Reklama

CHAT aneb Vztahy na internetu

CHAT

Nejlákavější jsou právě chaty, jelikož představují možnost přímé komunikace. Máte problém navázat konverzaci ve společnosti? Stydíte se oslovit neznámé lidi? Pak je tu jedinečná příležitost, jak přemoci své obavy a fobie! Lidé, s kterými si povídáte na chatu, představují virtuální společnost, takže vás nemůže nikdo odsoudit, jak hrozně vypadáte, jak nemožně jste oblečeni, že máte směšný hlas a že chodíte jak trouba. Existuje opravdu mnoho lidí, kteří se straní společnosti, jak to jenom jde, docházka do školy nebo do práce je pro ně utrpení. Pro takové lidi je internetová komunikace vysvobozením ze samoty.

 

První hodiny na chatu, zvlášť pro lidi s komunikačními problémy, bývají většinou velkým zážitkem a víceméně se vytváří na chatu závislost. Každá příležitost dostat se na internet je využívána k chatování. Problém s komunikací zaniká, důvodem může být fyzická nepřítomnost ostatních lidí nebo třeba témata rozhovoru, ty bývají leckdy zcela atypická oproti běžným rozhovorům ve společnosti. Lidé chatující z práce si mohou postěžovat, jak mají hrozného šéfa, a studenti zas předvádějí, jak při hodině výpočetní techniky v pohodě zvládají i chatovat. Na těch větších chat serverech není problém najít místnost zabývající se tím, oč se zajímáte, od hudby přes programování až třeba po adrenalinové sporty. Pokud se nějaká skupinka lidí pravidelně setkává na chatu, nezřídka se pak domluví na živém srazu a vzniknou tak nová přátelství a spousty zajímavých zážitků.

 

Dalším důvodem pravidelného navštěvování chatu může být navázání bližšího vztahu. Většinou vznikne nápad osobního seznámení až po nějaké době virtuální konverzace, ale kdo navštěvuje chat pravidelně, ví, že návrhy na osobní setkáni se stávají samozřejmostí. Překročit hranice přátelského rozhovoru není na chatu problém, je to dáno způsobem této neosobní formy komunikace. Zajímavou odlišností oproti reálné konverzaci je způsob komunikace s opačným pohlavím. Lichotky, romantika a intimnosti, to vše se normálně projevuje až po relativně delší době známosti, ovšem na chatu se už takto mnohdy začíná navazovat vztah. Tím, že nedochází k vizuálnímu kontaktu, vytvářejí se představy o vzhledu na základě fantazie. Ta v tomto případě pracuje tak, že se vytváří představa blížící se dokonalosti a to i v případě, když se druhá osoba stručně popíše. Zdá se, že na chatu je komunikace mezi lidmi opačného pohlaví (jistěže i stejného u 4 %ní menšiny) pestřejší a jemnější v důsledku neosobního kontaktu, ideálních představ, možnosti si připravit odpověď a skrytých fyzických vad. Ke zvratu může dojít při zaslání fotky nebo v horším případě u osobního setkání. Veškeré představy o dokonalém vzhledu jsou rozdrceny, obsah rozhovoru je poněkud odlišný a nadšení opadá. To jsou kruté důsledky komunikace přes internet. Pokud se ale sejdou vzhledově a povahově podobní partneři, pak může vzniknout hezké pokračování vybudovaného vztahu, přinejmenším jako přátelé.

 

Internetový pokec však přináší ještě jedno riziko ? tzv. internetovou nevěru. Ve virtuální místnosti, kde je třeba 30 uživatelů, jistě nebudete komunikovat pouze s jednou osobou. Možnost šeptání jednotlivým uživatelům přímo vybízí k navazování více vztahů najednou pro případ, že by nebyly u jednoho partnera splněny vaše očekávání. Možná by někdo řekl, že je to podlé jednání, ale na internetu je zcela běžné. V mnoha případech se vytváří povahová deformace v důsledku pravidelného chatování, člověk si zvykne na možnost neustálého navazování nových známostí a to i přesto, že už s někým chodí. To je daň za možnost snadného navázání kontaktu s druhým pohlavím.

 

Reklama

Studium psychologie chování na chatu je neskutečně bohatým zdrojem poznatků. Lidé, kteří se odborně nebo jen pro zajímavost zabývají rozebíráním lidské psychiky nemohou najít lepší místo pro svůj výzkum. Nikde jinde se lidé neotevřou tak snadno a rychle jako na chatu, stačí vhodným způsobem na sebe upoutat pozornost a do 10ti minut vám druhá osoba vykládá o svých trápeních, láskách a různých tajných zážitcích. Můžete si hrát, na koho vás jen napadne: od nechutně bohatého intelektuála až po zfetovanou trosku.

 

Zdá se, že některé lidi chat ovlivňuje víc, než je zdrávo. Znám jednoho muže, pracujícího v Americe už několik let jako uklizeč v obchodním domě. Neměl tam moc přátel, nechodil se nikam bavit, jen vydělával peníze. Jednoho dne ho napadlo koupit si modem a vzhledem k nízkým poplatkům za připojení k internetu mohl trávit veškerý svůj volný čas online. Jednoho dne objevil jistý český chat server a našel tam místnost svého rodného města. Dokonce tam poznal dva lidi, které znal, když tam ještě bydlel. Na chatu se mu začalo velmi líbit a trávil v něm v průměru 10 hodin denně ? to je prakticky veškerý čas, když odečteme spánek a práci. Zpočátku se seznamoval se všemi pravidelnými návštěvníky oné místnosti, byl na všechny milý a dobře se s ním komunikovalo. Vzhledem k velkému počtu nachatovaných hodin za krátkou dobu a veřejné popularitě se stal stálým správcem místnosti. To nebyl moc šťastný krok, jelikož mu tato funkce po nějaké době stoupla do hlavy, začal svoje práva využívat víc, než bylo vhodné. Mladí uživatelé sem tam prohodí nějaké to vulgárnější slovo, mají někdy drsnější témata rozhovoru, ale nikomu to nevadí až na našeho stálého správce, který poněkud rychle tasil kolty a začal dotyčné vyhazovat z místnosti. Tím si proti sobě poštval hodně lidí a stal se obětí neustálých narážek. Po nějaké době to vzdal a naši místnost začal navštěvovat jen výjimečně. Za nějakou dobu se stal administrátorem celého chatu a mohl tak svůj komplex méněcennosti vybíjet, kde se mu zachtělo. On tím chatem žil, ukládal si téměř všechny použitelné rozhovory, které později sloužily k diskreditaci dotyčné osoby. Dokonce navázal internetový vztah s jednou dívčinou, domlouvali si, že k němu přijede o prázdninách, nechal jí na Valentýna zaslat kytky a zdálo se, že v ní spatřil životní lásku. Vše bylo hezké, dokud se u něho nezačala projevovat chorobná žárlivost. Zakládání místnosti jen pro ně dva, zákaz bavit se s jinými, podezřívání ostatních, zda-li ji nebalí, a každovečerní telefonáty domů ? to vše vedlo k tomu, že ta dívčina odešla z netu nadobro s drsnou zkušeností. Takové případy jsou se vyskytují na chatu spíš jen výjimečně.

 

Stejně snadno, jak se na chatu konverzuje velmi jemným a citlivým způsobem, tam vznikají sprosté pomluvy plné závisti a žárlivosti. Jak je vidět, chat má své výhody i nevýhody: někomu zprostředkoval první rande, umožnil poznat nové přátele a někomu zas připravil zklamání a nepříjemné zážitky. Počet lidí vlastnících počítač s připojením na internet stále roste, takže fenomén navazování vztahů přes internet bude stále významnější.


Autor: FRIKa

Zdroj: www.nakrizovatce.cz

Reklama

Komentáře

Filip Rerhardt (Čt, 24. 10. 2002 - 00:10)
Předem bych chtěl říci, že od článku na takovémto serveru bych očekával trochu fundovanější informace a potažmo také zamyšlení nad tímto problémem. Chat - pokec, to nejjednodušší, co může "pavučina" poskytnout a přece tak překotný zvrat v životě mnoha lidí. Čím to? Hm, toť otázka, ale odpověď je na snadě - nevěříme si! Nevěříme svým schopnostem, svému itelektu, svému fyzickému vzhledu. To jest jedna důležitá věc. Druhá, neméně důležitá věc se týká navazování a udržování sociálních vztahů. Proč? V dnešní uspěchané době (ale nesvádějme to jenom na dobu) člověk těžko hledá cestu k druhému. Sednout před počítač, nažhavit klávesnici a vědět, že kdykoliv mohu přestat jest přece tak jednoduché. Jen pozor. Mozek máme jenom jeden a když ho necháme zakrnět, tak nám dřív nebo později zbourají dva největší domy v Praze.
Pardon (Pá, 9. 8. 2002 - 13:08)
&ltp align=right style='text-align:right'&gt&lta href="http://www.volny.cz/mmotl"&gt&lti&gt&ltspan
style='color:gray'&gtDodge Viper&gt/span&gt&lt/i&gt&lt/a&gt
Jan (Pá, 31. 5. 2002 - 20:05)
Podělil bych se s vlastní zkušeností vztahu budovaného po internetu, respektive internet - sms.
Před nějakým časem (asi 1 rok) jsem se zamiloval do jedné dívky. Moc často jsme se nevídali (v reále), asi tak jednou za čtrnáct dní, ale vždy jsem si měli co říct. A já se na každé skutečné setkání těšil a moc si jej přál. Tak trochu jsme tušili, že city k sobě navzájem jsou hlubších rozměrů. Potom jsme si oba nezávisle na sobě pořídili mobilní telefony. A tak se mohli "bavit" mnohem častěji, vydrželi jsme i několik hodin si navzájem posílat textovky ... Řekli jsme si toho mnohem víc, mnohem otevřeněji. Neviděl jsem ji, ale představoval její reakce a možná tak trochu přizpůsoboval vlastnímu ideálu. Byly to nádherné dva měsíce, kdy jsme si dokázali říct víc než kdy jindy.
Jenže ...
Když se nyní potkáme, ne že bychom si neměli co říct ... to ano, ale necítím jakési nadšení, které jsem vždy míval při psaní sms. A tak vždy přemýšlím koho vlastně miluji. Jestli představu, které mi virtuální povídání pomohlo vytvořit a nebo ji samotnou, takovou jaká je ...

V tom nyní spatřuji největší nevýhodu internetového povídání. Sice člověk se "rozpovídá", ale pomůže mu to i ve skutečné komunikaci? A co potom intonace, reakce, mimika ... ty člověk nevidí. Musí si je vymýšlet ... a tomu druhému přisuzovat.

A tak opouštím od virtuálního světa a zkusím se naučit opravdově komunikovat v opravdovém světě ...
sevgi (Pá, 7. 6. 2002 - 11:06)
Muzu jen rict, ze netova komunikace je na uplne jine urovni nez real. Dlouho a stale resim otazku, jak moc jsou internetovi pratele opravdovi, i kdyz se treba setkavame. Zatim jen vim, ze opravdovi jsou, zalezi to na nas, ale taky vim, ze kdyz se bavime na chatu a pak se zase potkame, musime navazat na ten osobni vztah, neda se navazat na ten virtualni. Kazdopadne internetova komunikace je obrovske obohaceni komunikace vubec... I kdyz je jina, neda se rict horsi ci lepsi, proste jina.
qzhygv (Čt, 10. 9. 2009 - 23:09)
WGEo5z mntipprhmxhb, [url=http://bdvrirmsseqj.com/]bdvrirmsseqj[/url], [link=http://fhlxtbscqqhn.com/]fhlxtbscqqhn[/link], http://dzoxlxrrxdri.com/
Eva Cervone (So, 12. 9. 2009 - 11:09)
Don?t you think he is a little late for the game?, words worth hentai furry, xla, peitie princess hentai, 523346, king fighters hentai, 4357, calibur hentai iii soul, 534, heartwork ep 3 hentai, 487, family guy porn hentai anime, 00756, discount lexapro, :-OO, young horny hentai, :[, hentai old man, 8], hentai old man, 89455, wall e hentai, 86620, hentai asleep, 8-PP,
Margaret Maturo (So, 12. 9. 2009 - 17:09)
YXwcCf I think its good decision what he did., daddy's little whore hentai, anu, hentai foot sec, 343567, hentai movies name, >:-OO, hentai movies name, iazxn, tgp hentai, =]], hentai purchase dvd, gktly, girl on viagra commercial, bbri, hentai sunade, kclfa, hentai neo, qddei, avatar hentai doujin, agtu, diasny hentai, :-DDD, teens in bedroom, 33588, finding hentai on stage 6, =(((, ben10 hentai manga, 107273,
Marc Klein (So, 12. 9. 2009 - 17:09)
Bravo! Nice Article., bellle hentai, :-]]], sailormoon hentai xxx, nza, virgin music store miami, :DDD, fellatio teens, izn, hentai francias, %-], zelda hentai magnas, zdanw, english hentai mangas tgp, 4566, college sex porn, xplex, hentai pocahontus, jodxo, dota hentai, twtd,
JEREMY JANSKY (So, 12. 9. 2009 - 17:09)
Great work ?. Thanks for your ideas., hentai movie lists, :OO, hentai ffx, 92989, breast stimulation tips, :-((, hentai schoolgirl fetish, agq, avatar hentai translated manga, 986, doa hentai girls, %-[, buy cheap viagra online uk in vancouver, =-]], the legend of wolf woman hentai, :O, hentai brunette maid pound, 260, hentai sin sorority, >:-P, hentai life half life, 691927, water pump hentai, 7266, hacked hentai key, hbm, pal comics hentai jade, 745,
vincent watts (So, 12. 9. 2009 - 17:09)
thank you this topic, young horny hentai, :O, price of viagra in mexico, %-PPP, bondanime unicorn tentical hentai, 8-)), fur art hentai, 47516, where can i download hentai episodes, srujl, angel hentai stream, 31806, lois porn hentai videos, 528345, ben10 hentai manga, 2739, foreign hentai, 2809, hentai life half life, %O, flickr mcmichael canadian art collection, rae, magma hentai, jyb,
Ashley Fragner (So, 12. 9. 2009 - 17:09)
Thanks for your insights ? I couldn?t agree more., the legend of wolf woman hentai, 99199, avatar hentai translated manga, 916695, college sex porn, iiavr, viagra by money order, 249, water pump hentai, ougv, the legend of wolf woman hentai, >:[[[, break up love spells, vokbp, hentai young girl big cock, 698, weekly hentai movies, >:]], wall e hentai, :-]]], 1 video metacafe, 713830, price of viagra in mexico, :))), naruto hentai gaara, %-),
toupheng her (So, 12. 9. 2009 - 17:09)
Hi! The post is really interesting! I?ve read your blog and can say it?s a good job.thanks, hoa coa porn, 3597, androgel discount, wpvhok, cosplay hentai 2008 jelsoft enterprises ltd, %[, busty princess, %-O, hentai movie ratings, 8-), teen trixi, xyuc, hentai fairy odd, 163538, poor hentai schoolgirl, 47806, naruto hentai gaara, 38150, poor hentai schoolgirl, =-)), avatar hentai doujin, lze, teen titans hentai vids, >:-[, discount levitra purchase, %-[[[, hacked hentai key, 55773, anime school sluts hentai, 7328,
Nadine Clarke (Ne, 13. 9. 2009 - 04:09)
Thank you! I liked the article! I love how you write beautifully., vegeta and burma hentai, 0683, rurouni kenshin manga hentai, 8-]]], hentai pokeman misty, emnit, maya fay hentai, stxa, naruto hentai videos clipd, 507, adult singles dating rossie iowa, 286, read or dream hentai, %-OO, michael hentai, 353697, shadow cat hentai, xbzylp, adroid 18 hentai, =-))), duke nukem hentai, 597, evangelion hentai comics, 8PPP, sexy hentai adult figure lingerie, jehtr,
Brenda Lycan (Ne, 13. 9. 2009 - 04:09)
Thanks I’ll give that a go!, hentai stall, ebc, maya fay hentai, xayv, u-jin fr vid o hentai angel, >:-PPP, princess lia hentai, 0712, on line viagra purchase, hvjx, dexter's lab hentai foundry, 717, hentai 103, 269, azumanga hentai douginshi, 151000, english text hentai, gafi, maya fay hentai, 0140, duke nukem hentai, xetw, hentai blonde moaning, 124, lebsbian hentai, ipe, hentai titi fuck, nsp,
galenda dodson (Ne, 13. 9. 2009 - 04:09)
great tips. I enjoyed reading this, eyeshield hentai, 20783, fucked by force hentai, kdt, eyeshield hentai, 811, hentai lesbian with dick, =(, naruto english hentai manga, >:-(((, sleeping girl hentai, jzqv, duke nukem hentai, hyir, brace face hentai, 7826, ero shocker hentai, iuadho, discount zyprexa, 1302, viagra find viagra sites search buy, 8D, thornberry's hentai, =-(, hentai teachers pet episode guide, htsctt, how to make hentai wallpaper, 691833, hentai psp tubes, dqdjj,
Micah Salyer (Ne, 13. 9. 2009 - 04:09)
Nice post. Thanks for sharing. You can watch live steraming soccer tv in my blog. Thanks, hentai sex mom and son, 8-), read or dream hentai, 35102, naturist couples pictures, :[, shadow cat hentai, 6175, naruto hentai videos clipd, %))), talho y 363 ki hentai, :D, school uniform hentai, 03067, talho y 363 ki hentai, 278334, ren hentai, >:-(, naruto english hentai comics, 654286, midevel hentai, 8(((, keroro gunso hentai, 873, shadow cat hentai, :[, buying viagra over the internet safe, 8-(((, sleeping girl hentai, >:]],
Charles Rupert (Ne, 13. 9. 2009 - 04:09)
what gives you that idea?, shadow cat hentai, duv, gay hentai trannys, 406463, ren hentai, >:-DD, hentai school girls with monsters, 8OO, midevel hentai, %-DDD, wierd hentai, eicier, the wink waker hentai image, 30333, hentai psp tubes, 274, yakitty yak hentai, mznasf, wings tail hentai movie, 022206, blood hentai gifs, 9837, 3d hentai streams, affim, blood hentai gifs, >:P,
Stephanie RIch… (St, 16. 9. 2009 - 19:09)
thank you this topic, ghost in the shell hentai porn, 329, hentai threesome mmf, umys, sakura ino hentai videos truveo, ixy, sexy hentai adult figure lingerie, rjhy, hentai secret wives club videos, 8-O, hentai for life, >:-P, wierd hentai, gvx, blond gay hentai, gpbyx, martian queen hentai, xvhvf, sakura ino hentai videos truveo, crpob, mega man legends roll hentai, 2680, 3d hentai amanda, 8-((, cialis order form in uk, cjex, sex hentai maid, obi, hentai lesbian with dick, zqswa, hentai young 03, %-(((, sexy hentai adult figure lingerie, bji, duke nukem hentai, rgkoqc, hentai for life, kwm, adult sex dating in willamina oregon, btxowh,
Lucinka (Út, 14. 1. 2014 - 14:01)
Ahoj je někdo na pokec?
Lucinka (Út, 14. 1. 2014 - 14:01)
thank you this topic, ghost...Mluvíš i Česky?
c (Út, 14. 1. 2014 - 14:01)
Ahoj je někdo na pokec?Lucko, jsi se raději učit do školy!
Hootiekida (Po, 25. 3. 2019 - 10:03)
I like rock songs! I really do! And my favourite hard rock band is Hootie&Blowfish! All band members has came together to give more than 50 concerts to their fans in 2019! To know more about Hootie&Blowfish in 2019 visit website Hootie and the Blowfish concerts 2019. You won't miss any performance this year if you visit the link!
Reklama