Reklama

Sibiřský ženšen - eleuterokok

Sibiřský ženšen je též znám pod názvem eleuterokok. Je používán po staletí v Rusku a Číně. Je ceněn pro schopnost obnovovat energii, povzbuzovat celkově zdraví, zlepšovat paměť a pomáhat při přizpůsobování se stresu. Sibiřský ženšen je považován za adaptogen, což znamená, že pomáhá organismu vyrovnat se se stresujícími podmínkami a obnovit tělesnou rovnováhu. Např. dokáže zvyšovat krevní tlak u lidí, co ho mají příliš nízký a naopak snižovat u těch, co ho mají vysoký.

Účinné látky - eleuterosidy - dokáží zvyšovat životní energii a podporovat imunitní systém.

Sibiřský ženšen pomáhá organismu vyrovnat se se stresujícími vlivy jako je horko, zima, fyzická zátěž, viry, bakterie, chemické látky, extrémní pracovní podmínky, hluk či znečištěné životní prostředí. Posiluje tělesné systémy a chrání je před onemocněním.

Výzkumy, které byly se ženšenem prováděny:

Imunitní systém
4-týdenní studie se zdravými lidmi, kteří užívali sibiřský ženšen, prokázala zlepšení mnoha měřených hodnot, které odráží fungování imunitního systému. Užívání potravinových doplňků obsahujících sibiřský ženšen společně s dalšími bylinami, prokázalo pozitivní vliv na chřipku a nachlazení. Laboratorní studie též poukázaly na pozitivní vliv ženšenu na imunitní systém.

Reklama

Mentální výkonnost
3-měsíční studie mezi dobrovolníky prokázala, že došlo k výraznému zvýšení koncentrace a paměti oproti skupině užívající placebo.

Fyzická výkonnost
Sibiřský ženšen zvyšuje svalovou sílu a fyzickou energii. Další studie prokázaly jeho vliv na snížení únavy.

Mužská plodnost
Sibiřský ženšen má dlouhou historii lidového používání při neplodnosti. Studie na zvířatech prokázaly, že eleuterokok zvyšuje reprodukční kapacitu.

Zlepšování kvality života ve starším věku
Studie prokázala, že 4-týdenní terapie sibiřským ženšenem zvýšila u starších občanů mentální funkce a sociální zdraví. Po vysazení ženšenu se jejich stav opět zhoršil.

Herpetická infekce
6-měsíční studie 93 pacientů s nákazou virem herpes simplex 2 (způsobuje opary na genitálu) prokázala, že sibiřský ženšen snižuje frekvenci, závažnost a trvání výskytu herpetické léze.

Lékové interakce:
Neužívat společně s dioxinem či sedativy (barbituráty).

Kontraindikace:
Spánková apnoe, narkolepsie, vysoká hypertenze, těhotenství a kojení.

Sibiřský ženšen od britské firmy G&G Vitamins můžete zakoupit v prodejně 001shop.cz, Krakovská 22, Praha 1 od pondělí do pátku mezi 10.00-19.00 hod. a v sobotu mezi 10.00-13.00. nebo přes internet na www.001shop.cz

Reklama

Komentáře

bobo (St, 1. 8. 2007 - 10:08)
Škoda, že nepíšete jaké je potřebné množství účinné látky. Pokud si pamatuji, tak to bylo 1-2 g! Neznám přípravek, který by byl tak účiný, nepočítám-li s variantou brát si 3x denně 2 celá balení.
petr (St, 1. 8. 2007 - 10:08)
Snad stačí denně půl gramu, ne?
Lojza ze stanice ZOO (St, 1. 8. 2007 - 17:08)
To si pleteš s háčkem?
jarka (Čt, 13. 9. 2007 - 22:09)
Zajímá mě také jestli se dá pěstovat v našich podmínkách a eventuelní domácí zpracování.
jarka (Čt, 13. 9. 2007 - 22:09)
Zajímá mě také jestli se dá pěstovat v našich podmínkách a eventuelní domácí zpracování.
stepa (St, 10. 10. 2007 - 07:10)
Dobrý den ,
nemohu přijít do jiného stavu .Manželu byl doporučen ženšen.Jak dlouho se má užívat.CO jiného by měl ještě užívat.Já jsem měla srusty,nyní bych je s nad už nemám.Chtěla bych se zeptat zda užívání bylinek je možné srusty odstranit nebo raději navštívit lékaře .
Děkuji Štěpa
Marie Kořinková (Pá, 27. 2. 2009 - 10:02)
Dobrý den.Zajímá mě zda je Sibiřský ženšen stejného druhu jako Pětilistý ženšen=Jiaogulan děkuji Marie
romkrom (Po, 13. 7. 2009 - 08:07)
Tak především Jiaogulan nemá se ženšenem nic společného, jeho látky jsou jen podobné ženšenu dokonce nejsou ani ty samé a Eleuterokok je příbuzný ženšenu, ale také není pravým ženšenem. Jak Jiaogulan tak Sibiřský ženšen pěstuji na zahradě v zemi a daří se jim skvěle, zimu přežívají bez problému. Pravý ženšen se u nás pěstovat nedá i když s ním provádím pokusy a snažím se vypěstovat odolnou rostlinu, která by přežila naše plísně a podobné nemoci. Dokonce plánuji cestu do Číny abych si dovezl vzorky půdy a prozkoumal přímo na místě prostředí, ve kterém se mu daří. Je to jediný důvod, který by mě donutil cestovat tak daleko :-)
Skrom-nej (Po, 13. 7. 2009 - 08:07)
To si ho koupím,za rohem ve flašce!
kiks (St, 22. 7. 2009 - 00:07)
Za rohom je vypredany.
katryn (Pá, 7. 8. 2009 - 18:08)
jiaogulan sa len hovorovo nazyva patilisty zen sen, nemaji nic spolecniho, ale o tom sa mozete docitat aj na strancach jako www.jiaogulan-shop.cz
katryn (Pá, 7. 8. 2009 - 18:08)
http://www.jiaogulan-shop.cz/cz/
malena (So, 26. 11. 2011 - 16:11)
mam reumatoidnu artritidu. je to ochorenie imunitneho systemu. to znamena že moj imunitny system nepracuje malo alebo slabo, ale pracuje dost ale pracuje zle, napada vlastne bunky svojho tela a tym padom pracuje telo proti sebe. doktori mi imunitny system tlmia, dostavam biologicku liečbu, ktora mi nezabera. chcela by som vediet či je vhodna tato bylina Eleuterokok na moje ochorenie, vie niekto poradit ?
XMA (So, 17. 11. 2012 - 12:11)
Clanok stary viac nez 5 rokov, co je vo virtualnom svete skok takmer do stredoveku, ale nemozem odolat a opytat sa ci existuje clovek co dobrovolne uziva dioxin (luboovlny z celej plejady dioxinov) a pripadne by ho uzival v kombinacii so sibirskym zensenom, pred ktorou autor clanku varuje.
Majda (Út, 20. 11. 2012 - 12:11)
Sibiřský ženšen je na dvě věci.
Rox (Ne, 17. 2. 2013 - 20:02)
Sibiřský ženšen je na...Ňáká chytrá!
Tommy (Út, 8. 9. 2015 - 10:09)
Já jsem se teda dočetl, že sibiřský ženšen vůbec není ženšen... http://diskuse.doktorka.cz/koren-zivota-zensen#div_reaction
Reklama