Vůně odhalují schizofreniky

5.11.2003 00:00
Psychologie

Dlouhá sezení u psychiatrů se prý brzy stanou minulostí. Australští vědci totiž přišli na jednoduchou metodu, která může pomoci diagnostikovat schizofrenii už v jejím raném stadiu. Údajně k tomu stačí vůně pomeranče a tabákového kouře.

Tvrdí to alespoň melbournský lékař Warrick Brewer, který na základě dlouholetého zkoumání četných pacientů dospěl k závěru, že právě lidé, trpící takzvaným rozdvojením osobnosti, mají změněnou schopnost vnímat a hodnotit vůně. A to již v počáteční fázi duševního onemocnění.

V jejich mozkových strukturách, které odpovídají na čichové podněty, totiž dochází k zásadním změnám, jež se zcela vymykají běžným zvyklostem. Například vůni pomeranče považují za zápach připálené pizzy, tabákový kouř jim zase připomíná mentolové esence nejčastěji konzumované žvýkačky.

O významu Brewerových zjištění svědčí fakt, že jeho práci, kterou otiskl prestižní časopis American Journal of Psychiatry, přijali za svou psychiatři v mnoha zemích. Pochvalně se o ní zmínil i londýnský profesor Philips McGuire, který zkonstatoval, že jde o postup, který se na rozdíl od jiných obejde bez vysokých finančních nároků.

"Výsledky jsou velmi slibné. Vypadá to šíleně, ale dává to smysl. Část mozku, která odpovídá za zpracovávání čichových vjemů, je spojená s tou částí mozku, která má co do činění se schizofrenií. Jiné metody identifikace jsou velmi nákladné," soudí profesor Philip McGuire z londýnského Psychiatrického institutu.

Navíc může tato metoda účinně přispět k brzkému odhalení počátků choroby, která se i dnes mnohdy vymyká z rukou lékařů a svými projevy děsí pacientovy nejbližší. Nemluvě o tom, že před jejím definitivním rozvinutím jí budou moci lékaři snáze čelit a včas zahájit odpovídající léčbu.

Zdroj: Plus

Související články

Vůně k jídlu a pití

9.6.2000 00:00

Jak se rodil český rekord v dálkovém běhu

2.6.2000 00:00

Symbolika lidských pachů

19.4.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Hm,odpověď za pět let,taky dobrý!
 |  1.2.2008 11:17

lady-budu reagovat , ale až v roce 2013, tady jsou pětiletky, přijďte,...
ještě mladá  |  1.2.2008 11:37

Kecy, jsem schizofernik, a pomeranc cejtim normlane, i kour z tabaku, s nicim...
mm  |  29.5.2008 18:42

.....add. od cigaret k zvikackam neni daleko, proto na to ten doktor prisel,...
mm  |  29.5.2008 18:43

:-))) po čtyřech letech
Pavel  |  31.3.2012 07:46

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *