10 jazykových předsevzetí do roku 2017

Konec roku přináší nejen bilancování, ale též motivaci v tom, jak se zlepšit. Někdo chce zhubnout, nebo přestat kouřit, spousta lidí se v rámci svého osobního rozvoje zaměří na vzdělávání. Přinášíme proto několik tipů na předsevzetí, která vám pomohou ve zdokonalení se v cizím jazyce.

1. Mluvte
Ať už s cizím jazykem začínáte, chcete oprášit své jazykové dovednosti, nebo se pouze v cizím jazyce rozvíjet, musíte jej aktivně používat. Tedy mluvit, mluvit, mluvit. “Domluvte se s kamarádkou, která daný jazyk ovládá, že spolu budete chodit každý čtvrtek na kávu a bavte se o všedních věcech, aniž byste přecházeli do češtiny,“ říká Jiřina Dunková, senior metodička z jazykové agentury Skřivánek. Případně existují i webové stránky, který tento problém řeší, např. English Central, nebo si zájemci mohou najít známé  na konverzaci online. Hovořte, vyprávějte, argumentujte a hlavně se nestyďte.

2. Cizojazyčná média aspoň 15 minut denně
Zkuste sledovat zahraniční média. Nejenže si rozšíříte obzory, budete vědět, co se děje ve světě, ale též si rozšíříte slovní zásobu. S argumentem, že na to nemáte čas, neuspějete. Jedete autem do práce? Zpříjemněte si čekání v koloně poslechem např. BBC. Jedete do práce hromadnou dopravou? Přečtěte si cizojazyčné noviny v tramvaji - třeba na vašem chytrém telefonu.

3. Bez dabingu
Sledovat filmy bez dabingu v původním znění s titulky vám nejen umožní zjistit, jak pronikavý hlas má George Clooney, ale představují též efektivní pomůcku při učení se jazyka. Pokud si troufáte, vyměňte české titulky za anglické. Tak se vám výborně spojí mluvené slovo se slovem psaným.

4. Čtěte cizojazyčnou literaturu
Už na škole jste místo povinné literatury dávali přednost filmu nebo výpiskům kamaráda? Zapomeňte na svá školní léta a udělejte něco pro sebe. “Nemusíte číst hned Tolstého v originále, ale vytipujte si zajímavou knihu přizpůsobenou vaší úrovni jazyka,“ říká Jiřina Dunková. Řada vydavatelství nabízí množství titulů pro širokou škálu jazykových úrovní, např. “Tři muži ve člunu pro začátečníky“.

5. Zapište se do kurzu
Chcete s jazykem začít nebo máte pocit, že nemáte dostatečnou motivaci v sebevzdělávání se? Zapište se do skupinové lekce. Seznámíte se s novými lidmi a budete mít nad sebou i lektora, který vám pomůže, pokud se dostanete do slepé uličky. Pokud nenajdete v nabídce tradičních kurzů nic, co by vám vyhovovalo, vždycky si můžete zkusit nechat ušít kurz na míru. Většina jazykových škol tuto možnost dnes nabízí. Když s sebou navíc přivedete kamarádku nebo třeba kolegu z práce, je možné takový kurz pořídit za cenu srovnatelnou se standardní výukou pro veřejnost.

6. Pobyt v zahraničí
Odpočívat je nezbytné, ale odpočinek, při kterém pro sebe i něco uděláte, je dvojnásobně prospěšný. Naordinujte si s partnerem či rodinou prodloužený víkend v letním Londýně nebo předvánoční Vídni a zkuste se domluvit tamním jazykem. Nestyďte se, místní vám jistě rádi odpustí jazykové nepřesnosti a naopak ocení snahu se domluvit. Máte strach, že to bez podpory lektora v zahraničí nezvládnete, ale zároveň chcete cestovat? Nemusíte si zoufat. V dnešní době není problém vybrat si z nejrůznějších zážitkových výukových kurzů. Země a délka kurzu většinou závisí čistě na vašem výběru a dokonce je možné najít i kurzy, které vás při pobytu v zahraničí připraví třeba na jazykovou zkoušku.

7. Každý den jedno nové slovíčko/ fráze
Stáhněte si do svého chytrého telefonu aplikaci, která vám pomůže s učením cizího jazyka, a s její pomocí se každý den naučte alespoň jedno nové slovíčko a snažte se jej používat. Nezabere vám to mnoho času a takto obohatíte svou slovní zásobu za rok o 365 slovíček, což není úplně k zahození.

8. Převeďte teorii do praxe
Nová znalost není k ničemu, pokud ji nebudete používat. Ale někdy je informací hodně, nebo třeba lidé dělají chyby a snaží se je opravit všechny najednou, což je prakticky nemožné. Lepší je, když se člověk soustředí na jednotlivosti - každý den/týden, podle toho, jak často jazyk používá, na jednu věc - např. na to, aby vždy použil správný minulý čas, člen atd.

9. Dejte si realistický cíl
Každý by chtěl samozřejmě mluvit jako moderátor BBC. Ale pokud s jazykem začínáte, počítejte s tím, že je to běh na delší trať. Stejně jako za měsíc nezhubnete 20 kg, i když budete v posilovně prakticky spát, jazyk se též nenaučíte za pár týdnů. Nerealistické cíle demotivují. “Doporučuji si dát třeba o něco menší cíl a radovat se pak z toho, že ho člověk splnil, a tím se motivoval do dalšího studia. Nebo si dát jeden větší a rozkouskovat si ho na etapy - třeba hlavní cíl na rok, dílčí po čtvrt roce, nebo ještě menší po měsíci. A důležité také je, definovat si cíl jasně a srozumitelně a tak, aby se dalo ověřit, že ho člověk splnil,“ vysvětluje Jiřina Dunková. Formulace typu, naučím se anglicky (německy, italsky apod.) většinou moc nefungují. Lepší je definovat si, co chci umět - chci zvládnout objednat telefonicky hotel, chci umět vést poradu v němčině atd.

10. Ujasněte si priority
Všech předchozích 9 bodů je k ničemu bez tohoto bodu. Nezáleží totiž většinou na tom, jak moc člověk říká, že chce umět cizí jazyk. Záleží na tom, jestli na něm opravdu aktivně pracuje. Takže není dobré nechávat studium až jako poslední věc večer po práci, večeři, běhu. Mozek je unaven, tělu se nechce a motivace klesá. Mnohem účinnější, a také důkaz toho, že to člověk bere vážně, je začít hned ráno, nebo dopoledne. A nemusí to hned být hodina a půl v lavici ve třídě. Stačí třeba noviny, zprávy na CNN, nebo dvě úrovně v nějaké procvičovací aplikaci na telefonu. A během dne nejlépe několikrát opakovat.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama