Reklama

Vliv cukru na zdraví dětí

Stravovací návyky pro celý život se vytvářejí v dětství, proto je důležité omezit u dětí příjem sladkostí. Když je někdo od dětství navyklý na čokoládu, sušenky a jiná sladká jídla, těžko si v dospělosti odvyká. A nadměrná konzumace může mít plno negativních vlivů na zdraví. Některé se začínají projevovat již v útlém věku.

Miminka do jednoho roku mnohem citlivěji reagují na potraviny, které rychle zvyšují nebo snižují hladinu cukru v krvi. Nedokáží ještě upravit hladinu krevního cukru změnou metabolismu sacharidů. Na nadbytečný příjem cukrů reagují často průjmy či zácpami.

U větších dětí má nadměrná konzumace sladkostí vliv na psychiku a změny chování. Děti mohou trpět náladovostí, nesoustředivostí, mít problémy s učením, nadměrnou tělesnou aktivitu apod.

V některých případech byla prokázána souvislost nadměrného přísunu cukru a nočního pomočování u dětí.

Cukr, sladkosti a slazené nápoje též přispívají k rozvoji zubního kazu u dětí, chronické infekce kvasinkami - tzv. candidóze, zejména pokud jí sladkosti dítě, které je z nějakého důvodu právě léčeno antibiotiky.

Reklama

Nadměrný přívod tzv. prázdných kalorií v cukrářských výrobcích též vede k nadváze dětí a častějšímu sklonu k infekčním onemocněním.

Pokud chcete, aby vaše děti byly zdravé, neměly byste u nich vytvářet návyk na následující potraviny: bílý cukr, čokolády, sušenky, buchty, cukroví, dorty, kupované džusy, slazené jogurty, kandované ovoce, koláče, limonády a slazené nápoje, pečivo, pudinky, zmrzliny a žvýkačky. Tyto potraviny by měly být v jídelníčku dětí výjimkou.

Autor: mk

Reklama

Komentáře

Dara. (Čt, 7. 3. 2002 - 22:03)
Ja na tom byla podobne, az jsem jednou pred tchyni rekla, ze uz ty sladkosti od navstev normalne vyhazuju, ze si preci nezkazime zuby ani my, kdyz nechceme aby to jedla mala...no a od te doby nam nosi pomerance...huraaaaa!!!
ruda (Út, 12. 2. 2002 - 11:02)
Jedno z velkých zel jsou babičky.To je stále vem si cukroví,šťávu a pod.Tvrdí,že děti cukr potřebují,že potřebují dodržovat pitný reži,ale nevidí to že dítě nemá žíze·,ale sladké mun chutná.Stačí mu nabídnout neslazenou minerálku a dítě odmítne.Tito jedinci nechápou,že dítěti škodí.Později svádí obezitu na rodové důvody a nechtějí přiznat svuj podíl viny.
Simona (Pá, 15. 2. 2002 - 22:02)
Holt babičky vyrůstaly v jiné době a sladkost byla považována za něco svátečního a velmi dobrého. Bylo jí poskrovnu, takže určitě neuškodila. Dnes se sladkosti na nás a naše děti sypou ze všech stran, ale ty babičky to vidí stále svýma očima, neuvědomují si, že v takovém množství jako dnes, je to opravdu zdraví nebezpečné a že svými sladkými dárečky dítěti pomáhají k budoucím zdravotním problémům.
Mojí babičce se například nedá odmítnout žádné jídlo. Považovala by to za urážku. Pro starou generaci, ktzerá pamatuje přídělové lísky znamená odmítnutí jídla pohrdání jídlem a to je hřích.
Saša (Po, 18. 2. 2002 - 12:02)
To já byla velmi tvrdá. Řekla jsem: "Buď vás budeme navštěvovat a vy mému dítěti nebudete dávat nic, co nechci a nebo budete bez vnoučat". Byly kolem toho hádky, ale te´d už je klid a čokoládu mému synovi dávají opravdu jen k svátku či narozeninám. Jinak to fakt nešlo.
lenka (Ne, 4. 5. 2008 - 11:05)
u nas je to manzel,kdo dcerce neustale cpe sladkosti.Jako malej kluk ze 6 deti na vesnici si moc cokolady neuzil,tak si mysli,ze to ted musi strhnout,zijeme vsak v Anglii,kde jsou sladkosti hodne lacine a jsou vsude na ocich.Ja se spis snazim nabidnout treba ovocnou misticku,jogurt,nebo rajce,salatovou okurku,...a holcicce je stejne jedno,co to je,papa vsechno-jen manzel si mysli,ze ta sladkost je neco svatecniho atd-jako ty vase babicky.
lenka nevřiva (Čt, 27. 9. 2012 - 21:09)
ted jsem otevřela tyto stranky a jsou zajmave co se týče děti a sladký
:-) (Čt, 27. 9. 2012 - 21:09)
To je fakt, zajímavé to je..Lidi jsou nepoučitelní:-) Já sama mám vnuka 16let a dceru..Nepamatuji se, že bych já jim někdy cpala sladkosti. Naopak stále jsem se starala o to,aby je nejedli. Jen vyjímečně a např. o svátcích. Jenže co zmůžu sama? Nic a tak kluk žije na různých tyčinkách s čokoládou a kyne..Ačkoli lehce sportuje, víc sedí u učení a počítače-což nekritizuji,sama to taky dělám.Ovšem ty popisované babičky nechápu. Dnes je jiná doba a sladkostí je všude mnoho, proč z nich dělat odměnu? Osobně nemám ráda ani moc šlechtěná jablka, co jsou samý cukr a chut jablek je potlačená.
Robinsonka (Pá, 15. 3. 2013 - 07:03)
Jedno z velkých zel jsou...České děti začínají preferovat zdravý životní styl a pohyb.
Povědomí českých dětí o zdravém životním stylu se zlepšuje. Stále více z nich pravidelně sportuje a méně času tráví u počítače. Dokazují to výsledky dotazníku, který v loňském roce vyplnily téměř dvě tisícovky dětí v sedmi městech Čech a Moravy v rámci Jízd YeNeYes, pořádaných Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ČR.
Odkaz na zbytek článku je zde http://www.trijednicky.cz/pro-rodiny-s-detmi/ceske-deti-zacinaji-preferovat-zdravy-zivotni-styl-a-pohyb-1?strana=1
Reklama