Reklama

Déja vu a další paměťová zkreslení

Běžný život nám občas přináší zážitky, které nám dávají určitou představu, jaké to je být šílený nebo trpět mozkovou poruchou. Někteří básníci například považují sny za prostředek, jímž lze noc co noc nahlížet do mysli blázna. Déja vu (doslova „už viděné“) je běžně užívaný výraz pro důvěrně známý, ale přesto velmi zvláštní pocit, že jsem to, co se právě teď děje, už někdy prožil a že mohu předvídat, co se stane v nejbližší budoucnosti.

Tento zvláštní pocit může mít svůj původ v jevu, který někteří psychologové a neurologové nazývají zdvojování (disociace) vědomí (doubling of consciousness) . Všem prožitkům tohoto druhu jsou společné tři příznaky: 1. vzájemně se prolínající protikladné pocity ? pocit důvěrné známosti a pocit naprosté cizosti, 2. přesvědčení o tom, že to, co probíhá, bylo už jednou prožito, ale přesto se dochází 3. k realistickému závěru, že ve skutečnosti se to v minulosti stát nemohlo. Jako takové patří déja vu do kategorie prožitků, díky nimž si uvědomujeme, že náš mozek nefunguje tak bezproblémově, jak bychom si představovali.

Variace na stejné téma
Déja vu lze začlenit do skupiny různých paměťových zkreslení, nazývané paramnézie. Kromě déja vu do této skupiny patří: Falešná paměť ? zahrnutí nepravdivých podrobností do popisu minulých událostí. Potíže s falešnou pamětí nejsou nic neobvyklého a většinou nikomu nepůsobí žádnou újmu. Výjimkou bývají soudní líčení, kdy na svědecké výpovědi jediného člověka může záviset svoboda, či dokonce život obviněného. Seriózní výzkumy spolehlivosti svědeckých výpovědí prokázaly, že lidská paměť je neobyčejně tvárná. Paměť nelze přirovnat k videorekordéru, který přehraje přesně to, co předtím nahrál. Namísto toho v mozku od přírody funguje mechanismus, jenž se pokouší to, co se v minulosti stalo, aktivně rekonstruovat. V průběhu takové rekonstrukce často nevědomě doplňuje na základě svých jiných minulých zážitků podrobnosti, které se měly přihodit, ale ve skutečnosti se nepřihodily.

Konfabulace ? nevědomé vytváření zjevně chybných vzpomínek. Tak například jedna na lůžko upoutaná žena, trpící konfabulací, reagovala na dotaz, jak strávila minulou noc, vyprávěním o tom, jak absolvovala mnohakilometrový běh, protože nutně potřebovala jednomu cizímu agentovi vrátit ukradené doklady. Konfabulace může být důsledkem poranění čelního laloku nebo organického mozkového onemocnění, jako je Alzheimerova nemoc, případně ji může působit duševní porucha, například schizofrenie.

Jamais vu (doslova ?nikdy neviděné?) ? mylný pocit, že se nějaká věc nepřihodila, přestože lze snadno prokázat opak. Jamais vu se někdy projevuje u lidí trpících epilepsií a schizofrenií.
Déja vu je ve své podstatě protikladem jamais vu; nicméně déja vu dost často zažívají i lidé s normálně fungujícím mozkem. Déja vu však přesto může být stejně jako konfabulace nebo jamais vu i příznakem závažných poruch. Neškodná, ?méně závažná forma? déja vu se objevuje velmi náhle a stejně náhle zase mizí a nijak nenarušuje vnímání skutečnosti. Jinými slovy, prožitek takovéhoto déja vu není v mysli člověka zaměňován se skutečnými vzpomínkami. V případě ?závažné? formy déja vu trvá záhadný pocit dřívějšího prožití současné situace déle a může být zahrnut do nové, falešné verze skutečnosti. Tato forma déja vu může být příznakem schizofrenie, poruchy nálady (poruchy afektivní, tj. manie a deprese) nebo některé organické poruchy mozku, například epilepsie spánkového laloku (temporal lobe epilepsy). (Na str. 45 své prožitky popisují lidé, kteří touto poruchou trpí.)

Reklama

Příčina déja vu ? mnoho teorií, málo fakt
Přestože zážitek déja vu není většině lidí neznámý, jen málokdo má představu o tom, kde hledat původ a význam tohoto jevu. To ovšem nebrání teoretikům různých oborů ve vymýšlení vynalézavých, někdy naprosto fantastických výkladů. Parapsychologové například míní, že déja vu je ?nostalgie po předchozím bytí?, vznikající v důsledku reinkarnace, nebo že bývá vyvoláváno telepatií, popřípadě astrální projekcí. Freud ve svém Výkladu snů soudí, že zážitek déja vu ve snu symbolizuje ?genitálie matky snícího jedince; není žádné jiné místo, o němž je možné se stejným přesvědčením tvrdit, že tam člověk už předtím byl?.

Snad je to záležitost časového sladění
Jedna z teorií, které lze brát trochu vážněji, hledá příčinu v potížích s časovým sladěním mezi levou a pravou mozkovou hemisférou. Každá hemisféra vnímá události a zaznamenává informace nezávisle na hemisféře sousední; přesto neustálá komunikace mezi oběma stranami mozku vyvolává iluzi jejich jednoty. Pokud však dojde ke krátkému zpoždění přenosu z ?nedominantní? (obvykle pravé) do ?dominantní? (obvykle levé) hemisféry, obdrží dominantní strana mozku stejnou informaci dvakrát ? jednou přímo a jednou s určitým zpožděním. Vinou tohoto jevu dochází k určitému druhu mentální diplopie (doslova ?dvojitého vidění?). Jako byste najednou poslouchali dvě rozhlasové stanice vysílající stejnou politickou debatu; přitom jedna stanice by byla oproti druhé asi o půl vteřiny opožděna.

Nezdálo se vám o tom už někdy dříve?
Někteří psychologové vidí původ déja vu ve vybavení si nějakého minulého snu. Podle této teorie se určitý, dosud nevybavený sen vybaví přesně v tom okamžiku, kdy děj prožívaný v bdělém stavu zapadá do situace prožité ve snu. Ovšem vzhledem k tomu, že si osoba právě prožívající déja vu není schopna uvědomit, že pocit důvěrné známosti pramení z nevědomého dřívějšího snu, připadá jí toto vybavení podivně opravdové.
Vzhledem k tomu, že uvedená teorie je pouze spekulativní a neověřitelná, není příliš užitečná. Nicméně určité překvapivé důkazy o spojení mezi sny a déja vu přece jen existují. Jeden psychoterapeut při zkoumání svých 58 pacientů zjistil, že deseti z nich se nikdy nezdají žádné sny a také nikdy nezažili déja vu.

Zdroj: Když mozek pracuje jinak, nakladatelství Portál

Reklama

Komentáře

Kotrmanová (Pá, 20. 10. 2006 - 12:10)
Ač se mi v životě výše zmíněné nepřihodilo, mám intenzivní pocit, že se nám tím opravdu otevírají epizody z předchozích životů- a jsou aktualizované právě tehdy, kdy nás mají upozornit na nějakou nevyřešenou a tudíž i znovuotevřenou věc, kterou bychom si měli uvědomit a pracovat s ní.
Jna (Pá, 17. 11. 2006 - 21:11)
jasně.. jednou se měl deja vu.. když se otvíral dveře od garáže!
David (Po, 4. 12. 2006 - 19:12)
Nevím, zda DéjaVu je opravdu porucha paměti. Zažil jsem jej už několikrát a vím, že po tom, co jsem "předvídal" okolí, že se něco stane, tak se tak stalo. Okolní lidé mi řekli, že jsem měl pravdu, když jsem to předpověděl, aniž bych si to nějak připouštěl a chtěl tím být nějak významný. Nemyslím si, že jsem duševně poškozen, nemocen (doktor bude tvrdit, že nemám soudnost to posoudit), ale stejně... :-)
Kovajs (Út, 5. 12. 2006 - 21:12)
S duševní poruchou na mě vůbec nechoďte. Deja vu zažívám velmi často.Ne vždycky si člověk svůj sen pamatuje,dlouho mi to ale vrtalo hlavou a udělal jsem si jednoduchý důkaz z toho co se mi zdálo, prostě jsem si to zapsal a pak když se to doopravdy stalo,měl jsem v ruce důkaz že jsem to ve snu viděl a pak se neni vůbec o čem bavit. Pokud máte někdo tak intenzivní vnímání a vidění,rád bych si o tom s někým popovídal jako na vážné téma,nikoli s někým kdo mi bude cpát nějaký duševní poruchy,fakt ne,vim svý.Mějte se
Návštěvník (St, 6. 12. 2006 - 01:12)
http://dejavu.movies.go.com/
Isabela (St, 6. 12. 2006 - 10:12)
Kovajsi, souhlasím s tebou, ale divím se, že se vůbec nad takovými bláboly pozastavuješ. Podobnou literaturu nepíší lidé, kteří o tom něco ví a mají své zkušenosti.
Ohledně trochu jiného tématu jsem si nedávno dopisovala s člověkem, kerý píše o evokaci Lilit (nevím, jestli ti to něco říká, ale to není důležité). Osobně bych se o to nepokoušela, ale znám člověka, kterému se to podařilo. Rozhodně to ale nebyl muž, který o tom píše. Tyto braky (pardon knihy) vydávají teoretičtí suchaři bez skutečného zájmu a zasvěcení a od toho pak vznikají podobné články a tak. Prostě z toho mají peníze, tak seberou v jiných pramenech "něco" k tématu a nesouvisle to vydají. Potvrdil mi to v rozhovoru sám autor (p. Karika).
Pro lidi, kteří ví (jako jsi např, ty) nemá smysl se tím zabývat a ztrácet s nimi čas. pokud bys to chtěl rozebrat blíž, můj mail je is.isabela"seznam.cz
D (Čt, 7. 12. 2006 - 00:12)
Ja myslela ze dejavu neni zalezitost pri spanku ale takovy ten pocit pri bdelosti zlomek vteriny ze"uz jsem tohle zazil"?
Isabela (Čt, 7. 12. 2006 - 08:12)
A: Kovajs popsal deja-vu dost dobře, to ty možná netušíš, co to je. Ale je o tom dost psáno i na netu, tak si něco vyhledej, např:
http://cs.wikipedia.org/wiki/D%C3%A9j%C3%A0_vu
D (Pá, 8. 12. 2006 - 03:12)
Dejavu ve spani je sen:-)
Isabela (Pá, 8. 12. 2006 - 07:12)
Tak jo. představ si, že se vzbudíš, měl´s živý sen, který nemůžeš dostat z hlavy a dopodrobna si jej pamatuješ. Zapíšeš si jej, napíšeš si dialogy v tom snu slovo od slova.
Za čas se ti přesně tato situace stane. Odehraje se naprosto přesně, jak se ti zdála. Ty víš přesně, co druhá osoba bude říkat o vteřinu dřív než to vysloví, víš přesně, co budeš odpovídat a nemůžeš to změnit, prostě to nejde a říkáš slova, která jsi přesně říkal ve "snu". Celá situace se odehraje přesně tak, jak ti uvízla v hlavě z té noci. Pokud sis to zapsal, můžeš si to celé zkontrolovat.
Deja-vu je celý tento proces.
Aspoň tak to tedy probíhá u mě.
Jarda (Pá, 8. 12. 2006 - 08:12)
Stejne u lidi vetsina techto zazitku jsou typu deja vecu a ne deja vu.
Isabela (Pá, 8. 12. 2006 - 09:12)
Deja vecu je druh deja vu (podskupina), viz např. http://eeg.ic.cz/para_deja_vu.html
Lucka (Po, 25. 12. 2006 - 13:12)
Ahoj, já deja vu zažívám docela často. Sny si bohužel nepamatuji, ale když se to, co se mi zdálo děje ve skutečném životě, vždycky se mi to vyjeví a zobrazí před očima. Znám dopředu každé slovo a vím, že odpovím něco co nemám... Ale právě v tu chvíli se zarazím a odpovím, právě proto něco jiného, nebo si dám pozor. Umím to změnit.
Avatar (St, 3. 1. 2007 - 22:01)
Deja vu mám docela často a dokonce několika stupňů. Nejnižší je jen silný pocit povědomosti, kdy si nejsem jistý, že vím, co se stane. Při dalším stupni po dobu asi 2 vteřin přesně vím co se stane a marně se to snažím změnit (nakonec se vždy stane to, co jsem předpokládal). Nejvyšší stupeň - viděl jsem to třeba týden předem ve snu, ten sen jsem si celou tu dobu pamatoval a pak se to odehrálo. Takové deja vu může mít klidně 5 vteřin. Kdybych si zapisoval sny, určitě bych nashromáždil důkazy. Podle mě je to časová anomálie.
Vilma (Po, 22. 1. 2007 - 15:01)
O déja vu existuje také (moje) teorie kosmogonická. Předpokládám, že vesmír se bude po převaze gravitačních sil nad silami exploze Velkého třesku smršťovat. Až zkolabuje do nové singularity o velikosti několika centimetrů. Tehdy dojde k novému velkému třesku, čili vesmír, alespoň ten, který poznáváme, by mohl pulzovat. Pak ale každá expanze by měla probíhat naprosto stejně, jako všechny, či mnohé předchozí, protože vnější srovnatelná síla či energie, která by něco mohla změnit, neexistuje. Pak tedy i naše životy se musí do detailů opakovat. Pak někdo, ne jenom Nostradamus, si z minulého života něco vzpomíná. Jak, to dovede, nevím.
Shockie (Út, 30. 1. 2007 - 21:01)
Docela souhlasím s Avatarem. Hlavně s poslením kolem. Sny jsou jako filtr nesplněných lidských přání a při jejich podvědomém plnění v bdělém stavu narážíme na podobné "situace".Přesto si myslím, že situace není totožná, jenom základní podmět. O ostatní už se postará představivost.
Kamča (So, 3. 2. 2007 - 21:02)
Ahoj, taky deja vu sem tam prožiju. A mám to ze snů, některé si i pamatuji, sem tam dokonce o dané situaci ze snu někomu vyprávím.. a po nějaké době je to tu..:)
Pavlusa (Čt, 8. 2. 2007 - 09:02)
Ahoj, ja souhlasim s tim zpozdenim prenosu z prave do leve hemisfery. Ne, ze bych nebyla snilek, ale nektere situace vidim tak strasne jasne, ze to snad ani jinak nemuze byt. Ale donedavna jsem si myslela, ze to jsou "naplnene" sny.
Andy (St, 18. 4. 2007 - 08:04)
Neche sa mi moc pisat preto iba poviem, ze suhlasim s Avatarom. Tiez sa mi stalo ze to co sa mi snivalo (a ako dokaz mozem pouzit to, ze som ten sen hovoril manzelke) sa o viac nez rok aj stalo..
NIKI (Ne, 20. 1. 2008 - 13:01)
Píšou tady kraviny mě se sny nezdají a deja vu mívám,podle mě jde o okamžik vidění do budoucna.Jo a blázen fakt nejsem :-)!!!!!!
Salinas (Ne, 20. 1. 2008 - 14:01)
Sny se zdají každému, ale né všichni si je pamatují.
Jaké máte sny, vy ,kteří si je pamatujete. Lidé prý často nemívají barevné sny, ale ti, kterých jsem se ptala, je barevné mívají. Jak jste na tom vy?
Teddy (Po, 17. 5. 2010 - 09:05)
Ahojj, ač se to zdá ulítlé tak musím docela souhlasit s názorem NIKI.Teda až na ty sny spíše si je někteří lidé nedokáží zapamatovat.Déjavu mívám docela často a nemyslím si že zde hrají roli jenom sny.Já si pamatuju sny většinou dobře a nepřipadá mi to že dejavu ,které občas zažívám pochází ze snů.Když se to stane začnete pátrat v paměti co se to vlastně stalo potom co bylo pak.Občas se mi stalo že sem věděl pár vteřin do předu co přijde.Mohlo se stat spoustu věcí nebo také nic ale bylo to zrovna to co sem si myslel že přijde.Je to zvláštní je to jako vzpomínky na budoucnost.Myslím že by se tomuto jevu měla dávat větší pozornost a ne ho hned zamést pod stůl s tím že to sou chyby paměti.
Jana (Ne, 27. 4. 2014 - 01:04)
Dejavu jsem zatim mela 3x ale nebylo to jen chvilkové vědela jsem co bude nasledovat,svuj prvni stav sem moc neprocitovala, zhruba po 5 mesicich druhy stav byl o dost intenzivnejsi ze jsem i brecela a po treti sem nemohla dychat cela sem se trasla ktomu trpim nizkym tlakem a rekneme ze sem byla na pokraji silenstvi.Jak je mozne ze jsem vedela co bude nasledovat.Mam podezreni na schizofrenii nebo epilepsii.Budu rada za kazdou pomoc.
Lenca (St, 20. 12. 2017 - 22:12)
Dobrý večer .Deja vu se miam poslední dobou dost často,ale jsou to takové krátké záblesky,,je pravda že je mám už dlouho, ale teď je to víckrát za týden.Dneska to bylo dost silnY .umývala jsem nádobí ,dělám klasický jídlo ,přemýšlím nad darkama na vánoce,co ještě koupit,a najednou se. ocitnu venku .to snad trvalo několik sec.a najednou fungují dál.akorat jsem venku říkala co tady dělám když jsem doma.Fakt někdy tyto záblesky vůbec nechápu.Amalka (Pá, 23. 9. 2022 - 12:09)
Dobry den ,nevim zda je to deja vu , ale posledni době prozivam opravdu nehezke chvile pri kterych mi neni dobre. Mam pri normalnich denich vecich např. pri myti nadoby, jizde kola pri koukani televize a tak podobne , Je to zablesk ze sna ktery pri jakym koliv veci co zrovna delam mi pripomene urcitou chviku a v tu dobu citim hrozny tlak z kereho mi je na zvraceni a je to blby ale i na velkou, po urcity dobe jsem prisla na to ze mi pomaha to prejit na pit se hnet a rozdychavat, Bohuzel to mam uz casteji a horsi pridali se k tomu vsemu bolesti hlavy,
Reklama