Oběť: strážce sebeúcty

Strach z toho, že se staneme obětí, je běžný. Archetyp Oběti se může poprvé projevit ve chvíli, kdy nedostaneme, co chceme nebo potřebujeme; kdy jsme zneužíváni rodičem, kamarádem, sourozencem či učitelem; nebo kdy jsme obviněni či potrestáni za něco, co jsme neprovedli.

Můžeme potlačit své rozhořčení nad nespravedlností, když je pronásledovatel větší a silnější než my. V určité chvíli však v tom, že jsme Obětí, objevíme jakousi zvrácenou výhodu. Můžeme mít strach hájit se nebo nám třeba dělají dobře projevy soucitu. Ústředním tématem oběti je to, zda stojí za to vzdát se své vlastní síly, abychom se vyhnuli převzetí odpovědnosti za vlastní nezávislost.

Mnozí lidé na mých seminářích popsali Oběť jako svoji nejzranitelnější stránku. "Vždycky jsem měl pocit, zeje mi souzeno být obětí," řekl Tim, "protože mě nikdy nikdo neučil bránit se, ale naopak se vyhýbat konfliktům. Vyhýbat se konfliktům je jistě rozumnější, ale pouze tehdy, když víte, že se v případě potřeby umíte ubránit. V opačném případě utíkáte, a já měl vždycky pocit, že před někým nebo něčím utíkám. Když jsem byl jednou nakupovat, prodavačka mi špatně vrátila. Platil jsem padesátidolarovou bankovkou, ale ona mi vrátila na dvacetidolarovku. Já tam přesto stál a nemohl jsem ze sebe vypravit jediné slovo. Řekl jsem si, že jí nebudu uvádět do rozpaků, a odešel jsem. Jakmile jsem byl na ulici, měl jsem na sebe takový vztek, že jsem málem vybuchl. Znovu jsem si dovolil udělat ze sebe oběť. Viděl jsem, jak k tomu došlo, a přesto jsem tam stál a nechal se oškubat. A aby to nebylo málo, i když jsem si řekl, že se tam vrátím a nechám si vrátit správně, nakonec jsem si to rozmluvil s tím, že by mi stejně nevěřili."

Tim si posléze uvědomil, že se musí utkat se svou energií Oběti, protože na ní závisela kvalita jeho života. "Věděl jsem, že dokud se nebudu bránit, budu si vždycky připadat jako něčí oběť. A i kdyby ze mne nikdo oběť nedělal, přišla by chvíle, kdy bych to už nedokázal rozlišit. Rozhodl jsem se, že budu jednat tak, abych se cítil dobře, i kdyby se ostatní cítili jakkoli nepříjemně. Brzy jsem zjistil, že každý čin, který uděláte s rozhodnutím chránit sebe sama, je obrovský. Jednou mě v práci kolega požádal, jestli bych za něj něco nezařídil. Do té doby jsem mu vždycky vyhověl, ale tentokrát jsem řekl ne. Dívali jsme se na sebe; překvapil jsem ho stejně jako sebe. Pověděl jsem mu, že nejsem odpovědný za to, aby měl práci hotovou. Za pár týdnů jsem si ho všiml, jak proti mně jde po chodbě. Ušklíbl se a řekl:,Neboj, já po tobě nebudu chtít, abys za mne dělal moji práci.' Ve chvíli, kdy to řekl, jsem k sobě ucítil respekt, a věděl jsem, že od té chvíle se dokážu ochránit nejen proto, že jsem schopen odpovědět upřímně, ale také protože mi bylo jasné, že budu umět žít s následky své upřímnosti."

Archetyp Oběti urazil v Timově psychice celý kruh od symbolu slabosti až po připomínku jeho vlastní síly. Když si teď vzpomene na Oběť, neuvažuje v z hlediska bezmoci, ale zvažuje, co udělá nebo neudělá, aby už si nikdy nepřipadal, že ho někdo využívá.

Tim to formuloval takto: "Archetyp Oběti je strážce mých osobních hranic. To, co jsem dříve považoval za své osobní hranice, byly spíš takové dobrovolné vězeňské zdi. Je až s podivem, jak se svět změní, když máte pocit, že se o sebe můžete postarat."

Lekce související s archetypem Oběti vyžadují, abyste zhodnotili svůj vztah k moci, především při jednání s lidmi, kteří ve vás vyvolávají témata ovládání a potřebujete si vytvořit osobní hranice.

Prvotním cílem archetypu Oběti je rozvinutí sebeúcty a osobní síly. Když jste v situaci, kdy si připadáte ohroženi nebo se obáváte, že vám chybí odpovídající společenská, profesionální nebo osobní síla, všímejte si této reakce na rovině fyzické, emocionální a mentální. Je to intuitivní hlas vaší vnitřní Oběti. Abyste uměli nasměrovat své reakce ke všem svým zkušenostem a vztahům, řekněte: "Mám povinnost získat sílu. Jaké rozhodnutí mohu právě teď udělat, abych získal sílu?" Označte problém nebo obavu, které potřebujete překonat, a schopnost, kterou potřebujete k tomu, abyste to zvládli. Neustále si připomínejte, že ve vašem životě se všechno a všichni vyskytují podle Smlouvy proto, aby vám napomáhali v duchovním zrání. Máte Smlouvy s lidmi, kteří jsou přímo spojení s archetypem Oběti. Jejich hlavní role spočívá v tom, aby vám pomohli rozvinout sebeúctu skrze upřímnost, celistvost, odvahu, výdrž a respekt k sobě samým. Lidé, jejichž Smlouvy souvisejí s posílením vaší Oběti, budou hrát, nebo hráli, hlavní úlohu v tom, aby ve vás probudili vědomí hodnoty těchto duchovních kvalit a jejich důležitosti pro váš pocit pohody.

Zdroj: Caroline Myssová - Posvátné smlouvy, nakladatelství Dharmagaia

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Ušatý králíček
  Ušatý králíček (anonym)

  článek mi příjde jako spatlanina něčeho čemu asi autor moc nerozumí. Těmto lidem chybí asertivita, která se dá celkem snadno naučit.

  Lis 16, 2006
 • Obrázek uživatele Babaja
  Babaja (anonym)

  Dej pokoj vtipe, všechno nelze léčit asertivitou.

  Lis 23, 2006
 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Článek je kravina, ale asertivita je v tomto případě zcela nesmyslný návrh řešení...

  Čer 01, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama