Reklama

Kouření je podle finských vědců jednou z příčin astmatu

Lidé, kteří kouří, mají o 33 procent větší pravděpodobnost, že se u nich vyvine astma, než ti, kteří nekouří. Tým finských vědců na základě studie, do níž bylo zapojeno 1444 lidí, dospěl k jasným důkazům, že kouření způsobuje astma. Doposud se vědělo, že tento rozšířený zlozvyk zhoršuje astma, ale o tom, zda ho také způsobuje, vládly pochybnosti.

Cigaretový kouř obsahuje na 4000 chemických látek, z nichž mnoho poškozuje dýchací cesty a asi stovka je schopna vyvolat zhoubné nádory.

Jednou z výtek, které byly vznášeny vůči dosavadním studiím, bylo to, že se týkaly obvykle jen určité skupiny obyvatel v určitém časovém období. Výsledky ukazovaly na zřejmé spojení mezi kouřením a nemocí, ale nedokazovaly, že tento zlozvyk je přímou příčinou nemoci. Navíc dříve bylo těžké dokázat, že kouření přímo způsobuje astma, a to kvůli chybným diagnózám. Nyní se věnovalo velké úsilí tomu, aby takové diagnózy byly vyloučeny.

Finský tým zařadil do studie lidi, kteří původně neměli žádné příznaky astmatu nebo plicního onemocnění a během studie se u nich nějaké příznaky rozvinuly. Skupina 521 pacientů, u nichž se začaly projevovat příznaky astmatu, byla potom dva a půl roku sledována a porovnávána s druhou skupinou 923 lidí, kteří neměli žádné příznaky alergie.

Finská studie ukázala, že u kuřáků je o 33 procent větší pravděpodobnost, že se u nich vyvine astma než u nekuřáků. Ohrožení bývalých kuřáků proti nekuřákům je dokonce vyšší o 49 procent. Více ohroženy astmatem jsou kuřačky než jejich mužští kolegové. Vysvětlit to lze tím, že ženy jsou zranitelnější vůči škodlivým účinkům kouření.

Reklama

"Zjistili jsme, že dokonce i nekuřačky mají zvýšené riziko rozvoje astmatu ve srovnání s jejich mužskými nekuřáckými protějšky, a to riziko je vyšší o 57 procent," řekl vedoucí výzkumu doktor Ritva Piipari.˝

Riziko astmatu je přímo úměrné počtu cigaret vykouřených za den a celkovému počtu cigaret vykouřených za život. Citlivost na účinky tabáku je ale u každého člověka jiná. Mezi lidmi jsou i těžcí kuřáci, kteří jsou odolní vůči dráždivým látkám v tabáku.

Podle vědců přibývá důkazů o škodlivosti kouření. Je třeba k tomu přihlížet při tvorbě zákonů a zakázat kouření na pracovištích a na veřejných místech.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

kam2kam"seznam.cz (Čt, 5. 5. 2005 - 15:05)
Od mala jsem trpěl alergiemi nejdříve na peří, potom na prach a v pubertě se mi projevilo astma. Naši mi kupovali tabletky ze švýcarska, ale ty mi zabíraly vždycky jen na 14 dní. Pak mi sestra donesla jakési bylinkové vodičky a já je začal užívat. Jsou celkem i dobrý. Abych to zkrátil, od té doby nevím co je to astmatický záchvat a nemusím už ani spreje bez kterých jsem dřív nevykročil z domu. Dodnes jsem fakt v poho. ASTMA JE VYLÉČITELNÉ!!!!!
gabka (St, 24. 5. 2006 - 13:05)
to je dobré,jak jakési bylinkové vodičky.jaké jaké jaké????????
nikuška (Ne, 25. 6. 2006 - 11:06)
for kam2kam: nechci ti do toho kecat..ale astma je celoživotnní..a je nevylečitelná..nemoc..jj..postupem..času..se zmírní..až skoro..vymizí..ale pořád..to astma..máš...
Bohumil (Út, 27. 5. 2008 - 15:05)
Vím, jak zmírnit nepříjemnosti s astmatem.Je však nutná individuální konzultace na adrese:bjaeger"tiscali.cz
Lenka (Út, 27. 5. 2008 - 16:05)
Bohumile - Nutra Bona Nutra Bona Nutra Bona ... ?
Jiří (Ne, 29. 5. 2011 - 18:05)
Jj Nutra Bona Symba opravdu na alergie zabírá. Mám kamaráda ten má alergii (hlavně na břízu a řepku) od malička. Celé jarní období, se každý den ráno bez nějakého silného prášku (po kterém se mu ještě dělalo špatně) ani nehnul z domu. Od února začal pravidelně užívat NB Symbu a do dneška si žádný chemický driják vzít nemusel. Nemůže si to vynachválit. Kdyby měl někdo zájem, může se obrátit na www.nutrabona.net.
Reklama