5 nejnebezpečnějších povolání

Přinášíme vám ukázku pěti nejodvážnějších povolání, ve kterých jsou lidé ochotni denně nasazovat svůj život.

Krotitel a ošetřovatel divokých zvířat

Práce se  zvířaty vypadá na první pohled jednoduše a roztomile. Pracovníci zoo, cirkusů a krotitelé ale přichází do kontaktu s divokými šelmami, které jim mohou způsobit smrtelná zranění. Nejednou se  stalo, že tygři nebo lvi napadli během představení svého krotitele. Neštěstím skončila i cirkusová show v německém Hamburku roku 2009 nebo ve městě Lvov na západě Ukrajiny roku 2012. Stoprocentní bezpečnost nemají zaručenou ani ošetřovatelé. V zoologické zahradě v Kolíně nad Rýnem napadl před necelým měsícem tygr svou ošetřovatelku, která následně zraněním podlehla. Zoo eviduje nejen napadení šelmami, ale také hrošíkem či slonem.  Podobnému nebezpečí se  vystavují i krotitelé divokých koní a býků, které mohou rozběsněná zvířata udupat, nebo nabrat na rohy.

 

Myč oken pracující s horolezeckou technikou

Okna mrakodrapů vyžadují pravidelnou a důkladnou údržbu. Profesionální myči oken pracují s povinnou bezpečnostní výbavou, která jim zaručuje bezpečí. Pokud se  ale dostanou do obrovských výšek v nepříznivém počasí, nemusí jim postroj, lano, helma a sedák pomoci. Do podobné situace se  dostal myč oken, který uvízl na úrovni dvaasedmdesátého patra londýnského mrakodrapu Shard. Přestože s ním vítr lomcoval ze strany na stranu, podařilo se  ho nakonec včas zachránit. Dalším případem jsou země, které nedbají na povinnou výbavu, zejména u přistěhovalců. Myči oken tak pracují zcela bez jištění a denně riskují svůj život.

 

Horník

Práce v dole je náročná a nebezpečná. Není proto divu, že jsou těla horníků mnohdy posety jizvami. Při vážnějších úrazech dochází k ochrnutí určité části těla a v kritických případech i úmrtí. Nebezpečná je zejména exploze plynu a zatopení dolu. Tragédie se  odehrála roku 2010 v severočínské provincii Šan-si. Zatopil se  zde důl a hluboko pod zemí zůstalo uvězněno téměř tři sta padesát horníků. Kvůli nedostatečným bezpečnostním opatřením přitom nejsou důlní neštěstí v Číně ojedinělá. 

 

Opravář elektrického vedení

Riskantní práci s elektrickým vedením a rozvody obstarávají opraváři. Specializovaní pracovníci se pohybují ve velkých výškách, dokonce jsou spouštěni na elektrické vedení z helikoptéry, aby byli dokonale izolovaní od země. Díky ochrannému obleku z ocelové výztuže přes opraváře vysoké množství voltů pouze přeteče a nezpůsobí jim žádná zranění. Povolání vyžaduje stoprocentní dodržení bezpečnostních pokynů. Jeden špatný krok by totiž mohl znamenat okamžitou smrt. 

 

Potápěč

Práce profesionálního potápěče nespočívá pouze v plavání mezi korály a lidumilnými živočichy. Potápěči se  mnohdy musí orientovat v zakalených vodách, plavat v uzavřených prostorách a velkých hloubkách. Nebezpečí na ně číhá na každém rohu. Poranění mohou způsobit ostré kameny, vodní živočichové i poruchy přístrojů. Hrozba se  skrývá i ve ztrátě orientace, zejména tehdy, pokud potápěč plave pod ledem či v jeskyni. Katastrofou skončil ponor českého jeskynního potápěče ve Francii. Zastavilo se  mu srdce. V lomu Leštinka na Chrudimsku se  zase ztratil instruktorovi mladý potápěč, který se  vynořil v bezvědomí a zanedlouho zemřel.

 

Zdroj: pořad Danger Men- stanice Extreme Sports Channel.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Dandy
  Dandy (anonym)

  Vyjádřím se jen k potápění. Je to úchvatný koníček, zvláště na korálových útesech. Co ale udělají změny tlaků s naším organismem, to je dost nevyzpytatelné. Je dost známých osobností, často kolem rádoby nízkého věku 50 let, kteří se potápěli a pak zkolabovali. A to i v případě dodržované tabulkové dekomprese. S věkem je všechno komplikovanější, takže radím starším, méně trénovaným, aby to nepřeháněli, ani s fyzickou zátěží po delší dobu. Nikdy nevíte, kdy a u koho se kolaps dostaví. Rozhodnout se v padesáti, že se začnu potápět, je hrozný omyl. Potápění je pro mladé a trénované, s věkem a netrénovaností rizika všeho druhu rostou.

  Lis 01, 2012
 • Obrázek uživatele Martin
  Martin (anonym)

  Vyjádřím se jen k...Tak to je opravdu závažný psychický problém - jak to jestli začít nebo nezačít a v jakém věku s potápěním a také je to velmi velký psychický problém dělat toto pseudopovolání. Zkráceně: Opravdu se to sem hodí jak rýže ke svíčkový! UAAAAA boha jeho!...

  Lis 04, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama