Úmyslné sebezraňování studentů

8.6.2006 00:00
Psychologie

Téměř každý pátý student dvou elitních amerických univerzit tvrdí, že se někdy úmyslně zranil - pořezal se, popálil či si zranění přivodil jiným způsobem. Agentura AP k tomu napsala, že psychologové o tomto znepokojujícím fenoménu slýchají poměrně často.

Pro některé mladé lidi je sebetrýznění určitou formou extrémního jednání, o němž si myslí, že jim může pomoci uvolnit stres. Pro jiné je to způsob, jak učinit hluboké emociální rány viditelnějšími.


Výsledky výzkumu provedeného mezi studenty Cornellovy a Princetonské univerzity jsou podobné dalším studiím týkajících se tohoto chování. Poradci říkají, že takovéto případy se nevyskytují jen na vysokých školách, ale i na středních školách.


Další výzkum zjistil existenci více než 400 webových stránek, které jsou tomuto tématu věnovány a z nichž mnohé sebezraňování oslavují. Někteří experti se obávají, že takové stránky mohou být jakousi online subkulturou, která toto chování rozdmýchává.


Zatím však podle agentury AP není jasné, zda je úmyslné zraňování se mezi studenty na vzestupu, či nikoli.


Internetové stránky, nové knihy i zájem médií pozvolna začínají odkrývat oponu těchto tajemných praktik a pomáhají vědcům lépe pochopit, proč mladí lidé a středoškoláci něco takového dělají.


Dvacetiletá Sarah Rodeyova z Illinoiské univerzity, která se začala řezat, když jí bylo 16 let, řekla, že některé weby pomáhají sociálně izolovaným mladým lidem cítit se, že někam patří. "Snažíte se, aby to lidé věděli, že se zraňujete, a zároveň je to odpuzuje", uvedla Rodeyová, u níž experti zjistili poruchu osobnosti.


Výzkumu na zmiňovaných dvou univerzitách se zúčastnilo 2875 náhodně vybraných studentů a studentek. Sedmnáct procent z nich připustilo, že se někdy úmyslně zranilo; z těchto 17 procent pak více než dvě třetiny dodaly, že tak učinily opakovaně.


K podobným závěrům dospěly i předchozí studie mezi americkými adolescenty. V Austrálii a Británii byla čísla u středoškoláků trochu nižší. Studie o tomto jevu se objevila v dnešním vydání měsíčníku Pediatrics.


Polovina dotazovaných studentů Princetonské a Cornellovy univerzity uvedla, že má zkušenosti se sexuálním, emočním či fyzickým násilím. Podle vědců se z velké části na tom podílí právě násilí, které si přivozují sami.


Mezi těmi, kteří sebetrýznění praktikují opakovaně, je více dívek; řada z nich trpí problémy se životosprávou a některé mají sebevražedné sklony. Sebezraňování nicméně není považováno za pokus o sebevraždu.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Já se sebepoškozuji od 8 let.Nezačala jsem jen tak.Za vše mohla bezmoc,...
Veronika  |  30.6.2008 10:20

Nejsem zadna blba 14-tka jak si kazdy muze myslet.Se sebeposkozovanim sem...
BarushQa  |  17.7.2008 15:30

jo a...s jizvama sem se naucila zit.Je to jen pripominka toho co bylo.Je to...
BarushQa  |  17.7.2008 15:36

Taky sem se rezala ale aby to nebylo videt tak sem se rezala na boku. Chvili...
Mišák  |  29.10.2008 22:09

Rok sem se řezala,žiletka,nůž,nůžky,nebo třeba i školní kružítko...
káča  |  13.10.2009 19:04

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *