Základy morálky jsme možná zdědili od šimpanzů

1.9.2009 00:00
Psychologie

Když říkáme, že je nám z někoho zle, většinou tím nemyslíme, že by nám dotyčný způsobil nemoc, ale že jsme znechuceni jeho chováním. Zajímavé je, že tato metafora velmi přesně odpovídá skutečnosti.

Špatné chování druhého člověka v nás často vzbuzuje nevolnost. Podvědomě si dáváme ruku před ústa, dělá se nám mdlo a krčíme nos, jako bychom právě ucítili něco velmi nelibého.

Vědci z univerzity v kanadském Torontu zjistili, že reakce lidské tváře na ohavné fotografie, nepříjemné pachy i na morální pohoršení jsou stejné - našpulíme horní ret a ohrneme nos.

"Jinými slovy, jakýsi morální kód, který v nás je, musí mít biologický základ. Chováme se totiž stejně, když se nám srazí mléko i když potkáme někoho, o kom víme, že krade," vysvětluje spoluautorka výzkumu Sarah Wrightová.

Názor, že morálka má původ hluboko v evoluci, zveřejnil už v roce 1996 primatolog Frans de Waal, když zjistil, že šimpanzi pociťují morální pohoršení a vyžadují jistý druh sociální spravedlnosti. Jeho teorie tehdy popudila západní filozofy, kulturní antropology a historiky, kteří se po staletí drželi paradigmatu o etice jako výhradní výsadě lidstva.

Na druhou stranu skutečnost, že při pocitu mravní nelibosti krčíme nos a že šimpanzi mají jakousi morálku, neznamená naprosto totéž. V některých kulturách je nevěra nepřijatelná, jinde se přehlíží a podobně je tomu například s tělesnými tresty dětí. Každá společnost ale ke svému fungování potřebuje pravidla a v tom jsou příroda i lidé vzácně zajedno. Mravní kód nezbytný pro život ve skupině je součástí naší základní přirozené výbavy, zároveň ale dodržování morálky pomáhá přežít skupině jako celku, nikoli jednotlivcům.

Zdroj: Plus

Související články

Nedostatek spánku negativně ovlivňuje řešení morálních otázek

6.4.2007 00:00

Morální vývoj člověka

23.11.2001 00:00

Vaše osobní práva

15.11.2001 00:00

Nevaž se, odvaž se

14.11.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

To nevím,ale řeč je prej pro člověka vrozená geneticky,takže se její...
Cink  |  2.10.2016 20:21

Lidé ale nejsou potomky šimpanzů, minimálně nikoli těch moderních....
D  |  2.10.2016 20:32

Dle mého to,nelze dokázat,ani potvrdit.Stejně tak šimpanzi mohou být...
Cink  |  2.10.2016 21:00

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *