Výsledek touhy mladých žen po kráse - anorexie a bulimie

24.10.2002 00:00
Psychologie

Polovina modelek vykazuje příznaky anorexie, tvrdí rakouský psychoterapeut Günther Rathner z innsbrucké university ve studii, kterou předloží účastníkům 10. mezinárodního kongresu o změnách ve stravování, jenž začíná ve čtvrtek v tyrolském Alpbachu. Podle Rathnera se těla mladých dívek mění v bitevní pole.

Bylo velmi obtížné najít 50 modelek, které by byly ochotné se zúčastnit anonymního výzkumu. Ten se konal formou dotazníků. Všechny zúčastněné dívky zaujímaly poněkud problematický postoj ke své postavě, váze, jídlu i fyzickému vzhledu, přestože všechny měly už tak velmi nízkou váhu. Psychologa zaujal i nárůst změn v moderní společnosti, jaké představují anorexie a bulimie.

Zatímco průměrná váha lidí podle statistik roste, "ideál" propagovaný sdělovacími prostředky stále štíhlí, a to takovým způsobem, že natolik sníženou váhu nelze dosáhnout ani udržet jinak než ohrožením zdraví. Těžkými následky této "mánie štíhlosti" jsou právě anorexie a bulimie, zdůrazňuje Rathner.

Modelky se stávají příkladem především pro děvčata a mladé ženy, které se snaží svému "ideálu" přiblížit "počáteční drogou diety", ovšem ve srovnání s modelkami se nadále považují za příliš tlusté, a proto jsou nespokojené a nejisté.

V současné společnosti nabývá fyzický vzhled stále větší důležitosti a prodává se jako zboží. Mánie štíhlosti a příslib kosmetické chirurgie jsou nicméně dvě strany mince: všechno se zdá být proveditelné, říká badatel.

Překvapující však je, že společnost teoreticky oceňuje individualismus, ale na druhé straně je podněcován trend, aby všichni vypadali stejně, a prodává se "ideální" postava připomínající klony - totiž určitá forma nosu, pánve a hrudi. Tím se tělo mění v bitevní pole, na němž se bojuje o vyřešení individuálních i sociálních problémů a popírá se postup věku, vysvětluje Rathner.

Změny ve stravování představují extrémní stránku tohoto vývoje, která s sebou nese ztrátu individuality a vlastní identity a zároveň znamená vážné problémy a bolest, prohlásil psychoterapeut.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

ovšem není stoprocentní a také silně zatěžuje organizmus, takže...
Liška  |  24.10.2002 07:28

Chtela jsem jen abyste vedeli vi vsechny mlady holky,ze vas pribyva a je...
Natalie Ziegrelova  |  15.11.2002 10:28

Rozhodla jsem se tím bojovat(bulimie),proto prosím o informace, kam mám...
iks  |  26.5.2008 13:14

Rozhodla jsem se tím bojovat(bulimie),proto prosím o informace, kam mám...
iks  |  26.5.2008 13:14

Dámy už vám scházejí jenom tři věci k dokonalosti: 1) Upíří...
!!!  |  30.5.2015 09:25

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *