Ufňukánci a stěžovatelé

12.1.2010 00:00
Psychologie

V tomto článku rozebereme jeden z obvyklých, i když ne příliš šťastných způsobů, jimiž lidé reagují na životní podmínky. Tento svět je přesně takový, jaký má být - pro někoho ráj, pro jiného očistec a pro většinu lidí od každého trochu. Svět je totiž stejný jako lidé, kteří v něm žijí.

Probíhá-li náš život alespoň trochu podle našich přání, nic nás nefrustruje a není důvod ke stížnostem. Má ale smysl si vůbec na něco stěžovat? A co tím podvědomě vyjadřujeme? To, že se tak zbavujeme negativní energie z prožívané frustrace, není nejhorší - naopak se nám trochu uleví. Horší je ale to, že se tak jistým způsobem zbavujeme odpovědnosti za své bytí.

V podtextu kritiky tohoto světa a našich stížností je sdělení, že my jsme v pořádku, kdežto svět není. Odmítáme přijmout fakt, že jsme jeho součástí a každý z nás v něm má své místo. Hodně lidí je přesvědčeno, že si zaslouží něco mnohem lepšího, než mají, a nechápou, proč tomu tak není.

Nespokojenost je velmi deprimující pocit. Než ale začneme obviňovat druhé ze svých proher, měli bychom se nejdříve ptát sami sebe, zda jsme udělali všechno, co je v našich silách. Zůstaneme-li pasivní, zakopeme-li se na svých pozicích a budeme jen kritizovat, tak se nezmění vůbec nic. Nechtějte měnit statní - raději pracujte sami na sobě!

V podtextu obviňovacího přístupu zní ještě jedno: "Já jsem ten dobrý, já už si nemusím doplňovat znalosti, učit se novým dovednostem a zbavovat se svých slabin - ať se změní ti druzí, a to podle mých představ." Postěžovat si ostatním, že se vám nedaří, jak byste chtěli, klidně můžete - vybijete tím trochu negativní energie. Druzí ovšem za vás nic nevyřeší.

Obviňovat svět ze svých proher je alibizmem a také neochotou analyzovat vlastní chyby. Vybíjet negativní energii je pochopitelně potřeba a lze to dělat i mnoha způsoby. Kromě toho je ale nutné hledat reálná východiska.

Příčinou nic neřešících vzorců myšlení, cítění a jednání je strnulost. Nejsme schopni se zbavit nereálných představ o světě, překročit svá naprogramovaná omezení a najít nové ideje. Stěžovatelé jsou šiřiteli pesimizmu a beznaděje - nenaslouchejte jim, nenechte se od nich nakazit negativitou, chtějte vědět a vidět víc než oni. Je-li mezi tím, co máte, a co byste chtěli mít, nějaký rozpor, nezbývá než se s tím buď smířit, nebo začít hledat řešení.

Spousta lidí nadává na tento svět, ale ve skutečnosti se jim nelíbí jejich vlastní situace. Ti, kterým se daří, nehledají výmluvy, omluvy a stížnosti, ale ideje a prostředky, jimiž mohou změnit to, s čím nejsou spokojení.

Teď když jsme se naučili létat v povětří jako ptáci a potápět se jako ryby, zbývá už jen jediné - naučit se žít na zemi jako lidé.
George Bernard Shaw


Zdroj: Petr Pigal - Netrapte se dietami, Naše ego a ndaváha, nakladatelství Metafora

Související články

Pozitivní myšlení - jak na to?

2.7.2009 00:00

Chcete být malomocní?

15.5.2009 00:00

Buďte pánem svého osudu

27.3.2009 00:00

Ale já jsem smolař..

2.2.2009 00:00

V boji mezi tebou a světem dělej sekundanta světu.

24.9.2002 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

a navždy!
tebe  |  26.5.2010 21:16

Co se tím vyřeší, když smažou můj příspěvek? Cenzura už tu v...
pro tebe  |  27.5.2010 07:41

DÍKY-AJESTLI SE CHCEŠ POBAVITI=jdi nasTR. duchovno:-BUDDHISMUS .TAM JE...
J:26.5.2010 21:14 - pro J.A.:  |  4.6.2010 23:27

náhodou na budhizmus chodim uz nekolik tydnů,lahudky tam opravdu jsou,obcas...
pro jiriho  |  6.7.2010 08:01

náhodou na budhizmus chodim uz nekolik tydnů,lahudky tam opravdu jsou,obcas...
pro jiriho  |  6.7.2010 08:02

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *