stavu. A V tom většinou pomůže jej opravdu dobrý (moc jich není) psycholog. Pokud neprovedeme vlastní psychoanalýzu, jen těžko se natrvalo vyléčíme. Z.N.

  Bře 28, 2007
 • Obrázek uživatele Jitka
  Jitka (anonym)

  Souhlasím s Vámi, že se jedná o nemoc vůle, a proto je cesta k vyléčení dlouhodobá, trnitá a moc bolestivá. Peru se s tím denně. Zatím se stav vůbec nelepší, jen poznávám, co je to patřit k menšině. Jak jste psal.

  Bře 28, 2007
 • Obrázek uživatele Andulka
  Andulka (anonym)

  Ahoj Lenko taky beru zoloft asi 11 dní a 50mg denně a k tomu mi lékař dal ještě neurol 0,25 mg 2 x denně ,nikdy si ,ale ten neurol nevezmu a není mi moc dobře takže si ho radši jdu vzít.Je mi 27 let a měla jsem asi 6 let problémy s tchýní a dost jsem si to brala ,jsem dost citlivá ,celou dobu nic jen tak dvakrát do roka motání hlavy a takový divní strach.Teď je to rok co jsem porodila krásnou zdravou holčičku a začaly mi takolvé divné stavy.Motání hlavy úzkost ,úplně stažení v oblasti žaludku a nejvíc po ránu to jsem úplně celá taková stažená,někdy motání hlavy a ze začátku jsem měla i hrudník jako kdyby se mi stahoval,občas bušení srdce a co je pro mě nejhorší ,mám strach z daleké cesty autem.Za tři dny máme jet na Slovensko k příbuzným a už teď ,když na to pomyslím , je mi hrozně úzko ,ale po ránu to sevření v oblasti břicha a trochu taková nervozita trvá pořád ,zřejmě se hrozím té cesty.

  Črv 16, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Andulko, Zoloft by ti měl teprve dobře zabrat po 2-3 týdnech, takže by ti mělo začít být poněkud lépe. Zase je dobře při cestě autem, že můžete kdykoliv zastavit, abyste se protáhli a odpočinuli.

  Črv 16, 2007
 • Obrázek uživatele Verča
  Verča (anonym)

  Léčím se již 12 let ambulantně,stala jsem se závislou na Xanaxu.Před 2 měsíci jsem změnila psychiatra,mám nyní v medikaci Mirzaten30-večer a tím jsem snížila denní dávku Xanaxu na poloviční-4mg,ale chtěla bych se ho úplně zbavit,teď už to půjde pomaleji,jsem si toho vědoma,neb jsem ho užívala 12 let a bylo jasné,že mne to nevyléčí a budu pouze zvyšovat dávku.Bylo mi řečeno,že jsem byla kéčena,jako kdyby mne bolel zub a brala na to 12 let brufein.Proto jsem se rozhodla změnit psychiatra,neb jsem užívala až 8mg xanaxu denně!Pozor-je opravdu návykový!!!A na stejné bázi je Frontin a Neurol.Chci se Xanaxu zcela zbavit,ale uvědomuji si,že to nebude tak jednoduché po 12 letech,i když jsem na sebe dost hrdá,že se mi podařilo během dvou měsíců snížit dávku na polovinu.Snažím se brát vitamíny,které mi byly doporučeny.Pociťuji na sobě velké známky zlepšení a jen doufá,že to bude ještě lepší.Jsem člověk,který se jentak nevzdává!!!Tímto přeji všem,kteří vědí o čem píši hodně moc síly a pozitivního myšlení!!!NEVZDÁVEJTE SE!!!

  Črv 18, 2007
 • Obrázek uživatele jožin
  jožin (anonym)

  ahoj trpim depresema už hodně dlouho začlo to už ve škole a je to stale horší. nic mě nebavi skoro nikam nechodim i kdyš mě zvou,chci byt sam ale pak je my smutno nevim co chci.je to šílený. a nikdy jsem otom s nikym nemluvil,ani nemam s kym. ale chci se toho zbavit ale pokud možno bez psichologa poradíte mi? děkuju

  Srp 28, 2007
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  jo mě je 17 a taky sem citlivka a vše si moooooc beru a mám problémy doma zkrátka všude 23.1 jdu k doktorovi,kterého tajím před mámou,ještě sem žádné prášky nebral jen od přítelčiný mámy sem dostal ale byli na mě silný a pak od tety sem dostal asi neurol a bylo mi po něm tak nádherně...

  Led 02, 2008
 • Obrázek uživatele eva
  eva (anonym)

  Potrebuji poradit!Mela jsem teplotu 37,3 bez zadnych jinych priznaku.Doktor po vsech odberech,ktere byly v poradku,mi predepsal antidepresiva.Pry to mam od nervu.Bohuzel,ma asi pravdu,jsem nervak,vse si moc beru,nejsem zrovna stastna a tez problemy v praci.Nevim,co delat.Leky brat nechci a bojim se,ze mi altern.medicina v boji proti teplote nepomuze.Momentalne teplotu nemam,jsem v neschopn.,ale v PO jdu opet do toho cvokhausu.Je mozne,ze ta teplota byla od nerviku?

  Feb 07, 2008
 • Obrázek uživatele PETR
  PETR (anonym)

  PRO VERČU. TY JSI BRALA 8mg XANAXU DENNE? TO JE TEDA NAREZ.JA BERU 1,5gm A NEVIM JAK SE TOHO ZBAVIT,KDYZ HO NEVEZMU TAK MAM PRIZNAKY ABSTAKU.TRPIM PANICKOU PORUCHOU

  Kvě 12, 2008
 • Obrázek uživatele Lucinka
  Lucinka (anonym)

  Je mi 13 let,ale mám problém.Jsem hrozně citlivá,vše si moc beru a hodně věcí mě rozbrečí.Ve společnosti to vypadá blbě.Nevíte co mám dělat?

  Črv 06, 2008
 • Obrázek uživatele vvv.klidek.cz
  vvv.klidek.cz (anonym)

  POKUD BUDETE ŽÍT DÁLE V BLUDU,KTERÝ VÁM MIMOSMYSLOVĚ VSUGEROVALA VAŠE VLÁDA Č.R. A PRESIDENT Č.R. VÁCLAV KLAUS,TAK BUDETE MÍT NEJEN DEPRESE,NEBUDETE MÍT ANI FLOKA A § TAK VÁS ONI S EXEKUTORY POZABÍJÍ DO 5 TI LET A OSTATNÍ DO 8 MI LET ZEMŘOU.TO TAK,ŽE SE NAVZÁJEM ROZKRADETE,POZABÍJÍTE,ZASEBEVRAŽDÍTE A I UPROSTITUUJETE.TO JE JEJICH POLITIKA:POSERTE SE LIDI,NEBO PITOMCI.ZA NĚ VÁS ONI MAJÍ A NIKDY PRO VÁS NIC NECHTĚLI UDĚLAT A ANI NEUDĚLAJÍ.POVSTANTE SE ZBRANĚMI V RUCE A BUDETE MÍT VŠECHNO A PAK I ZDRAVÍ.............

  Črv 07, 2008
 • Obrázek uživatele Jenisej
  Jenisej (anonym)

  to dada: Proč ve 02:36:16 nespíš????

  Črv 07, 2008
 • Obrázek uživatele vvv.klidek.cz
  vvv.klidek.cz (anonym)

  KLÍDEK JENISEJ,NA TEBE TAKY DOJDE A TŘEBA BRZY,NEBO POZDĚJI.JSI PIČA.JÁ ŽÁDNÉHO DADA NEZNÁM.BÍNY

  Črv 08, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  LEHNEŠ.,?:-(

  Črv 08, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Ale Dadynko KLID :)))

  Črv 08, 2008
 • Obrázek uživatele vvv.klidek.cz
  vvv.klidek.cz (anonym)

  V TUZÁLU JSOU NOVÝ PÉČKA A MAJ NOVÝ DŽÍNY.JSOU Z TURECKA,ZDRAVÍ VÁS BÍNY.

  Črv 08, 2008
 • Obrázek uživatele vvv.klidek.cz
  vvv.klidek.cz (anonym)

  V TUZÁLU JSOU NOVÝ PÉČKA A MAJ NOVÝ DŽÍNY.JSOU Z TURECKA,ZDRAVÍ VÁS BÍNY.

  Črv 08, 2008
 • Obrázek uživatele vvv.klidek.cz
  vvv.klidek.cz (anonym)

  V TUZÁLU JSOU NOVÝ PÉČKA A MAJ NOVÝ DŽÍNY.JSOU Z TURECKA,ZDRAVÍ VÁS BÍNY.

  Črv 08, 2008
 • Obrázek uživatele vvv.klidek.cz
  vvv.klidek.cz (anonym)

  V TUZÁLU JSOU NOVÝ PÉČKA A MAJ NOVÝ DŽÍNY.JSOU Z TURECKA,ZDRAVÍ VÁS BÍNY.

  Črv 08, 2008
 • Obrázek uživatele vvv.klidek.cz
  vvv.klidek.cz (anonym)

  V TUZÁLU JSOU NOVÝ PÉČKA A MAJ NOVÝ DŽÍNY.JSOU Z TURECKA,ZDRAVÍ VÁS BÍNY.

  Črv 08, 2008
 • Obrázek uživatele vvv.klidek.cz
  vvv.klidek.cz (anonym)

  V TUZÁLU JSOU NOVÝ PÉČKA A MAJ NOVÝ DŽÍNY.JSOU Z TURECKA,ZDRAVÍ VÁS BÍNY.

  Črv 08, 2008
 • Obrázek uživatele Lucka
  Lucka (anonym)

  Já jsem na depresi používala bylinný přípravky a hodně to pomohlo po depresy ani památky.Vřele doporučuji www.joalis.cz a jejich konkurence je energy.cz.Je to o tom, že by jste měli věřit bylinným přípravkův.

  Bře 15, 2010
 • Obrázek uživatele Někdo
  Někdo (anonym)

  se uzdraví, přestože se léčí.

  Bře 15, 2010
 • Obrázek uživatele pipi
  pipi (anonym)

  dnes jsem mela zase depresi,lecim se uz pres rok,ne poprve,mam nekdy podivne vnitrni zachvaty a nenavidim jak sebe tak vse kolem co se hybe,nastesti uz ty zachvaty nejsou tak caste,naucila jsem se je diky meditacni hudbe castecne ovladat a pozitivne myslet,ale dnes jsem si zase koukala na zily ,tak jsem s tim podivnym pocitem musela jakoby az zapasit a rikat si,musis dal zit,musis dal zit,par slz jsem uronila,ted vecer uz se citim lepe a myslenky se opet ubiraji pozitivnim smerem

  Bře 15, 2010
 • Obrázek uživatele Papageno
  Papageno (anonym)

  Jsem v depresi až nad uši Maniodepresivní psychóza deptresoivní fáze Trvá to už od března - od rozchodu s mým mnohem mladším přítelem - chtěl se zabít skokem z pátého patra a já mu v tom tak tak zabránil. Od té doby jsem se s ním definitivně rozešel a rozjela se u mě těžká deprese. Uvědomil jsme si, co všechno jsem do toho vztahu citově investoval a že jsem všechno ztratil. Připadám si jako ztroskotanec. PRacuju a bydlím v Rusku a tady si žádného přítele najít nemůžu. Chodím na psychoterapii, ale ani ta, ani dost slušný koktejl antidepresiv (trittico, depakine, zoloft, velaxin a klonazepam) nezabírá. Nevím, co mám dělat. Jsem sám. Nemám blízkou duši, nemám s kým mluvit, v práci se mi všechno hroutí, zapomínám či ztrácím věci - to nejsem já....

  Čer 13, 2010
 • Obrázek uživatele VÍŠ CO
  VÍŠ CO (anonym)

  BĚŽ DO RUSKA A ZUSTAN TAM IDIOTE

  Čer 13, 2010
 • Obrázek uživatele Janek
  Janek (anonym)

  Ahoj, už nevím kam ten dotaz směřovat. Mám DMO, konkretně levostrannou hemiparezu. Znamená to, že nedokážu dokonale levou ruku a většina holek si toho prostě všimne a dost mě to štve, takže přemýšlím o sebevraždě z patýho patra, přežiju nebo nepřežiju co myslíte? Nebo máte jiný řešení mýho problému? Díky moc

  Srp 09, 2010
 • Obrázek uživatele Natura
  Natura (anonym)

  Ahoj, už nevím kam ten...Z pátého patra? To je docela šance na přežití a zmrzačení, moje sousedka takhle skočila v opilosti v mládí. dali ji dokupy, ale po letech je zpět na vozíku. Tohle bych nedělala. Ale vážně, DMO, jasně že to jde vidět. No tak buď Tě holka bude mít ráda i s tím, pro Tvé jiné přednosti, anebo ne. Chápu, že Tě to musí trápit a omezovat, a že máš takové myšlenky. :-( Řešení Ti nikdo neřekne, to je bohužel na Tobě. Rozhodnutí, jestli bojovat, nebo to vzdát.

  Srp 09, 2010
 • Obrázek uživatele vincenzina
  vincenzina

  Ahoj, už nevím kam ten...Janku, prosím Tě, neblázni! To, že nejsi zcela zdráv neznamená, že Tě nemůže mít žena ráda. Záleží také na Tobě, jaké máš nároky, zda chceš zdravou partnerku nebo může být i postižená. Vždyť je tolik lidí s podobným osudem jako Ty, i horším a dokáží být spokojeni. Jsi v nějakém sdružení? Koukej hledat vhodnou ženskou a z žádného okna neskákej!

  Srp 09, 2010
 • Obrázek uživatele Janek
  Janek (anonym)

  Partnerku chci určitě zdravou, zas tak moc mě moje postižení neovlivňuje a není tak hrozné jenom už toho mám prostě dost chci normálně žít, byl sem u doktora, ten mi nabídnul operaci nehrazenou, která by mi to mohla odstranit téměř jmenuje selektivni dorzalni rizotomie za 130.0000,- chtel bych sehnat penize od nadaci, ci velkych firem, jenze to je na dlouho, kdyby mel neko nejaky typ.....

  Srp 12, 2010
 • Obrázek uživatele Zita
  Zita (anonym)

  130000 není tak moc aby sis na to nemohl vzít půjčku. Pokud ty peníze nemáš ...

  Srp 12, 2010
 • Obrázek uživatele Noira
  Noira (anonym)

  Zajímavý článek o duchovních a šamanských přístupech k depresi a jejímu léčení: www.carovnezrcadlo.cz/samanismus/deprese-duchovni-pristup

  Zář 23, 2010
 • Obrázek uživatele Lucrezia
  Lucrezia (anonym)

  Už jste byli letos v lékárně pro svá AD? Já jsem zůstala šokovaná, za Wellbutrin jsem doplácela 600 Kč a na netu jsem si vyhledala doplatky v jiných lékárnách, tam chtěli i dvojnásobek!!! To je dávka na měsíc (60 tablet), nemám žádný příjem, jsem na úp, depresi mám z toho že jsem bez práce, a teď ještě tohle, tak to si nebudu moct ani koupit jediná AD, které mi sedla...nebo přestat jíst, já nevím. Co vaše léky, jak jste na tom s doplatky?

  Led 25, 2011
 • Obrázek uživatele ADA
  ADA (anonym)

  Cipralex=AD doplatok 3eur to je 90sk cca

  Led 25, 2011
 • Obrázek uživatele Jaseka
  Jaseka (anonym)

  Už jste byli letos v...Léky v žádném případě nepřestávej brát.Připrav se na to,že na léky se bude doplacet čím dál více,ale stím nic neuděláme.Řekni vše jak ti je svému MUDr,možná ti dá i něco levnějšího a dobrého.Welb.je jeden z drahých léčiv.Hodně záleží na tom,jakého máš doktora,já ho musela po 2letech vyměnit a teď je mi fajn.Akorát jsem připbrala na váze,aůle to už taky neřeším.hlavně že se cítím"normálně".Přeji ti totéž.

  Led 25, 2011
 • Obrázek uživatele Lucrezia
  Lucrezia (anonym)

  Léky v žádném případě...Já už léků vyzkoušela dost, a jediný Wellbutrin mi sedl. Doktora mám dobrého. Přibrat na váze si nemohu dovolit, ze zdrav. důvodů.

  Led 25, 2011
 • Obrázek uživatele Vlasta
  Vlasta (anonym)

  Citalopram, doplatek 0 Kč.

  Led 25, 2011
 • Obrázek uživatele Majky
  Majky (anonym)

  Jsem v depresi až nad...Jsi moc hodný člověk já se sesypala když jsem zůstala bez práce,je to děs,šla jsem k lékařce po měsíci super beru Elicii a dost mě z toho dostala,zkus to dny jsou již v pohodě jen nemohu spát tak mám půl hypnogenu,sice návyk,ale je to tonejmenší zlo a k tomu relivon a spím jak dudek pá

  Feb 07, 2011
 • Obrázek uživatele Terry
  Terry (anonym)

  Proboha živého, všichni jsme v depresi, když přijde něco zlého, ale s každou depkou běhat k psychiatrovi pro bobule, vždyť člověk musí něco vydržet. Výjimkou je jenom těžká nemoc a smrt blízkého. Jinak je třeba se "pochlapit"...

  Feb 08, 2011
 • Obrázek uživatele David
  David (anonym)

  Terry, jsi úplně mimo. Zřejmě nevíš, co je deprese. V opravdové depresi ti nic jiného než léky nepomůže, pokud se snažíš "pochlapit" a přemoct depresi vůlí, dopadneš ještě hůř! Vím, o čem mluvím.

  Feb 08, 2011
 • Obrázek uživatele Vlasta
  Vlasta (anonym)

  Terry, jsi mimo mísu a nevíš o čem mluvíš. Deprese je velmi vážná nemoc. To není jen špatná nálada, jak si asi myslíš. Napřed si o tom něco přečti a nebudeš mlít kraviny.

  Feb 08, 2011
 • Obrázek uživatele Terry
  Terry (anonym)

  Rozumím, ale tam jedna přispivatelka psala že je v depresi z toho, že ztratila práci... Na to jsem reagovala. Četla jsem toho o depresích poměrně dost, ale také si myslím, že to u nás bude brzy (či už je) jako v Americe, každý má svého psychoanalytika... To je síla.

  Feb 08, 2011
 • Obrázek uživatele Pampeliška
  Pampeliška (anonym)

  Rozumím, ale tam jedna...Terry, ono to vypadá jako rozmazlenost, ale není. I ztráta práce, pokud byla třeba životní náplní člověka, může spustit depresi, často ale i "obyčejná práce", protože dojde k existenčním potížím...atd. Kdo určuje, po čem "je možné" dostat reaktivní depresi, a po jaké události už ne? Jak chceš vymluvit lidem to co cítí? Že to je nepatřičné, že to nemají cítit...Myslíš, že to jde, říct-vzpamatuj se a oni hned budou zdraví? Tak to bohužel nefunguje. Jak už tady bylo řečeno, nepřej si zažít skutečnou depresi. To hluboké černo, tu bezvýchodnost, tu touhu jen a jen zemřít a zbavit se utrpení...

  Feb 08, 2011
 • Obrázek uživatele Vlasta
  Vlasta (anonym)

  No, ale ony také existují deprese nereaktivní. Terry o depresích sice četla, ale naprosto to nemůže pochopit ten, kdo jí prožil. Nikomu to nepřeju. Terry, to je jako když řekneš člověku se zlámanýma oběma nohama : to si jenom namlouváš, vstaň a běž !

  Feb 09, 2011

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama