Reklama

Růže upevňují paměť

Snad odnepaměti jsou růže pokládány za nejkrásnější a nejdůstojnější květiny, které nejlépe vyjadřují sílu citů, již chová dárce k jejich příjemci. Symbol horoucí lásky však podle německých univerzitních vědců má ještě další nezanedbatelný význam. Jejich vůně totiž posiluje paměť.

Experti z univezit v Hamburku a Lübecku však nezkoumali, jak květinový dar ovlivňuje vzpomínky a pocity obdarovaného. U pokusných osob, jež se zapojily do jejich experimentu, se soustředili na jejich schopnost poradit si se zadanými úlohami a zapamatovat si a znovu si vybavit jejich řešení.

První, denní fáze pokusu, jehož se zúčastnili všichni testovaní, probíhala v místnosti prosycené vůní růži. Ve druhé, noční, je pak rozdělili do dvou skupin. Jedna se odebrala na lůžko do prostor, kde přetrvávalo vonné aroma, druhá spala bez jeho přítomnosti. Po probuzení si ti, kteří během hlubokého spánku vdechovali tutéž vůni jako při bdění, snadněji vzpomněli na postup nutný k vyřešení zadaných úkolů.

Vědci si tak ověřili, že čichové vjemy a podněty slouží nejen k vyvolávání vzpomínek na minulé děje, ale mohou se významně uplatnit i při cílené aktivaci center paměti.

Zdroj: Plus

Reklama

Reklama

Komentáře

Tai Wu Ce (St, 23. 5. 2007 - 13:05)
Čuch je až druhý v poradí významnosti účinku na pamäť. Prvý je sluch, programuje mozog novorodenca už v maternici. Tretí je zrak, potom hmat a nakoniec chuť. Novorodenec otočí hlavu za matkou najprv "po hlase" ktorý počul ešte v plodovej vode, neskôr je schopný nájsť matku "po čuchu", keď na prsiach cíti rovnakú arómu ako v podpaží a prvýkrát si ju uložil do pamäti prechodom cez pôrodný kanál ako vôňu rodidiel. Vôňa krvi má pre novorodenca šokujúce účinky ako silný tlak úzkej pôrodnej cesty, keď mal pomliaždený a "pamäť-vymazaný" mozog. Tu je zaujímavé, že vôňa krvavých rodidiel umožnila novorodencovi analýzu "dobrej vône" - aromatické žµazy rodidiel a "zlej vône" - krvi. To znamená, že novorodenec aj napriek krvavým výronom do mozgu dokáže okamžite pracovať s pamäťou.
Ruže... v tomto článku chýba spätná väzba. V Bulgarii pestovali na plantážach ruže na olej... veµmi voňavé. Nezdá sa mi, že by pestovatelia ruží mali iné (menšie) problémy ako hociktorí iní plantážnici pestujúci kukuricu alebo sóju... Problémy rovnaké, riešenia rovnaké... Čo chcel článok dosiahnúť? Azda zvýšený predaj kolumbijských ruží na pražských námestiach?
Reklama