Čtyři z deseti Čechů trpí stresem v práci

Stresem v práci trpí čtyři z deseti Čechů a více než polovina z nich ho pociťuje několikrát do týdne. Mezi největší spouštěče patří mezilidské vztahy na pracovišti, nepřiměřené pracovní zatížení a nedostatečné ohodnocení práce.

Vyplývá to z červnového průzkumu společnosti GfK, který má ČTK k dispozici. Alespoň jednou týdně zažívají stres více než tři čtvrtiny Čechů.

    Stresovými situacemi trpí více zaměstnanci na vedoucích pozicích než řadoví pracovníci. Napětí v práci zažívají především vysokoškolsky vzdělaní lidé, je to 57 procent z nich. Více jsou stresovaní muži než ženy, uvedla Eva Vlčková z GfK.

    Výše postavení zaměstnanci trpí především jednorázovým tlakem. Mezi řadovými zaměstnanci je počet stresovaných osob menší, v jejich případě jde ale více o stres permanentní.

    Téměř polovina lidí zažívajících napětí v práci považuje za spouštěč především mezilidské vztahy. Druhým stresovým faktorem je nepřiměřené pracovní zatížení a třetím nedostatečné odhodnocení v práci. Z dalších faktorů, které způsobují stres, průzkum zmiňuje nejistotu zaměstnání, propouštění, reorganizaci, nedostatečnou komunikace v rámci firmy a nedostatečně vymezené úkoly a povinnosti.

    Češi se snaží zmírnit pracovní napětí pomocí pozitivního myšlení, přestávkami v práci, fyzickým pohybem a pitím kávy nebo energetických nápojů, plyne rovněž z průzkumu.

    V Česku trpí stresem v zaměstnání méně lidí než na Slovensku, kde pociťuje pracovní stres téměř 60 procent zaměstnanců.

    Online průzkumu společnosti GfK se v ČR zúčastnilo 800 respondentů.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele OHAVO!
  OHAVO! (anonym)

  Ohavo!POTKÁŠ- TY! Člověka se SOUMĚRNÝMI KŘIVKAMI,VYDÁVÁŠ JEJ VE VAŠICH POCHYBENÝCH ČASOPISECH ZA Sebe,ty,SE SVOU KŘIVOU KONTUROU TÉLA A HUBY,S PLEŠKOU UŽ V 15 TI LETECH.,JENŽE JSI TO JEN TY,A ZA URÁŽKY SOUMĚRNÉ POSTAVĚ,KTEROU NEJSI MÁŠ MNOHO MÍNUSU!

  Srp 24, 2013
 • Obrázek uživatele Dana Růžová
  Dana Růžová (anonym)

  Jsem plnoštíhlá,mám vysoké i kvé,a žárlím.partner má divné manýry!je krásnej,jemnej,a žije a dýchá jen mnou,JÁ TO TEDA UMIM,NEJSEM ŽABAŘ. :-D, jsem reikistka.;-( a on,ALE!!;-(je hajzl,kurvy po něm jdou,je se mnou,a dělá,že mne nezná a voblizuje šunt a klidně mi ho v kruhu šoupne vedle mne.Kruh,to je taková hra,uzavřenej obvod na Praze 4,Kačerov.

  Srp 30, 2013
 • Obrázek uživatele Jak !! Myslíte
  Jak !! Myslíte (anonym)

  Kurvy! BUDE TEDA HŮŘ! VYKŘIČNÍK A DEPRESE MÁTE LOTŘI A KUNDY!MEZI HNÁTAMA!STANIK,NENI NAD KOKETNI A KUÁÁSNOU UÁÁSKU!!!!

  Zář 06, 2013
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Máš-li takovou práci, že se při ní nemůžeš asi jít vychcat, tak se ni vyser.

  Zář 14, 2013
 • Obrázek uživatele Pro Alici
  Pro Alici (anonym)

  Viz nutno přečíst příspěvek pro Jejdu a všechny,kteří se cítí nenahraditelní.Těch jsou ale plné hřbitovy a serou na ně ptáci,tak pozor.

  Zář 18, 2013
 • Obrázek uživatele MR Pokorný
  MR Pokorný (anonym)

  Dobrý den, já jsem pan...Dobrý den, já jsem pan Pokorný. MR Hawaii, jděte do prdele! Fuck you! Do you understand?

  Črv 06, 2014
 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  Jsem zaměstnaná jako...Já jsem koukal na internetu na ten Brainstart. Na potlačení stresu a zvýšení pracovní výkonnosti to asi neni. Ale je možný, že jsem koukal blbě. Co máš napsaný přímo na tom balení toho Brainstartu? Dík.

  Črv 08, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama