Ale já jsem smolař..

"Pokud si myslíte, že jste schopní, nebo že nejste schopní, mále pravdu."
HENRY FORD

SePřevážná většina z nás zaujímá poraženecký postoj. Obvykle je příčinou to, že jsme tolik a tak dlouho pokořeni, a tak začneme věřit, že je to pro nás normální a přirozená situace. Nemůžeme zvítězit, neboť jsme příslovečným "rozeným smolařem".

Pokud si jednou tento problém budeme definovat jako skutečnost, že jsme smolaři, jak potom můžeme zvítězit? Zmenšili jsme
možnost úspěchu. Ale není však problémem to, že jsme předtím "prohráli". Problémem je to, jak se díváme na své prohry. Optimista by řekl, že jsme ještě nezvítězili.


Možná nejvíce všeobecně oslavovaným příkladem tohoto principu je Thomas Edison. Ačkoli byl považován za vynálezce, neměl vždy radost z oslavování jeho osoby a vyjadřování přízně, tak jak je mu prokazována dnes. Když s ním Napoleon Hill poprvé dělal interview, tázal se ho: "Pane Edisone, co říkáte tisícům neúspěšných pokusů o vytvoření světelné žárovky?"

Edison odpověděl: "Prosím? Ani jednou jsem nezaznamenal neúspěch. Provedl jsem tisíce zkušebních pokusů, které nezabraly. Musel jsem projít dostatečným počtem zkušebních pokusů, abych našel způsob, kterým to opravdu fungovalo."


My všichni podstupujeme tisíce zkušebních pokusů; podobně jako když jsme se učili chodit a zkoušeli to neustále, protože jsme viděli úspěchy jiných.
Není to tím, že prohrajeme dvakrát, třikrát nebo čtyřicetkrát. Pro většinu z nás je to tím, že jsme ještě neprovedli dostatečné množství zkušebních pokusů, abychom dospěli ke správnému výsledku.


Pokud výsledek ani jednoho pokusu není pozitivní, dospějí mnozí z nás k závěru, že jsou smolaři, a dále se již nepokouší. "Nedokážu to," zní běžný závěr.


Má to cenu? Říci, že něco nemůžeme dokázat, protože se nám to dříve nezdařilo jednou, dvakrát nebo vícekrát, není nic víc než vyjádření strachu, že opět selžeme. A pokud tento strach budeme mít, budou naše omluvy působit proti nám.
Je čas již dále neklesat, ani ve svém případě či v případě druhých. Namísto toho, povzbuďte sebe i ostatní.


Zdroj: Jack Canfield a Mark Victor Hansen - Mějte odvahu zvítězit, nakladatelství Pragma

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Komentáře (6)

 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Já se vždycky snažim se o to víckrát pokusit, ale fakt mi to nejde. Prostě jsem taky ten smolař.

  Led 30, 2009
 • Obrázek uživatele Marek
  Marek (anonym)

  Nic si z toho nedelej, ja sem tez smolar, na co sahnu nebo na oho promluvi, tak..

  Feb 04, 2009
 • Obrázek uživatele Dee
  Dee (anonym)

  tak to nás je víc , když Vám někdo pořád podkopává nohy tak neni šance někomu dokázat,že jste dobrý..např.v práci Nebo vždy mi ujíždí bus před nosem potom metro, nebo mě chytne průjem tam kde nechci...atd..

  Feb 04, 2009
 • Obrázek uživatele Hugo
  Hugo (anonym)

  Dee, schválně bych si zkusil dělat čárky, kolikrát ti ta šalina, nebo cokoli jinýho, před tím nosem ujede, a kolikrát ti akorát před ním zastaví... myslím že tohle je na úhlu pohledu, a tak to nejspíš bude i s tou smůlou...

  Feb 05, 2009
 • Obrázek uživatele Marek II
  Marek II (anonym)

  Hraju jednu hru, kde při jedné činosti záleží pouze na štěstí.. Jednou jsem t ozačal počítat, a strovnávat se s ostatními, výsledky byli děsivé.

  Dub 02, 2013
 • Obrázek uživatele Pěknej citát
  Pěknej citát (anonym)

  Zarámuj každé tzv. neštěstí těmito slovy: „Bude to mít nějaký význam za pět let?“ Regina Brett

  Kvě 18, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama