Starší lidé by měli mozek trénovat náročnějšími koníčky

19.12.2013 00:01
Psychologie

Starší lidé by měli mozek trénovat novými koníčky, například fotografováním s digitálními fotoaparáty. Je to účinnější než luštění křížovek nebo pasivní poslech klasické hudby, zjistili američtí vědci ve studii, kterou zveřejnil odborný časopis Psychological Science.

 Křížovky a další nenáročné duševní činnosti nestačí na to, aby si člověk udržel bystrost až do vysokého věku. Lepší jsou duševně náročnější úkoly, s nimiž se člověk dosud nesetkal, tvrdí studie. Je tedy třeba zvolit ty správné aktivity.


    Experti sledovali na více než 200 důchodcích ve věku od 60 do 90 let, jak se měnily jejich paměťové schopnosti v závislosti na tom, jakým činnostem se věnovali. Ti, kteří se museli přiučit něčemu novému, čemu se nikdy nevěnovali, měli po 12 týdnech experimentu lepší paměť než důchodci, kteří se účastnili společenských akcí nebo se věnovali nenáročným aktivitám, jako je například domácí poslech klasické hudby.


    “Zdá se, že nestačí pouze jít ven a něco dělat. Důležité je jít ven a dělat něco neznámého a duševně náročného, co poskytuje mnoho duševních a sociálních stimulů,“ zdůraznila Denise Parková z Texaské univerzity v Dallasu.


    “Jako společnost se potřebujeme naučit, jak si udržet zdravou mysl, stejně jako víme, jak si vhodnou stravou a cvičením udržet zdravé cévy,“ dodala vědkyně.


    Pro výzkum vědci rozdělili náhodně vybraných 221 důchodců a důchodkyň do několika skupin. Jedna se učila digitální fotografii, nebo vyšívání, případně i obojímu, a to 15 hodin týdně po dobu tří měsíců.


    Ostatní důchodci se mezitím věnovali obvyklejším domácím činnostem, jako je poslech klasické hudby nebo luštění křížovek. Jiní byli rozděleni do podskupin, které chodily na společenské akce či na výlety.


    Zlepšily se jen skupiny, které čelily nepřetržitým a dlouhotrvajícím nárokům na duševní výkon, konstatovala Parková.

Zdroj: ČTK

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

pro jeny Elektřina, srovnával jsem levnější tarif, tj. domácnosti s...
pro jeny  |  20.12.2013 22:32

Senilní promluvil...
!  |  20.12.2013 23:23

Jsem jiného názoru 1. elektřina - nevím kolik se dřív platilo -...
jeny  |  21.12.2013 19:01

1. Cenu elektřiny si docela pamatuji. Dnes platí běžná domácnost o dvou...
pro jeny  |  21.12.2013 22:44

Jestli jste si nevšimli (nebo spíš nevšiml, prodejce zřejmě jen jeden),...
až žije reklama na GinkoMax  |  19.3.2014 15:43

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *