Buďte otevření novým myšlenkám

Nikdy se nepřestávejte učit a přizpůsobovat změnám našeho světa. Svět se neustále mění. Omezíte-li se na to, co jste znali a co vám vyhovovalo dříve ve vašem životě, budete se s přibývajícími lety cítit v měnícím se světě hůř a hůř.

Čas od času jste ho mohli zahlédnout ve městě. Lidé jej znali jen jako Herberta. Vždycky šel po kraji silnice. Ptali se ho, proč chodí stále pěšky, a on odpovídal, že nevěří pohyblivým strojům. Neměl auto, nechtěl auto, nesvezl by se taxíkem ani autobusem.

Proč? Říkal, že se bez nich docela dobře obešel, když byl mladší, tak proč by se s nimi zlobil teď? Takový postoj mu umožňoval žít v daném okamžiku pohodlně. Nemusel se adaptovat, přijmout změněnou skutečnost, ze které měl strach. Tím se však zároveň odřízl od všeho, co bylo dál než několik kilometrů od jeho domu.

Pro Herberta nemusel celý zbytek světa existovat, protože nemohl přímo poznat nic mimo své rodné město. Zásady jsou něco cenného a měly by se dodržovat, jednou věcí je však zásada a druhou tvrdohlavost. Když se postupem času jeho děti odstěhovaly do různých míst, Herbert nebyl schopen je navštěvovat, protože se odmítl přizpůsobit současnému stavu světa.

Výzkum Američanů pokročilého věku ukázal, že jejich pocit spokojenosti je podmíněn spíše jejich ochotou adaptovat se než jejich finanční situací nebo osobními vztahy, které právě prožívají. Pokud byli ochotni změnit některé ze svých zvyků a očekávání, zůstali šťastní dokonce i za změněných podmínek. Ti, kteří se změnám bránili, měli více než třikrát menší šanci cítit se šťastní.


Zdroj: 100 tajemství lidského štěstí, nakladatelství Portál

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama