Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Arteterapie - zábava i sebepoznávání

Někteří vědí, co slovo arteterapie znamená, pro jiné je to něco zcela neznámého. Tento článek je určen všem, kteří chtějí získat základní informace o jedné úžasné léčebné technice, která není zdaleka jen pro nemocné.

Nejprve však pár slov k samotnému pojmu "arteterapie": obecně řečeno jde o léčbu výtvarným uměním, v užším slova smyslu lze hovořit o užití výtvarných technik při individuální či skupinové práci s klienty. Výtvarnými technikami se zde rozumí především malování a kreslení, práce s koláží, s keramickou hlínou a jinými materiály.

Výtvarný projev je pro člověka - a především pak pro dítě a dospívající mládež - přirozeným prostředkem vyjadřování vlastních pocitů, postojů ke světu i k sobě samým, je to způsob sebepoznávání. Arteterapie s tímto přirozeným projevem člověka umí zacházet tak, že zde výtvarné nadání či nacvičená zručnost ustupují do pozadí a tím důležitým se stává fantazie, dobrodružství zkoušení něčeho nového a především odvaha projevit se. Je-li někdo výtvarně "šikovný" a citlivý, je to samozřejmě fajn, ale není to podmínkou - tvořit může každý, kdo k tomu necítí přímo odpor.

Další důležitou rovinou tvoření výtvarnými prostředky je komunikace. Každý obraz či výtvor z hlíny v sobě nese často důležité sdělení, adresované terapeutům i ostatním členům terapeutické skupiny nebo společenství, v němž tvořivé procesy probíhají.

Důležitou vlastností arteterapie je, že není zaměřená pouze na výsledek, důležité je celé tvoření. To znamená, že člověk se může o sobě něco nového dozvědět nebo něco nového zažít už od chvíle, kdy vezme do ruky štětec či keramickou hlínu. Pro terapeuta je všímání si celého tvořivého procesu velmi důležité, dává mu nahlédnout do světa svého klienta a umožňuje mu tak jeho světu lépe rozumět.

Otázkou je, jak arteterapie léčí?

Jak jsem již naznačil výše, léčebný potenciál je již v samotném procesu vytváření výtvarného díla. Tak například tím, že se člověk dostává do situace, se kterou si může jen těžko poradit pomocí zaběhaných stereotypů, snaží se objevit v sobě pro něho do této doby nové schopnosti i tuto situaci zvládnout. Taková zkušenost je velmi důležitá, pomáhá nám rozšiřovat vlastní repertoár způsobů řešení problémů a stáváme se tak pružnějšími.

Léčebný může být náhled klienta na vlastní problémy při rozhovoru nad průběhem a výsledkem jeho práce. Při takovém rozhovoru s terapeutem můžeme poznat například některé příčiny našeho chování, s nímž nejsme třeba úplně spokojeni. Tímto poznáním se stáváme svobodnějšími, víc víme, proč to či ono děláme.

Léčebná je i zkušenost, kterou klient získává v terapeutickém vztahu či při práci s ostatními členy arteterapeutické skupiny. Člověk má sklony své zkušenosti z blízkých vztahů přenášet i do vztahů nových, což může být někdy problém, zvláště když je tato zkušenost v něčem "špatná". Pak je ovšem potřeba toto opravit zkušeností novou, což není jednoduché ale jde to. Mimochodem, toto je podle mého názoru nejúčinnější prvek každé terapie duše.

Zatím tu mluvím o arteterapii pouze jako o léčbě, ale ve skutečnosti může tento způsob práce vyzkoušet každý, kdo z jakéhokoliv důvodu touží po sebepoznávání a má k výtvarné tvorbě kladný vztah. Navíc, léčení duše neznamená jen snahu vytáhnout ji z nějakého velkého problému, nějaké nemoci, ale spíše jí pomoci narovnat křídla a vzlétnout.

Arteterapie jako léčebná metoda má ve světě již svou dlouholetou tradici, u nás jsme v jistém slova smyslu stále průkopníky. Přestože některá psychiatrická pracoviště mají svého arteterapeuta a tento způsob práce je (alespoň v Praze) otevřený i pro veřejnost, stále jsme na začátku především v oblasti vzdělávání a dostupné literatury.

Občas se mě někdo ptá, jaký je rozdíl mezi arteterapií a výtvarnou výchovou ve škole. Velký - a to zejména díky tomu, že v arteterapii nejde především o to zlepšovat svůj výtvarný projev nebo podat nějaký výkon, který bude pak známkován. Výtvarné dílo je tu hlavně prostředkem sebevyjádření, ze kterého bude mít jeho autor radost a něco se o sobě dozví. Když se toto podaří, vůbec to není málo.

Autor: Jan Kulhánek

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (12)

 • Obrázek uživatele J.K.
  J.K. (anonym)

  Sám také tvořím - teěžko říct jak často, prostě když mám na to chuť. Pravdou je, že se teď mnohem víc věnuju tvorbě jiných :-) Obrazy S. Daliyho mě svého času hodně zajímaly, vyšlo u nás několik knih s reprodukcemi i životopisem. Po formální stránce jsou jeho díla perfektní, obsah je zajímavé srovnat s životopisem i s tehdejší dobou, to by bylo dlouhé povídání. Zajímavý byl jeho velký zájem o psychoanalýzu... S lidmi s ppp arteterapeuticky pracuju a mám s tím dobré zkušenosti. Úspěšnost zmapovanou nemám, zázraky neslibuju, ale myslím, že pro lidi s ppp je arteterapie dobrá cesta. Samozřejmě, pokud je nějaký velký problém např. v rodině, je dobrá rodinná terapie, která se ale s arteterapií může dobře doplňovat. Díky za pochvalu, ale hlavně za dotazy.

  Říj 03, 2001
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Predem Vam dekuji za Vasi odpoved na prvni otazku. Rada bych se zeptala jestli vy osobne "tvorite" a jak casto a jakou formou? Jestlize kazdy obraz je vyjadrenim samotneho cloveka,ktery ho vytvoril (s cimz souhlasim) zajimalo by me jestli jste se nekdy snazil zamyslet nad obrazy S. Daliho a co si o nich myslite? Jakou si myslite ze ma arteterapie uspesnost pri leceni poruch prijmu potravy? Zaverem dekuji za velmi pekny a prehledny clanek.

  Říj 02, 2001
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Rada bych se zeptala jestli jste se setkal s arteterapii i v individualni terapii anebo je to vyhranena forma pouze pro skupinovou terapii?

  Říj 02, 2001
 • Obrázek uživatele J.K.
  J.K. (anonym)

  Individuální arteterapii znám z vlastní zkušenosti, snažím se takto s klienty pracovat několik let a mám s tím dobré zkušenosti. Platí zde podobné rozdíly jako v individuální a skupinové psychoterapii - je v ní více prostoru pro práci na indiv. problémech klienta, je tu důležitý dobrý vztah klienta a terapeuta, chybí "korektivní zkušenosti" ze skupiny.

  Říj 02, 2001
 • Obrázek uživatele Vladimír
  Vladimír (anonym)

  doporučoval bych ze své vlastní zkušenosti studovat arte na JČU, kde dosáhnete titul Bc., nejde jen o samotný titul, jde spíše o to, že dobře dělat terapii pomocí arte se nenaučíte někde za rok jako v Praze nebo jako účastníci kursu, k tomu je třeba hodně znalostí z psychologie, filosofie, náboženství,dějin umění atd. a samozřejmě spousty praxe

  Říj 04, 2003
 • Obrázek uživatele J.K.
  J.K. (anonym)

  Moc nerozumím otázce - jak "trest v arteterapii"? Myslíte jako téma obrázku? Obecně se dá říct, že trest bývá reakcí na VINU - někdy se člověk za něco cítí provinile a pak je jeho tématem trest. Nebo je možné obviňovat někoho jiného, kdo vám není lhostejný...

  Pro 24, 2001
 • Obrázek uživatele soona
  soona (anonym)

  Nemůže mi někdo povědět prosím, co by mohl vyjadřovat trest v arteterapii, nebo ve vztahu k ní? Děkuji a pěkný den. S.

  Lis 21, 2001
 • Obrázek uživatele Marta
  Marta (anonym)

  Děkuji za pěkný článek, z vlastní zkušenosti musím potvrdit, že mi arteterapie zázračně pomáhá. Měla bych prosbu: můžete prosím zveřejnit seznam pracovišť, kde se tomuto věnují? Má skupina končí, ráda bych někde pokračovala. Děkuji Marta

  Kvě 15, 2002
 • Obrázek uživatele J.K.
  J.K. (anonym)

  Bohužel takový seznam zatím nemám k dispozici. Když takové informace získám, dám je k dispozici.

  Kvě 17, 2002
 • Obrázek uživatele Lucka
  Lucka (anonym)

  Nemůžete mi někdo prosím říct v jaké knížce bych našla něco o arteterapii??děkuji moc

  Bře 31, 2008
 • Obrázek uživatele Janka
  Janka (anonym)

  Chtěla byh se s někým spojit kdo studoval arteterapii,prosím o informace o tomto studiu.Chystám se příští rok na JČU.Tento obor mě velice zaujal,ale příjmacím řízením prochází velice málo lidí.ICQ 498858585 Děkuji Jana

  Zář 27, 2008
 • Obrázek uživatele Veronika
  Veronika (anonym)

  Dobrý den,chci začít studovat arteterapii.Máte někdo nějaký typ? Existuje spousta variant, ale je težké se rozhodnout. Vysoká škola nebo samostatné studium artet.?Přípradně, kterou by jste doporučovali a proč? Děkuji všem za názor.

  Feb 03, 2011

Přidat komentář

Reklama

Reklama