Reklama

Vy, světlo a melatonin

Naše těla, a podle všeho těla všech živých bytostí, fungují efektivněji, jsou-li naladěna na cyklus světlo-tma. Jasné světlo působí jako spínač, který reguluje tělesný chemizmus. Rozsvítíme-li jasné světlo, pracujeme rychle a efektivně.

Sportovci dosahují špičkových výkonů. Úředníci myslí jasně a účinně. Vědci vybrušují své objevy. Studenti se učí snadněji. Lidé provádějící potenciálně nebezpečné činnosti, například řízení auta, zacházení se složitým přístrojem, řízení letadla nebo nakládání a vykládání nákladních automobilů, mají v ranní směně mnohem méně nehod než jejich spolupracovníci v pozdějších směnách.

Za tmy ztrácíme svou čilost. Náš úsudek nefunguje tak spolehlivě, naše reakce jsou pomalejší, myslíme méně jasně a pociťujeme smutek a melancholii, i když jsme prožili šťastný a produktivní den. Ti, kdo se snaží prodloužit hodiny bdění chozením do barů a nočních klubů, jsou často hloubaví a tiší nebo hluční a nespoutaní. První reakce je vyvolána potřebou spánku, druhá je důsledkem úbytku schopnosti jasně myslet. Ani jedna není pozitivní.

Tyto emocionální změny jsou výsledkem biochemických posunů v činnosti epifýzy. Tato žláza, která stárnutím organizmu zpomaluje svou činnost a nakonec úplně přestane pracovat, produkuje jednu ze životně důležitých chemikálií v našem těle - melatonin. Jestliže pochopíte, jak správně pracovat se světlem a zajistit, aby se ve vašem těle doplnila hladina melatoninu, začnete se cítit lépe než v předchozích letech. Nepříjemnosti vyvolané stárnutím, jako jsou například oční zákaly, začnou u vás mizet, v některých případech se částečně vyléčí, v jiných se jejich postup zpomalí.

Základním požadavkem pro zdravé fungování epifýzy během let, kdy je na vrcholu výkonu, je hodně světla během dne a naopak vyhýbání se jasnému světlu v noci. Vypadá to jednoduše? Také to jednoduché je. Dodržujete toto pravidlo? Zřídka.

Reklama

Okna, silně zbarvené brýle, ochranná skla v automobilech a další zařízení, která vpouštějí světlo do našich kanceláří, domovů a života, snižují kvalitu světla. Než světlo projde oknem kanceláře, obvykle ztratí potřebné úplné spektrum. Lidé daleko dojíždějící do zaměstnání si možná myslí, že absorbují světlo ze slunce, ale hodnota slunečního svitu je nebezpečně zmenšena. Dostatečný jas je velmi důležitý, ale není jedinou vlastností světla, kterou v každém čtyřiadvacetihodinovém cyklu potřebujete. Je důležité, abyste se každý den vystavovali přímému působení slunce. Pokud musíte být v domě, zařiďte, aby vaše tělo přijímalo jasné světlo s úplným spektrem.

Ideální kancelář by měla být organizována jako základní škola v teplý jarní den, kdy jsou žáci i učitelé neklidní. Nejprve se otevřou dveře třídy. Nejsou v ní žádné izolované kóje. Okna jsou velká, dovolují, aby do místnosti pronikalo jasné světlo a někdy čerstvý vzduch, a odstraňují skleněný "filtr", jímž musí světlo procházet. Děti mají dvakrát a někdy třikrát denně velké přestávky a dopoledne i odpoledne si tak určitou dobu hrají venku. Někdy je učitelé posílají ven i v době polední přestávky. Výsledkem jsou šťastné, produktivní děti, které jsou během dne na vrcholu svých schopností a v noci dobře spí.

Ale prostředí moderního úřadu takové není a mělo by v něm dojít k výrazným změnám pracovních podmínek a životního stylu. To se nejsnadněji provede, když jste jedním z rostoucího počtu obchodníků po telefonu a pracujete doma. Jestliže pracujete v kanceláři, můžete také uskutečnit efektivní změny.

1. Pokud jezdíte do práce autem, parkujte ne jméně 800 metrů od ní a zbytek cesty jděte pěšky. Prodloužíte si tak cestu do zaměstnání o pět až deset mi nut a téměř vždy strávíte tyto minuty na denním světle. Jezdíte-li do práce veřejnou dopravou, vystupte o dvě nebo tři zastávky dříve či později a ujděte zbytek cesty pěšky.

2. Udělejte si v průběhu dne chvilku pro sebe a jděte ven. Třeba během přestávek na oběd nebo na kávu. Zvláštní je, že úředníci-kuřáci dopřávají svému tělu kromě škodlivých účinků tabáku i laskavost, když nuceni předpisy chodí ven, aby si zapálili cigaretu. Zdravotní pravidla zavedená na ochranu nekuřáků před kouřením z druhé ruky tedy vlastně kuřákům pomáhají. Ale pamatujte si, že jít ven a nekouřit je mnohem lepší!

3. Vybavte svůj domov osvětlením s dostatečným jasem a vybaveným reostaty k jeho regulaci. Čím jasnější je světlo, tím je zdravější. Reostaty vám umožní regulovat intenzitu osvětlení podle množství denního světla. Budete moci číst a dělat všechno, co normálně děláte, a využijete ubývajícího slunečního světla. Napodobíte tak přírodu a umožníte epifýze zahájit svou noční produkci melatoninu. Také světlo s úplným spektrem je výborné, použijte ho kdykoli a kdekoli je to možné.

4. Mnoho pracovníků ve zdravotnictví, u policie a ve výrobních závodech se nemůže vyhnout práci ve třetí směně, ale měli by tomu přizpůsobit svůj život a snažit se vytvořit si co nejpřirozenější prostředí. V rámci možností, které jim skýtá jejich práce, by měli co nejvíce využívat jasného světla a v době odpočinku si naplánovat spánek mimo období, kdy mohou být světlu vystaveni. Vždy to ale nejde a v tom případě lze změnit ložnici v noční klub. Na okna umístěte černé závěsy. Nenajdete-li je v obchodě, použijte neprůhlednou černou látku, která zabrání vstupu světla. Potřebný materiál vám poskytnou v obchodě se zbožím pro profesionální fotografy, protože se používá k zakrytí oken v temných komorách.
Jestliže si neumíte ušít závěsy, požádejte o to někoho jiného. Nebo jen zakryjte okna ložnice látkou a rohy utěsněte lepicí páskou, jakou používají fotografové. Je k dostání stejně jako zatemňovací závěsy v obchodech s fotografickým materiálem. Látku můžete zakrýt co nejméně průhlednými ozdobnými závěsy. Dobrým nápadem je rovněž použití masky na spaní. Zakrytí očí pomůže vašim biologickým hodinám lépe se vyrovnat s nepřirozeným členěním dne a noci.

5. Jasné světlo je velmi důležité bez ohledu na jeho spektrum. Využijte oken. Čím blíže zdroje světla pracujete, tím lépe. Máte-li možnost volby mezi uspořádáním pracoviště do kójí a kanceláří, v níž zaměstnanci sedí u oken, okna by to měla v každém případě vyhrát. Někteří zaměstnavatelé se bojí, že se jejich zaměstnanci budou dívat z okna a lelkovat. Může se to stát, ale velký přírůstek produktivity vyvolaný působením světla na pracovníky víc než vynahradí mírný pokles způsobený zmíněným rozptylováním. V amerických společnostech je bohužel dávána přednost efektivnímu využití prostoru před hlediskem ochrany zdraví zaměstnanců.

Zdroj: James F. Balch, M.D. - 10 přírodních způsobů léčby, nakladatelství Pragma

Reklama

Komentáře

Lena (Pá, 14. 11. 2008 - 08:11)
chtěla bych se zeptat, jakým způsobem lze upravit spánkový rytmus, aniž bych musela navštívit lékaře (kromě dodržování spánkové hygieny, což provádím). Existuje nějaký přípravek s obsahem melatoninu, který lze koupit v lékárně bez lékařského předpisu?? Problémy, které mám již 2,5 měsíce mi komplikují život
Danka (Pá, 14. 11. 2008 - 10:11)
Leno, u nás se melatonin neprodává, ale můžeš si ho objednat prostřednictvím internetové lékárny ze Slovenska, kde je volně dostupný bez předpisu.
Lena (St, 26. 11. 2008 - 09:11)
ráda bych se ještě zeptala, zda je možno tabletky se složením:GABA (kyselina gama-aminomaslová) 100 mg, Glycin 60 mg, Melatonin 5 mg, Vitamin B6 3 mg (užívá se 1 tabletka 30min před spaním.)užívat během těhotenství??
děkuju za odpověď
Návštěvník (Pá, 30. 1. 2009 - 08:01)
Melatonin se dá koupit za dobrou cenu na www.uzdravit.cz.
Návštěvník (Pá, 30. 1. 2009 - 14:01)
Taky se často dá koupit na Aukru.
Blanka (Út, 19. 5. 2009 - 06:05)
Chtěla bych se zeptat těch,co pracují na směny a užívají melatonin,jak ho berou?Zda pravidelně večer,nebo ráno po noční?
Manžel pracuje už léta ve směnném provozu a má velké problémy se spaním.Chci mu objednat melatonin,ale nevím,zda 3mg,či 5mg.Prosím poraďte.Děkuji.
Ivana (Ne, 27. 9. 2009 - 19:09)
Mám rakovinu prsu a nemůžu spát už více jak 10 měsíců.Dočetla jsem se že existuje lék Melatonin.Zajímalo by mne jestli ho můžu užívat, když beru Arimidex.Nemůže mi rušit,nebo zesilovat účinky tohoto léku?
Petr (Út, 29. 9. 2009 - 20:09)
Melatonin jsem užíval 2 měsíce bez jakéhokoliv účinku.
Klára L (St, 25. 11. 2009 - 20:11)
Ahoj, melatonin u nás je, ale je na recept (Circadin). Je to dobrý. Podobně, ale vl. z druhé strany fungují simulátory svítání (odborné časopisy pro lékaře viz www.svetlo-lecba.cz). Ty se dají koupit domů bez receptu. Ale lékaři prý mají slevu. K
Jarmila Šromová (Po, 23. 4. 2012 - 22:04)
Melatonin jsem užíval 2... Petře, já jsem rovněž měla 2 balení Melatoninu ze Slovenska a byl to ten 5 mg a rovněž bez nějakého účinku. Slibovala jsem si, jak se krásně po dlouhé době vyspím a ejhle, ono nic,tak nevím, jestli to nejsou vyhozené pěníze. Zkusím ještě ten Circadin a uvidím, ahoj, Jarmila
Reklama