Buďte na pozoru!

V poslední době jako kdyby se roztrhl pytel s různými naukami, náboženskými skupinami, kurzy duchovního rozvoje, léčitelskými praktikami, organizacemi nabízejícími zázračné produkty a skupinami slibujícími zvýšení naší energie a vitality mentálními, psychickými či tělesnými aktivitami.

Je to dobře. Plno těchto praktik má základy ve starobylých učeních prověřených věky. Na druhé straně se však i ty nejlepší techniky dají zneužít a na člověka prahnoucího po poznání a procesu samouzdravování může číhat past v podobě vysoce organizované skupiny, která nás touží lapit a nepustit. Důvodem samozřejmě jsou peníze, které této organizaci přímo či nepřímo přineseme. Vždy přitom může hrozit i riziko tělesného či duševního poškození, pokud skupina bude motivována pouze finančním ziskem či touhou po moci. Pokud se tedy někdy i vy rozhodnete začít duchovně vzdělávat či zlepšovat své zdraví, dejte si pozor na následující varovné signály.

1. Máte pocit, že je vámi manipulováno či na vás vyvíjen nátlak? Není vám dán dostatečný čas na rozmyšlenou než se upíšete a zaplatíte vstupní vklad?

2. Je slibován všem zaručený výsledek aniž by se bral ohled na individuální zvláštnosti každého jedince?

3. Zdá se vám, že vůdcové nemají dostatečné vzdělání ani dlouhodobé zkušenosti?

4. Všichni členové skupiny působí stejným dojmem a používají stejné naučené fráze?

5. Vyžaduje skupina, aby "absolventi" nadále v ní setrvávali,dělali nábor dalších členů a ve svém volném čase zadarmo provozovali propagační činnost?

6. Je ve skupině kladen velký důraz na určitou autoritu - guru, vůdce, učitele?

7. Skupina neposkytuje dostatek příležitostí k dotazům na techniky, metody, teoretické a praktické problémy?

8. Jsou při cvičeních používány negativní techniky jako například podkopávání sebevědomí, urážky, hrozby či neustálé snižování vědomí vlastního ega?

9. Dostavují se během cvičení nepříjemné stavy - emoční či tělesné?

10. Je součástí procesu hypnóza bez předchozího upozornění že jde o hypnózu ( například odpočítávání )?

11. Střetli jste se během procesu s něčím , co odporovalo vaší víře či světovému názoru a na vaše pocity nebyl brán ohled?

12. Zahaluje celý proces něco tajemného a nevysvětlitelného?

13. Máte provádět úkony jejichž smysl zcela nechápete a které vám nebyly podrobně vysvětleny ( včetně recitace v cizím jazyce bez znalosti přesného překladu)?

14. Je před cvičením či jinou technikou seriózně zhodnocen tělesný a psychický stav každého uchazeče nebo jsou jedinou vstupní podmínkou finance?

15. Nepřipadají vám ostatní účastníci frustrovaní, zklamaní životem, neschopní či neochotní o předkládaných věcech přemýšlet?

16. Dochází k nějakému zastrašování či ovlivňování?

17. Je zdůrazňována spřízněnost skupiny se slavnými osobnostmi?

18. Pociťujete nesouhlas skupiny s tím, že její členové nadále udržují přátelské styky s nečleny?

19. Jsou obviňovány jiné techniky či jiné skupiny z neúspěšnosti a vyzdvihovány pouze vlastní metody a úspěchy? Tyto otázky mějte vždy na paměti, když se začnete zajímat o nějaké nové hnutí či metodu.

O všem se předem dostatečně informujte a přemýšlejte. Jestliže máte dostatek peněz, můžete metodu vyzkoušet i "na vlastní kůži", ale pokud narazíte na něco, co vám nebude vyhovovat, raději se včas poohlédněte po něčem jiném, i přesto, že vaši "zaregistrovaní" známí jsou nadšení a září zdravím a štěstím. I kdyby skupina měla ty nejčistější úmysly a metoda byla vynikající, nemusí být pro vás tou pravou skupinou a metodou. Nezapomeňte, že každý člověk je individualita.

Autor: mk

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (14)

 • Obrázek uživatele Ludmila Czekajová
  Ludmila Czekajová (anonym)

  Po dlouhé době velice důležitý článek. Bohužel si myslím, že málo lidí, kteří by zrovna potřebovali přečíst si toto upozornění, se k tomuto ,,Buďte na pozoru" vůbec nedostane. Lidé se nechají snadno zblbnout zvláště, když vám slibují pomoc pro blízkého nemocného. A lidé jsou schopni platit opravdu velké peníze. L Cz.

  Srp 28, 2006
 • Obrázek uživatele .....
  ..... (anonym)

  Toto by melo byt povinne cteni jiz ve skolach.Pro vsechny!!!

  Pro 12, 2006
 • Obrázek uživatele Jenouš
  Jenouš (anonym)

  Tak, ale je to docela zajímavé a poučné, přečtěte si to, možná jste se s tím už setkali.

  Pro 12, 2006
 • Obrázek uživatele janka
  janka (anonym)

  nechápu????????

  Pro 12, 2006
 • Obrázek uživatele Smudla
  Smudla (anonym)

  Jediny problem je, ze kdyz potkate ruzna ta nova nabozenstvi,praci s energii, sebezdokonalovani tak tam tyhle rysy jsou snad vsude.A jeste mohu dodat, proc ty lidi tak divne mluveji? Proc maji slovo laska ci s laskou za kazdym druhym slovem? Proc rikaji takove obraty jako lidicky,dusicko, slunicko, slunickovy den,obchudek,chlapecek, stromecek, vsechno zdrobnele i kdyz se baveji dospeli lide.Pripada mi to ponekud infantilni.

  Pro 13, 2006
 • Obrázek uživatele Jenouš
  Jenouš (anonym)

  janko, co nechápeš? To si musíš kliknout na "Buďte na pozoru" tam nahoře a tam se pak dostaneš do toho tématu a budeš hned vědět o co jde.

  Pro 13, 2006
 • Obrázek uživatele Lucka
  Lucka (anonym)

  Je to pravda, že jsou motivovaný ziskem a touhou pomoci a co hlasaj to jsou lži.Opravdu bud´te na pozoru a více se inforujte a udělejte si názor.

  Kvě 06, 2010
 • Obrázek uživatele Petr Jurečka k zfp akademii
  Petr Jurečka k ... (anonym)

  Je to jako ZFP akademie. Jde především o peníze a snaha někomu pomoci se zhodnocením jeho peněz je jen jakási snaha o vzbuzení důvěry. Nemůže mě nikdo tvrdit, že takovej spolek zfp, kteří nejsou schopni uplatnit se ve svojí profesi a hledají různý obezličky jak přijít k penězům, má ty nejčistčí úmysly jak v podstatě cizím lidem pomoci zhodnotit peníze. Teď mluvím především o pobočce v Brně. Celý je to postavený na kombinaci zfp akademie. Pokud si dobře pamatuju, základem bylo otevřít si každej rok jedno st. spoření. Ten kamarád má dost peněz, tak si řekl to bude fajn, uvěřil a spolehl se na rady svýho souseda a kamaráda a rozjel kombinaci na celou rodinu- čtyři lidi. Když spočítám (4xst.sp.)x3 roky (než pochopil že je to podvod)= xy peněz za uzavření smluv+poplatky za vedení účtu.Samozřejmě si tam může strkat peníze na všechny smlouvy, ale ten výnos bez státní podpory... .Svůj efekt to stratilo a on přišel o kamaráda. Poliak si zamnul ručičky protože dokázal prostřednictvým svýho pohůnka dokonale vytěžit jednu celou rodinu. Abych jen nekritizioval. Pozitivní je, že po účasti na základním semináři a po tom co nechám vydělat svýho manažera na provizích z produktů pro mě, který musím všechny mít, protože jinak bych nebyl důvěryhodnej, můžu vyrazit do světa (nejčastěji do vlastní rodiny a za kamarády, protože každej jinej se na mě vysere) a začít sjednávat spoření a pojistky a pobírat provize. Ale zase by to nebyl poliak, aby v tom nebyl háček. Pro vyplacení provizí musím uzavřít měsíčně nějaký počet smluv, jinak ty peníze nedostanu. Až po splnění kvóty. Nikdy bych nemohl tvrdit tady to co tvrdím, kybych si tím neprošel. Na poradách se mluvilo o lidech jako o položkách který je třeba maximálně vytěžit, "manažeři" nás honili za co největším množstvím smluv, probíhaly různý soutěže a akce o zájezdy a vyšší čásky za jednotlivý smlouvy, vyhlašování nejlepších (nejvýkonějších) poradců (uzavíračů) a všechno to začínalo u poliaka a jeho ředitelů.

  Črv 25, 2010
 • Obrázek uživatele ív
  ív (anonym)

  Mě ale přesně stejně , o čem se píše v tomto článku, připadá stát náš i jiný,nejen různé spolky či nauky , zcela tomu odpovídájí body 1-5 ,co se týče prácovního procesu , buď budeš poslouchat nebo příjdeš o práci zase body 6 , 12 , 13 , 15 , hlavně bod 16 .Ale jak z tohoto se dostat "VEN" ?

  Pro 19, 2010
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  Nečetl jsem všechny vaše příspěvky,ale myslím si ,že tam kde je opravdovou láska není zlo.Samozřejmě se musíte mít na pozoru protože vše se dá zneužít!!!!!!!

  Pro 20, 2010
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  Každý jsme ale vybaven 5 smysly a intuici abychom byli schopni poznávat a rozumem a citem, abychom se mohli správně rozhodovat.

  Pro 20, 2010
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  Setkal jsem se s otázkou ,kdy je dostatečná omluva a kdy ne.Co si myslíte VY ostatní.Pokud mně někdo šlápne a nohu nebo něco podobného a omluví se ,uznáte asi ,že je to v pořádku,Udělat to nechtěl a více jak omluvit se ani nemůže.Pokud já někomu šlápnu na nohu a on mě ve vzteku jednu bouchne, to se dá také pochopit.Udělal to ve vzteku a asi ho to zabolelo.Jiná věc je, jest-li třeba někdo pozná vaše citlivé místo,řekněme,že se dostane k informaci,že se léčíte na nervy,že je pro vás vhodné klidné nerozčilující pracovní místo a ten se s velkou legrací domluví s dalším a začne zkoušet kolik toho vlastně vydržíte a má z toho velkou legraci.Tak tady pozor.Tady omluva podle mě nestačí.Zde je úmysl ublížit a většinou se tito lidé jednak ani neomluví, ale myslím ,že je na místě určitý druh pokání,uvědomění si svého chování pak teprve omluva.Odpuštění musí předcházet pokání.Máte snad jiný názor.Napište

  Pro 20, 2010
 • Obrázek uživatele Mary
  Mary (anonym)

  Setkal jsem se s otázkou...Žiji v západoevropské zemi s dlouhou tradicí demokracie. Stalo se mi, že jsem nechtěně strčila do někoho vozíkem v supermarketu, a dřív,než jsem se stihla omluvit, ten dotyčný postižený se omluvil mě! Tady se lidé omlouvají, děkují, usmívají se a zdraví se. Když potkám auto v protisměru na úzké silničce, vždycky mi dá přednost! Někdy se problikáváme, kdo má jet jako první, a dáváme si přednost navzájem! Včera se mi školní dítko omluvilo, že stálo v cestě, přede dveřmi obchodu. Opravdu balzámek na duši.

  Pro 20, 2010
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  Mary,já jsem v cizině,kromě Slovenska,nikdy nebyl,ale myslím si,že morálka ve vyspělejších zemi je na vyšší úrovni.Dovozuji si to z toho,že to co si někteří cizinci dovolí v naší zemi si doma nedovolí.

  Pro 20, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama