Čtyři hry s minulostí věčných nešťastlivců - II. Lotova žena

Časem prý každá rána přebolí. To může být sice pravda, ale nás to nemůže odradit. Před tímto časovým hojením se dá úspěšně opevnit a naopak ze všeho minulého učinit zdroj svého neštěstí. Slouží k tomu minimálně čtyři staré mechanismy.

II. Lotova žena

 

Držet se minulosti je výhodné i z toho důvodu, že nemáme čas zabývat se přítomností. V té by se nám totiž mohlo stát, že náš směr by byl najednou o devadesát, nebo dokonce o sto osmdesát stupňů jiný, a navíc bychom třeba zjistili, že přítomnost není tak nešťastná, na opak: že je vlastně docela ne-nešťastná; nemluvě o novinkách, které nabízí - a to by mohlo pěkně otřást naším pesimismem.  

 

Obdiv si v tomto směru zaslouží skutečná mistryně svého oboru, manželka biblického Lota. Vzpomínáte - Hospodin řekl Lotovi a jeho ženě:

"Uteč, jde ti o život. Neohlížej se zpět a v celém tomto okrsku se nezastavuj." Lotova žena se však ohlédla a proměnila se v solný sloup (srov. Kniha Geneze 19,17 a 26).

Ukázka z knihy Úvod do neštěstí (Portál 2010)

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Co tím chtěl básník říci?

  Bře 26, 2010
 • Obrázek uživatele Jindra
  Jindra (anonym)

  Tak je to o myšlenkovém ulpívání v minulosti, což brání aktivně prožívat přítomnost. Ale je to 100x omleté téma, hodně krátký a povrchní článek.

  Bře 26, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama