Ženy myslí jinak než muži

23.2.2005 00:00
Psychologie

Zlomyslným průpovídkám typu "dlouhé vlasy, krátký rozum", nadobro odzvání. Pomocí srovnání výsledků magnetické rezonance u mužů a žen vědci nezvratně prokázali, že mezi oběma pohlaví neexistují rozdíly ve stupních inteligence. Liší se však především způsobem, jimž u nich probíhají myšlenkové pochody.

Podle zjištění týmu odborníku z Kalifornské univerzity v Irvine vedeného Richardem Haierem, jež bylo zveřejněno v časopise NeuroImage, stejné hodnoty inteligenčního kvocientu dosahují obě pohlaví využitím zcela rozdílných oblastí mozku.

Muži do procesu myšlení zapojují především šedou hmotu mozkovou, jež sestává z buněčných jader neuronů a projevuje se u nich daleko aktivněji než u žen. Nemluvě o tom, že jí také mají sedminásobné množství. Příslušnice něžnějšího pohlaví se naopak mohou chlubit desetinásobkem bílé hmoty mozkové, jež obstarává většinu propojení nervových buněk a odpovídá za míru inteligence.

Muži se proto dokáží lépe a plněji soustředit na brilantní zvládnutí jednoho daného úkolu, zatímco ženy jsou naopak schopny pospojovat řadu dílčích informací v kompaktní celek. Sídlo jejich inteligence přitom leží převážně ve frontálním mozkovém laloku, k jehož poškození nezřídka dochází i při víceméně běžných úrazech nebo nehodách. Proto také mají naprosto totožná poranění horší a trvalejší následky pro ženy než muže.

Nejnovější výzkum amerických vědců vlastně naznačil i cesty, jimiž by pomoci rozvinout nové terapeutické metody, při nichž by se už předem přihlíželo k rozdílnosti obou pohlaví.

Zdroj: Plus

Související články

Ženy mají lepší emocionální paměť

30.12.2004 00:00

Na vině je mozek

8.1.2004 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Transplantace vlasů
Jana  |  9.3.2005 08:01

dobry den ja musim reagovat na tento clanek. ja jsem muz a mam kratke vlasy a...
jan  |  29.3.2005 15:03

Myslim ze Einstein by to netvrdil :) Tak jako spousta ostatnich, pomoci...
Garlix  |  30.3.2005 13:18

Vše o mozku, jeho funkce, anatomie, struktura, bioelektrické vlastnosti +...
www.biolide.cz  |  16.8.2008 23:41

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *