Stalking: Nebezpečné pronásledování

24.5.2011 00:00
Psychologie

Každá čtvrtá žena v České republice se setkala se stalkingem (nebezpečné pronásledování). Ukázaly to výsledky nejnovějšího sociologického průzkumu agentury Commservis.com, která se dlouhodobě zabývá výzkumem společenských témat. České zákony hodnotí stalking jako trestný čin.

V současné době se jedná o velmi rozšířený problém, který řeší mnohé poradny, psychologové a také policie České republiky. Podle odborníků je u nás situace horší než v zahraničí.

„Z průzkumu vyplývá, že 18 % dotázaných lidí starších osmnácti let se setkalo s nebezpečným ronásledováním. Zajímavé při tom je, že 44 % lidí se s nebezpečným pronásledováním vůbec nesetkalo a 38 % neví, co je stalking,“ říká k výsledkům výzkumu autor výzkumu Tomáš Zdechovský.

Stalking se projevuje opakovanými pokusy o navázání kontaktu, výhrůžnými a nátlakovými zprávami, vyhledávání fyzického kontaktu s danou osobou a také zneužíváním osobních údajů. Pachatel pronásleduje svoji oběť v důsledku smyšleného nebo reálného, ale již ukončeného, vztahu,“ popisuje stalking lékařka Vladana Skutilová z královéhradecké fakultní nemocnice.

Dubnového výzkumu se účastnilo 1091 respondentů po celé České republice. Celkem 544 mužů a 547 žen.

Se stalkingem se častěji setkaly ženy než muži

Desítky smsek týdně, sledování na ulici, noční telefonáty - to jsou jen některé projevy nebezpečného obtěžování, které znepříjemňují život každé čtvrté ženě. „Jedna žena se mi svěřila, že její bývalý přátel ji posílal denně dvacet sms, kde jí opakovaně sdělovat, že si ublíží, pokud se k němu nevrátí. Po několika měsících, kdy měla strach z každého pípnutí telefonu, to psychicky nevydržela a zhroutila se,“ přibližuje případ stalkingu lékařka Vladana Skutilová.

Stalking patří od ledna loňského roku mezi trestné činy. Zákonodárci tak reagovali na tlak veřejnosti a na opakované případy tohoto jednání.  Pachateli hrozí za nebezpečné pronásledování až jeden rok vězení. Podle odborníků je však zákon proti nebezpečnému pronásledování nedokonalý a proto navrhují jeho úpravu.

Eva Fruhwirtová 

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Reknu ti co v tom je.Spis potvrdim protoze ty to dobre vis.Ma te rad.
NE  |  21.11.2015 19:39

vím,já se mu svěřila,že jsem zahnula manželovi,tak si myslí,že zahnu...
Já  |  21.11.2015 19:43

Pomoz mu.Je to vsechno na Tobe.Jsi chytrejsi a zkusenejsi.
NE  |  21.11.2015 19:56

Pomoz,bude zase stastny a Ty take
NE  |  21.11.2015 20:21

by bylo ,prozit několik dni spolu.
Resenim  |  22.11.2015 01:52

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *