Štěstí prospívá zdraví

17.1.2008 00:00
Psychologie

Pocit štěstí nejspíš skutečně prospívá zdraví. Studie britských vědců totiž ukázala, že lidé s veselou náladou a optimismem mají nižší hladinu takzvaného stresového hormonu kortizolu, jehož chronicky zvýšená úroveň může přispět k vysokému krevnímu tlaku, obezitě, snížení imunity a dalším neduhům, uvedla agentura Reuters.


Výzkum u téměř 3000 dospělých Britů provedl londýnský tým vědce Andrewa Steptoea. V jeho zprávě, kterou zveřejnil americký odborný tisk, se také uvádí, že ženy s kladnými emocemi měly nižší krevní hodnoty u dvou proteinů, které upozorňují na záněty v těle. Chronické záněty přitom podle odborníků přispívají k řadě nemocí včetně selhání srdce či rakoviny.


Vědci již před lety zjistili, že šťastnější lidé se podle všeho těší lepšímu zdraví než ti trvale stresovaní či pesimističtí. Důvody tohoto jevu jsou však stále předmětem zkoumání. Nepotvrdila se například teorie, že šťastnější lidé jsou zdravější, protože mají zdravější životní styl. I nová britská studie připouští, že šťastnější lidé vykazují nižší úroveň kortizolu, i když jsou například staří, obézní, kuřáci či chudí.


Při konstatování, že šťastnější lidé jsou zdravější, zůstává však hlavní otázkou, jak se člověk může stát šťastnějším. "Víme jen, že stav mysli u člověka není jen věcí dědičnosti, ale závisí na našich sociálních vztazích a naplnění života. Musíme pomáhat lidem, aby si uvědomili, které věci u nich vyvolávají dobrý pocit a spokojenost se životem, aby věnovali těmto věcem více času," poznamenal Steptoe.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ano na tom něco bude, před časem jsem se dostal na web biolide.cz, kde...
Martin  |  29.6.2008 20:42

No já nevím, na tom webu jsem nic o odpočinku a radosti nenašel, ovšem...
Petr  |  29.6.2008 20:47

S tím odpočinkem Martine souhlasím. Mám 2 děti, jedno je teprve malinké...
Fiona  |  8.8.2008 23:45

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *