Tisíce lidí v ČR jsou závislí na sociálních sítích

11.3.2014 00:01
Psychologie

Na sociálních sítích jsou prý závislé tisíce Češek a Čechů. Na jediné české klinice adiktologie se zatím nikdo s touto závislostí neléčil. Problém s nadměrným sledováním internetu a sociálních sítí se ale stále víc objevuje u lidí, kteří se léčí s jinou závislostí, třeba na alkoholu.

I když u sociálních sítí nejde o závislost v pravém smyslu, pro některé lidi je to reálný a vážný problém, potvrzují odborníci.


    “Spíše než o závislost jde o poruchu chování, která souvisí s vyšší mírou nezdrženlivosti, impulsivity a horší sebekontrolou,“ řekl ČTK přednosta pražské kliniky adiktologie profesor Michal Miovský. Obecně jde podle něj o problém s nezvládáním a zbytečným nadužíváním informačních technologií, postižení tráví na internetu čas na úkor jiných aktivit. Místo toho, aby šli mezi lidi a bavili se s nimi, upínají se k virtuální komunikaci.


    Podle psychologa Jaroslava Vacka z téže kliniky by se snad mohlo o závislosti mluvit, pokud využívání sociálních sítí už vážněji zasahuje do běžného fungování. Člověk přichází o zájmy, důležité vztahy, někdy i o práci. Hranice rizika je mezi čtyřmi až osmi hodinami denně, do toho nespadá čas strávený na internetu prací a studiem. “Problém nastává, když virtuální kontakty vyplní člověku i volný čas, rizikové je to pro děti, dospívající a lidi, kteří zrovna prožívají těžké životní období,“ uvedl.


    K virtuálním světu se podle Miovského častěji uchylují lidé zvýšeně úzkostní a trpící sociální fobií, mají problém s komunikací či se vztahy. Facebook jim umožní mít tisíce “přátel“, se kterými se sice nikdy nesetkají, ale svěří jim i skryté myšlenky a hledají u nich oporu. Jak toto očekávání může být mylné, potvrzuje případ třináctileté dívky, která před týdnem skočila v Praze pod vlak. Na Facebooku nechala vzkaz, nikdo z jejích “přátel“ z něj nepoznal, že volá o pomoc, a tak jí nikdo nepomohl.


    Závislost na sociálních sítích je projevem jiného problému. Člověk se uchyluje do virtuálního světa proto, že v tom reálném není spokojen. Terapie se proto musí soustředit na řešení původního problému, ne jen na vysedávání u počítače. Pomohou psychologové, psychiatři a adiktologové.


    Testem na www.poradna.adiktologie.cz si lidé mohou ověřit, zda jsou touto závislostí ohroženi. Riziko je vysoké, pokud se připojují k internetu hned po probuzení, bez internetu jsou podráždění a omezují kvůli surfování po internetu jiné své aktivity.


    Zahraniční testy vidí jako rizikové, když člověk kontroluje svůj profil na Facebooku dvacetkrát za den a má sebevražedné myšlenky, pokud nikdo během 12 hodin neokomentuje jeho příspěvek na blogu. Varující je, když má na sociálních sítích víc kamarádů než těch reálných a ráno se zaloguje na Faceboook dříve, než si vyčistí zuby.


    Jak přemoci závislost na internetu radí psychiatr Karel Nešpor z bohnické nemocnice. Nejlepší podle něj je počítače se zbavit a najít si zaměstnání bez počítačů, což ale dokáže nebo může reálně málokdo. Je tedy dobré udělat si alespoň seznam nepříjemností kvůli internetu a dát ho k počítači. Člověk tak má stále na očích připomínku, že kvůli času na sociálních sítích se mu zhoršily vztahy, bolí ho oči, nemůže spát.


    Důležité také je naučit se rozpoznat tzv. spouštěče a vyhýbat se jim - mohou to být internetové hry, nakupování, porno či tlachání. Nešpor radí pracovat bez připojení k internetu, po skončení práce vypnout počítač. Doporučuje naordinovat si “počítačový půst“ na pár hodin, nebo i na celý týden, cvičit, vyhnout se alkoholu a drogám, které sebeovládání zhoršují.
    Naďa Myslivcová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

A nebo chlastáním piva mohou taky studovat (např. sedimentaci pivní pěny).
!  |  11.3.2014 11:58

A tu verbež musíme ještě živit! Stahuje se k nám všichni...
???  |  12.3.2014 06:26

Za tohle všechno může evropská unie!!! Dnešní lidi a dnešní generace...
david  |  6.4.2014 20:28

Ztrácíme? Já myslím, že už jsme ji ztratili. Dnes jsme celému světu...
Petr H  |  6.4.2014 23:32

Je to tak, protože sociální sítě agregují veškerý zajímavý...
michal  |  2.3.2017 18:24

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *