Vánoce

23.12.2002 00:00
Psychologie

Vánoce jsou považovány za svátky klidu a pohody, přejeme si vzájemně šťastné a veselé a přitom se stále častěji v době adventní setkáváme s výrazy

Lze v dnešní uspěchané době, kdy dospělí jsou do večera v práci a děti ve škole, družině či kroužcích zajistit bez stresu onu kdesi v podvědomí zabudovanou idylu, kdy je domácnost již týdny před svátky krásně uklizená, vyzdobená, provoněná vůní z cukroví, celá rodina je pohromadě, zpívají se koledy, dodržují se vánoční zvyky?? Určitě se to stále ještě v některých rodinách daří.

U velkého množství lidí však opravdu vánoce znamenají zátěžové období.

Co vše se může stát stresujícím faktorem?

Dárky
Jak potěšit dárkem někoho, kdo již téměř všechno má? Jak rozzářit dětské oči a přitom dítě nerozmazlovat stále dražšími dárky? Jak zvládnout nákupy, když se vám dělá mdlo z přecpaných obchodů? Jak to všechno má utáhnout vaše peněženka? Jak projevit radost z dárků, které vám nejsou vhod? .

Nedostatek času
Jak stihnout nákupy, pečení, vaření, vánoční večírky, úklid, návštěvy při normálním pracovním vytížení? Co když si nelze vzít týden předem dovolenou?.

Klid a pohoda
O vánocích by nemělo docházet k hádkám, jde přece o svátky lásky a vzájemného porozumění. Bohužel právě tento požadavek je v některých rodinách zdrojem vnitřního napětí. Na každou drobnou kritiku, na každý nesoulad je reagováno přecitlivěle, což často mívá za následek hádku a zkažení oné vánoční nálady.

Heslo:"O vánocích by žádný člověk neměl být sám."
V dnešní době stále více lidí žije osamoceně. Mnozí si takový způsob života dobrovolně zvolily, jiným samotu určil osud. V mnoha případech jsou tito lidé se samotou vyrovnaní a žijí třeba i šťastným a plným životem, avšak právě v době vánoc, kdy je všude zdůrazňována pospolitost a rodinná idyla, může na tyto lidi dopadnout smutek a deprese.

Myslíme, že nejvhodnějším přáním je popřát šťastné vánoce ? a ty mohou být s dárky i bez dárků, v kruhu rodinném, v práci, o samotě, mohou být klidné, ale i bouřlivé, s bohatou jídelní tabulí, ale i bez obvyklých vánoček a cukroví. Vždyť čím by měly být vánoční svátky především? Co se vlastně již po léta na Štědrý den slaví?

Jde o křesťanský svátek. Slaví se narození Ježíše, který přišel, aby obnovil na světě harmonický stav, který byl porušen hříchem. Přišel jako Pán nového království, jež je zbudováno na laskavých a poctivých vztazích mezi lidmi, které je královstvím pravdy, spravedlnosti a lásky.

O vánocích bychom tedy měli každý sám za sebe vnitřně přijmout rozhodnutí patřit do onoho nového království, kde platí jiná pravidla mezilidských vztahů, než jsou ta, která nám často vadí, ale která sami rádi užíváme. Mělo by to být rozhodnutí, že přestaneme podvádět, vydírat, chytračit, lhát, myslet pouze na svůj prospěch, vytahovat se a pohrdat slabšími, a že se naopak začneme dělit a poctivě spolupracovat, že si chceme s lidmi rozumět a pomáhat.

A toto vnitřní rozhodnutí si můžeme připomenout u vánočního stromečku, jesliček, ale třeba i na druhém konci světa pod palmou.

Snažit se toto rozhodnutí uskutečnit pak musíme celý rok a celý život, nejen ve dnech vánočních.

Šťastné svátky přeje redakce

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Já mám největší stres z toho, jak během vánoc nepřibrat a po...
Marta  |  28.12.2002 16:35

Přesně chápu toho, kdo tvrdí, že ho Vánose stresují. Letos jsem to ale...
Káťa  |  16.1.2003 10:47

Abych už tady nikdy nemusela číst o VNUKOVI !!!
také přání  |  20.10.2016 16:49

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *