Smysl života

Smysl života

5.6.2000 00:00  |  Psychologie

Žijeme ve společnosti nadbytku, jsme zpracovávání masmedii, zahlcováni reklamami, žijeme ve věku tabletek, které by měly všechno vyřešit - od rýmy až po depresi. Nechceme-li zahynout na přesycení těmito podněty, musíme si začít vybírat, co budeme vnímat a co budeme ignorovat, co je a není podstatné, co se dá zodpovědět a co ne, co má smysl a co nemá.Je nesmírně důležité si čas od času položit otázku: Na čem vlastně opravdu záleží?... celý článek

Komentářů: 114 | Poslední komentář: 4.10.2016 10:14

Komentáře

reagovat 30.7.2006 20:17 - Monika

Je mi 39 let, jsem bezdětná a těsně před rozvodem. Bydlím v bytě 60m v Praze 1, začala jsem po 12-ti letech chodit do práce, mám kočku a nevím proč a k čemu jsem na světě. byt si budu kupovat do osobního vlastnictví, takže jsem v práci pořád, ale to není problém. Mám pocit, že to nikam nevede, no dobře jedna ženská bude mít kde bydlet a co? K čemu? Nedokážu se vrovnat se samotou, nikdy jsem nežila sama a nenávidím příchod domů, do prázdného bytu. Nějak se mi nechce už žít.

reagovat 30.7.2006 20:36 -

ja taky nesnesu byt sma zkus zajit k sychyatrovi ten ti pomuze

reagovat 30.7.2006 22:51 - Magdaléna

No spíš k psycholožce.Ta s tebou rozebere tvůj problém,tvé pocity.Řekne ti myšlenky,nad kterými jsi třeba ani nepřemýšlela.Mi pomohla.

reagovat 30.7.2006 23:22 - Magdaléna

Velice vtipné.

reagovat 13.8.2006 12:00 - Zuza

Ahoj Moni, nic si z toho nedělej a zkus si to začít užívat, že jsi sama. Máš aspoň práci, ve které si s lidma? Třeba si zkus pořídit ještě nějaké zvířátko. Já jsem byla rok bez přítele protože byl v zahraničí. Ze začátku jsem pořád brečela a myslela, že to nevydržím. Pak jsem si to ale začla užívat. Musíš se naučit být sama sebou.Teď už jsem s ním a veř, že někdy bych se zase vrátila zpátky, i když ho mám ráda.Smysl života je v tom, aby sis ho udělala takový jaký chceš.

reagovat 5.1.2007 11:56 - Elen

Moni, možná už to není aktuální, ale zkus přijít na to, co ti na samotě vadí. Zkus to vyřešit v sobě, ne vnějšími věcmi; to není trvalé:)

reagovat 5.1.2007 12:37 - xxx

smysl zivota je v tom, aby clovek na svete k necemu byl. aby neco dobreho dokazal nebo vykonal. pomahej druhym a budes stastna

reagovat 12.1.2007 17:42 -

Tenhle doktor není pro mě- ať se snažím jak chci, nemám bydlení, chatu, nic

reagovat 24.2.2007 14:43 - 22.2.2007 14:39 Eva

Tak s tím bumerangem to sedí.

To je řečeno zcela a úplně na míru.

Člověk by sám nevěřil, že by něco takového mohla být pravda,ale je, stala jsem se její

součástí.Dva roky jsem se zaobírala sama sebou,ale nic hezkého a příjemného to nebylo.

reagovat 2.3.2007 02:50 - Marlen

jsou to jen slova, pravda je ve vas->vypnete televizi. zatahnete okna->poznejte "Boha"

:)

reagovat 2.3.2007 11:19 -

Co se tyče smyslu života,tak je to podobné jako se složitým strojem, jedině konstruktér přesně ví jak stroj funguje k jakému účelu ho můžeme používat a poskytnout spravný návod na použití. Pododné je to i v případě člověk, jedině Stvořitel může nám poskytnout spravnou odpověď na otazku, co je smyslem života, kdo jsme a kam směřujeme, evoluce o tom nic neřekne. A Stvořitel skutečně odpovídá ve svém slově, v Bibli. Tam najdeme odpověď na všechny tyto otázky, jen třeba Bibli důkladně studovat a tak můžeme poznat jaký byl původní záměr Stvořitele s člověkem a jak ho uskuteční.

reagovat 2.3.2007 16:34 - lenka

Kdyz clovek prijme Boha,prestane se trapit pozemskymi zakonitostmi,protoze zivot je jen na chvili pujceny telesny dar-pote odchazime na onen svet!Ale jeste pred tim je dulezite se chovat tak,abychom tam nalezli mir a klid.Buh je preveliky.Smysl zivota je nam utajen!

reagovat 30.3.2007 23:15 -

Kámoš má tedka velmi těžké období,jeho brácha se mu podřezal a zapil prášky alkoholem ještě do toho no tedka jeho brácha je v nemocnici a kámoš dělá jako pominutej už se i z toho pořezal.Prostě je asi v šoku no samozřejmě mu chci nějak pomoct,nevíte jak???

reagovat 30.3.2007 23:16 -

Kámoš má tedka velmi těžké období,jeho brácha se mu podřezal a zapil prášky alkoholem ještě do toho ,no tedka jeho brácha je v nemocnici a kámoš dělá jako pominutej už se i z toho pořezal.Prostě je asi v šoku no samozřejmě mu chci nějak pomoct,nevíte jak???

reagovat 27.5.2007 23:48 - icesweeper"seznam.cz

jsou drogy, u kterych bylo prokazano "rozsireni vedomi". Takze doktorka - o zdravi a krase...

reagovat 28.5.2007 08:27 -

Ano, lidé věřící to mají v životě jednodušší, protože mají svou berličku, která jim pomáhá projít úskalími života. Ale který Bůh je ten správný? A pokud jsem nevěřící, není lepší hledat podstatu problému (nebo i Boha) v sobě? Máš - nebo budeš mít - byt, máš práci, tudíž nejsi bezdomovec, patříš mezi ty šťastnější. Pokus se tedy obohatit svůj život, jsi sama, fajn, nemusíš se o nikoho starat, máš čas pro sebe, věnuj se svým zálibám. Co bys chtěla v životě ještě dokázat nebo prožít? Můžeš cestovat, malovat, tančit, studovat, je tolik lidských činností, co by stály za to do konce života vyzkoušet, ale náš život je tak moc krátký... vyznač si cíle a zvol si cestu, sama uvidíš, že samotná ženská nikdy není zbytečná, že tak, jak je bohatá její osobnost, tak obohacuje i společnost, ve které žije. Ps.: moje přítelkyně pletla ponožky pro děti z dětského domova. Takové ty nádherné barevné ze zbytků vlny, a teploučké... ty děti z nich měly hroznou radost, ostatně já taky, když došlo i na mě ;-))).

reagovat 26.6.2007 22:25 - Béda

Zeptal se lesa: "Jak žít?" - "Žít!", ozvěna v srdci... Jeden moudrý člověk kdysi říkal: "Člověk vidí život jako problém, který je potřeba vyřešit, a to je ta největší iluze moderního člověka a jeho analytické mysli". Odpověď nikdy nenajdeš mimo sebe, protože kořen problému leží v mysli. "V nemyšlení spočívá krása stromů".

reagovat 30.6.2007 13:38 - Ditka.

Bez lásky nemá život smysl.Hledám jí už 20 let.

reagovat 3.9.2007 12:51 - Pavel_15

Bůh v Bibli popisuje smysl života takto:"`Miluj Hospodina, Boha svého, z celého svého srdce, celou svou duší, celou svou silou a celou svou myslí´ a `miluj svého bližního jako sám sebe´."

a to prázdný místo v člověku fakt nejde ničim jinym zaplnit než vztahem s Bohem.On udělal první krok, aby s náma (hříšný lidi) mohl mít vztah - ospravedlnil nás tím, že zaplatil za naše hříchy - dal Ježíše Krista, svýho syna. Kdo tomu uvěří, bude žít - a nejen věčně po smrti, ale najde život i tady na zemi.víc se dozvíte v Bibli.nedejte na pověry, povdačky a trapný tradice. Jsou i církve a sbory, kde opravdu učí to, co je v Bibli. Hledejte a najdete.

reagovat 3.9.2007 20:39 - důvěrnice

ser na bibli, to sou kecy, vem kolegyně z práce někam na dobrý jídlo a pití a pořádně se spolu zasmějte, třeba zrovna někoho potkáš.

reagovat 2.10.2007 22:50 -

Ten se dávno vypařil...

Co přetrvalo?Vydělávej prachy,abys je do konce měsíce zase stačil utratit,nebo tomu věnoval tolik času a energie,abys už pak neměl čas a chuť je utrácet.

reagovat 2.10.2007 23:23 - Mno

Mno

Byl jsem také ženatý, makal jsem dvanáct hodin denně aby žena měla vše nač si jen vzpomněla. Vlastní autíčko, chaloupku na víkendy, dovolené a já nevím co. Stala se z ní typická rozmlsaná panička, po pětadvaceti letech si našla mladšího milence a samozřejmě se slušným finančním vyrovnáním, aby ani v budoucnu netrpěla nedostatkem s ním odešla.

Mohu-li být upřímný, jsem jí dnes vděčný, otevřel se mi nový svět, dělám si co chci, kdy chci, nemusím nic vysvětlovat a řešit její problémy. Dovolenou si trávím podle sebe a ne podle toho, kde byla nebo naopak nebyly její kolegyně. Našel jsem smysl života, už nejsem něčím blbečkem, jsem svým pánem, jsem šťastný.

reagovat 28.10.2007 18:01 - katka

pro mě je smyslem života vlastní spokojenost. Takové ty fráze jako "zanechat tu něco pro budoucí generace, vychovat děti"- k čemu mi to po smrti bude? Chci být v životě spokojená, nepočítat každou korunu, dobře bydlet, mít stálé zaměstnání, partu dobrých přátel, moct si dovolit pěkné dovolené... Když to přijde, možná i ty děti budou, ale jen proto, že to přinese uspokojení mě, že to utiší ty tzv. biologické hodiny, ale ne kvůli tomu, abych si řekla- musím tady po sobě ěnco nechat, tak holt porodím pár dětí.

Podle mě smysl života nemusíte nějak filozoficky hledat, stačí se zamyslet, co chcete. A i to je občas docela makačka na hlavu:-) Podle mě nejhorší je, vplout do stereotypu a nechat se unášet během událostí. Mít pocit, že to přece není to co chci, ale nedokázat definovat, co chci. V takovém případě to chce se zastavit, přehodnotit svůj život, odbourat to, co člověku sice tak nějak vadí, ale dělá to už ze zvyku- platí o práci, i o vztazích.

Doufám, že to jde pochopit. K příspěvku nade mnou (Mno)- to je přesně to o čem mluvím, ten stereotyp kde člověk nespokojeně žije a pak si to uvědomí až dost pozdě. Byl jsi vpodstatě otrokem svojí ženy, jen tě využívala. Kdybys makal na svoje sny, to auto, dovolené, chata, by byly tvoje přání, tak se víc práce dá skousnout, ale pokud ne, nemá to cenu.

reagovat 28.10.2007 20:10 - aldi

To Katka: Smyslem života ale může být i uskutečňování a plnění přání druhých, dělání radosti lidem kolem sebe. Děti nebudu mít proto,aby po mě zde něco zůstalo, ale proto, aby zde vychovala takové lidské bytosti, které povedou svůj život tak, aby se tehle zkažený prohnilý svět měnil k lepšímu. To je můj smysl života, vyšší a hlubší než hezké dovolené a drahá auta, vnitřní smysl. Tím, že jsme dostali šanci na život, bychom se za ní měli nějak nečím odplatit a pro mě byla vždy myšlenka na druhé bližší než myšlenka na sebe sama.

Ale to je volba každého z nás.

reagovat 28.10.2007 21:03 - Věra

Aldi plně s tebou souhlasím to je taky můj smysl života chodím cvičit předcvičuji a známá se mě ptala co za to beru když jsem ji řekla , že nic , že to dělám pro radost druhým i sobě tak mi řekla no to bych nedělala každý máme svůj náhled tak se mějte hezky

reagovat 25.12.2007 23:28 - norwi

rekl byhc ze patrim presne mezi lidi jez jsou popisovani, a cil jde urcit, ale je zafixovano vedmomi ze ho nelze dosahnout. Potom nelze se zastavit a urcit novy smer, protoze se zda nedosazitelny nebo je to cil ostatnich lidi.

reagovat 25.12.2007 23:29 - norwi

rekl byhc ze patrim presne mezi lidi jez jsou popisovani, a cil jde urcit, ale je zafixovano vedmomi ze ho nelze dosahnout. Potom nelze se zastavit a urcit novy smer, protoze se zda nedosazitelny nebo je to cil ostatnich lidi.

reagovat 18.2.2008 11:40 - Johnny_Cmoud

To katka, aldi, Věra

Jestli se tu ještě někdy ukážete, rád bych naše názory trochu zkonfrontoval, dal hlavy dohromady...

Přečtěte si prosím v tomhle pořadí vaše příspěvky. Katka hezky nepokrytě a upřímně nastínila svoje fyziologické hodnoty, nejspíš je mladá, na úvahy o dětech má ještě čas... Věra ráda pomáhá druhým. Jenže je tu jeden fakt, a sice, že obě chcete směřovat k vlastní spokojenosti. Tím nikoho nechci nijak setřít, myslím si, že žijeme jen sami ve vlastním těle a tak přirozeně nakonec sami zhodnotíme, jestli to, co jsme udělali, bylo správně. Jak řekl Albert Camus: "Lidské štěstí spočívá v radostech z vlastní povahy."

Nemůžeme prožívat štěstí někoho jiného, prožijem ho sami. Aldi možná správně řekla, že když budeme umírat, na to, co krásného jsme prožili, budeme vzpomínat s nostalgií i smutkem, ale můžem vidět, že děti, co tu po nás zůstaly, jsou v generaci, která je opět blíž pochopení, že když si živočichové navzájem budou pomáhat, můžou to nakonec udělat i pro své vlastní sobecké dobro, páč ušetří neskutečně obrovskou spoustu energie... ale to už je na další úvahu.

reagovat 1.10.2008 01:15 - Mara

Prošli jsme předlouhým vývojem,ale proč,k čemu?Neexistuje-li možnost myšlenkové gradace,proč existovat?

Za 1,2 miliardy let bude povrch Slunce o 150 stupňů teplejší a o 10% svítivější,já si nemyslím,že by Hominidé,ani složitější živočišné druhy dožily tohoto okamžiku,tím nesmyslnější mi přijde v poměrech vesmírných tato krátká epizoda životních,většinou omylů,tvorů zvaných pozemšťané.

reagovat 1.10.2008 06:39 - Natura

Smysl života je prostě žít. Poznávat, chápat, prožívat.

Někdo by se cítil šťastný, teprve když všichni okolo jsou šťastní. Ale funguje to právě naopk.

JÁ musím být šťastná, a pak možná nakazím ostatní (tím, že jim budu zrcadlem jejich vlastní schopnosti se radovat jen pro bytí samo). Teprve až sebe milujeme, můžeme milovat skutečně druhé. teprve až sebe přijmeme, můžeme přijmout druhé.

Základní pocit nešťastnosti v životě je neláska sama k sobě. Sebe mít bez výhrad rád je totiž to úplně nejtěžší.

reagovat 1.10.2008 11:46 - Gabriel

Celkem zajimava diskuze a nazory oproti ostatnim diskuzim zde. Dlouho jsem na techto forech nebyl, ale tohle je asi zatim nejzajimavejsi. Piste, zajima me to.

reagovat 1.10.2008 12:39 - marek

Postavil jsem dům,zasadil strom,zplodil syna i dceru,nakoupil drahé vozy,práce super,finančně rozhodně nestrádáme-dovolená USA apod.Ale ztratil jsem taky už smysl.Není co vymýšlet.Je to už stereotyp.Už se člověk na nic netěší,když si může cokoliv dovolit.Máte někdo taky takový problém??Moc by mě to zajímalo.Dík

reagovat 1.10.2008 12:49 - Karamelka

Marku - trocha nepohody je k životu moc dobrá. Jinak je to nuda . Já jsem začala studovat, na stará kolena, a moc mě to baví. Nemám už potřebu chodit super ohozená, jezdit autem a už vůbec ne lítat na dovolené a válet se u moře a pít drinky. Dělám výtvarničinu a pohltilo mě to tak, že jsem fakt moc šťastná, ten pocit je prostě nepopsatelný. Je třeba něco tvořit.

reagovat 1.10.2008 12:52 - jana

Marku to je mi te lito,ale nemusis preci pachtit po nejake dokonalosti,tu uz jak pises, v zivote mas...Pokud milujes zenu a deti,tak to je asi ten smysl byt spokojeny.Pro hodne lidi asi Tvuj problem bude k nepochopeni,pripada mi to,jako nejaka depka a marnotratnost co citi herci,celebrita:-D:-Dzlehcuji to,ale preji ti,at Te alespon nejaky maly zablesk stesticka dokaze uspokojit:-D

reagovat 1.10.2008 12:58 - marek

Tak jasně,děti jsou štěstí.To ano!Výlety zoo,no-asi pořídit koně.

reagovat 1.10.2008 13:03 - Gabriel

Pro Marka-a co zkusit neco udelat pro druhe a pak se podivat na vysledek? Nemam na mysli nejblizsi rodinu.

reagovat 1.10.2008 13:04 - :-)

Jasně, Marku, koníček nebo Kůň - budeš se o něj muset denně starat. Na vymýšlení, že už vše máš a nebaví tě to, nebudeš mít čas.:-)

reagovat 1.10.2008 13:06 - marek

Asi jo.

reagovat 1.10.2008 13:10 - jana

Ty jsi blazinek Marku:-Dja si myslim,ze preci jen nejsi uplne spokojeny,mas vsechno hmotne co si muzes prat,ale chybi Ti neco jineho:-D...nevim,mozna se mylim,ale jsi vnitrne asi otupely...mas perfektni manzelku a mozna Ti chybi neco neperfektniho:-Djojo,chlapi,nevi co chteji:-D

reagovat 1.10.2008 13:15 - marek

Jani,máš pravdu,ale co? Když to nevím sám.....

reagovat 1.10.2008 13:22 - marek

Každým rokem aspoň jezdím zdarma dělat vedoucího děckám na jeden tábor.

reagovat 1.10.2008 13:25 - :-)

Marku, nevíš, co chceš? - to mívaj spíš ženský.:-)))

Najdi si novou náplň života, nové cíle, ať se nedostaneš tam, co někteří, které znám - Všechno mám, vše si můžu dovolit. Úspěšní muži začnou vyhledávat jinéé ženy, rozpadne se jim rodina (manželka z toho uteče, děti se plácají mezi rodiči). Nakupují rychlejší a rychlejší vozy až zkončí na střeše. V lepším případě se z toho vyhrabou. Alkoholici a závisláci nejsou u lidí, co mají dost peněz a nevědí coby roupama, taky vyjímkou.

Trochu to znám, nemuset hnout prstem, na vše mít lidi, dost peněz, myslet jen na zábavu - přestane to bavit. Někomu to dojde, až když o něco přijde.

Neztrácej svůj žebříček hodnot a najdi si něco smysluplného!

(Tábor pro děti dobrý, ale je to jen jednou do roka.)

reagovat 1.10.2008 13:29 - jana

Nevim je li spravne to tady psat...asi mne lidi ukamenuji,ale pripada mi,ze...nene,nejde to:-Dmozna je to pocasim:-D...nebylo by spravne o tom mluvit.Mozna to vis,ale nechces si to pripustit:-Da to je dobre..

reagovat 1.10.2008 13:30 - jana

...ten clanek co psal pan ci zena predemnou to vystihnul co jsem mela na mysli:-D

reagovat 1.10.2008 13:35 - marek

Tak pochopen.Dík.

reagovat 1.10.2008 13:45 - jana

Nedekuj..nemas za co:-D:-Dvsak ja vim sama o cem pisi..ten pocit mne taky uz prepadnul,ziju v Nemecku,mam vse motne co potrebuji i nepotrebuji,ale na rozdil od Tebe nemam moc uspokojeni v manzelstvi...a proto jsem ten pocit smyslu zivota uz nekolikrat taky hledala..ale jsem zenska a mam deti a tak se snazim ten smysl hledat v nich:-D..jojo,zivot je mrska:-Dale neber to tak,ze Te nekdo chtel nabadat k nevere..naopak,spise te odradit,co by z te nespokojenosti mohlo vzniknout...Ju?papa

reagovat 1.10.2008 13:49 - :-)

tak nějak :-)

reagovat 1.10.2008 14:03 - Alenka

To přejde- nedělej nic, staň se takovým pozorovatelem dění kolem sebe. V životě se to střídá a tys měl asi dost adrenalinovou dobu, ne?

reagovat 1.10.2008 14:27 - marek

Tu mám furt.

reagovat 1.10.2008 14:38 - jana

:-Djeje,tezky to pripad:-Dnevim co bych poradila...kdyz budes chtit popovidat nejak smyslneji:-D tak se ozvi..janik71"seznam.cz..ja jinak z teto diskuze odchazim..hodne stesti

reagovat 1.10.2008 14:42 - Marie

Smysl života je žít a milovat. Láska může mít mnoho podob, když máme tak tři čtyři, je to dost na smysluplný život.

reagovat 1.10.2008 14:42 -

jano, jano, odrazujes ho od nevery a nabizis smyslne popovidani??? neodporujes si trochu?:o))))))

reagovat 2.10.2008 01:55 -

A když víš,že život na této planetě již k ničemu nevede,víš,že brzy zanikne,že zmizí celá Galaxie?A neumíš hledat smysl života v pozemských malichernostech,uvězněn na této planetě,ačkoliv toužíš odpoutat se v poznání jiných světů?Když tvůj mozek plodí věci,které se neslučují s pozemským vězením?

reagovat 2.10.2008 06:00 - Natura

Smyslný-smysluplný rozhovor...jak ta čeština je krásná! :o)

reagovat 2.10.2008 06:22 -

jen pro ten dnešní den stojí za to žít.....

reagovat 2.10.2008 23:35 -

..a pro ten zítřejší,

snad už v hrobě hnít..

PARDON.

reagovat 25.12.2008 11:37 - Ivan Šmahel

Smysl života se v průběhu života mění. Existují velké filosofické a náboženské systémy, které chraní člověka před bezesmyslností života. Společnost nabízí také mnoho programů, aby člověk na otázku smyslu života zapomněl. Jsou to např. práce, sex a rodinný život, výchova dětí, politika, kultura, cestování, drogy, automobilismus, , vědecké bádání, láska k věcem, sport a soutěžení, příroda, péče o vlastní tělo, vzdělávání, hudba,, počítače, upnutí se k zvířeti, nejčastějí k psům, péče o vlastní tělo atd. Ve stáří mnoho z těchto orientací mizí. Také televize už není určena starým lidem. Zbývá ještě něco ? Snad odpovědnost k lidem které milujeme a kteří milují nás.

reagovat 25.12.2008 12:17 - tlapka

smysl života je v každodenním prožívání.

reagovat 25.12.2008 12:17 - tlapka

smysl života je v každodenním prožívání.

reagovat 26.12.2008 08:44 - Marek

Ja vidim smysl zivota v tom,ze nekomu se budu moci vydat, on bude stastny, a kdyz bude on stastny, budu i ja. Ale nejak ten smysl zivota, nevim, neni to to prave.

reagovat 1.2.2009 21:49 - Jiřinka

Smysl života jednoduše a prostě neexistuje.

reagovat 1.2.2009 22:10 - Šroubovák

Marku to je pravda,velká pravda.Smysl je štěstí a největší štěstí je udělat jiného štastným.:)

reagovat 1.2.2009 22:20 - vím

Smysl je Pán Bůh.

reagovat 1.2.2009 22:26 - `roubovák

Taky pravda.Pán Bůh nám dává cestu,po které nalezneme to,co hledáme.

reagovat 2.2.2009 06:36 - Bob

Nesmysl. Smysl života je všechno co chceme aby byl. Každý má smysl života v něčem jiném - je to zkrátka činnost nebo činnosti, které rádi děláme, při kterých je nám dobře. Jen si to stačí uvědomit. Nikdo nám nemůže nařizovat, jaký má být ten náš smysl života - to by to pak vypadalo jako v některých muslimských zemích...

reagovat 2.2.2009 10:12 -

Poradíme Vám jak zdravě, bezpečně a dlouhodobě zhubnout. Přizpůsobíme se Vašim potřebám i životnímu stylu. Garantujeme Vám dosažení cíle, veškeré informace, 7 denní kurz hubnutí zdarma, registrace na: www.snama.cz/dieta

reagovat 2.2.2009 16:56 - JOB

A k čemu je Bůh? Smysl je udělat jiného šťastným? Jaký to má smysl, nic než honba za větrem. Jaký smysl dává universum? A k čemu to lidské trápení je dobré a jaký smysl má? Nic než honba za větrem. Zemřeme a nic už není. I kdyby něco bylo, jaký to má smysl? JOB.

reagovat 24.2.2009 22:49 - Johana

myslím, že smysl života je ve fungující rodině, v dětech, v práci, kterou má člověk rád. Malé věci jsou vlastně velké. To, že si máme večer kam lehnout, že se můžem s někým zasmát, že můžeme někoho pohladit. že máme s kým jít na večeři, že můžeme postavit dům a že ta lžička na boty, kterou jsme vyrobili někomu poslouží. že vychází slunce a zase zapadá a že kurva zase ráno musíme vstávat:-)

můžem vykonat velké věci, ale vždycky jsou podloženy těmi malými, pravidelnými činnostmi. Můžem lámat světové rekordy, můžem přenášet svět, ale když sláva pomine a svět se otočí, kdo je vedle tebe a drží ti pěsti? Kdo na tebe myslí a vypráví o tobě veselé historky, když už tam nejsi?

reagovat 25.2.2009 09:21 - M

Jako každý vyrobce nějakého zařízení, stroje nebo čehokoli co vyrobí, davá navod k tomu k čemu to slouží a jak používat, aby to sloužilo svému účelu, tak i člověk má svého Stvořitele neboli Konstruktéra a tak jedině On nam může říct k jakému účelu nas stvořil a jak máme žit abychom byli šťastní a aby náš život měl smysl a skutečně takový navod nam Stvořitel dal - je to Bible, kde se dovíme proč jsme zde a co je smyslem našeho života. Pokud si někdo myslí, že člověk se vivynul jak nas to učili ve škole a že jsme tu náhodou, tak nahoda to nám řict nemůže a nedavno jsem se dival na pořad na některém Slovenském programu na toto téma, kde bylo jasně řečeno, že vědci došli k názoru, že život na Zemi a to jak je uspořadan a to že všechno slouží svému účelu není náhoda, ale život musí mět určitý smysl, protože tu nepůsobí nic chaoticky, což by takto nemohlo byt, kdyby se život vyvinul náhodou a podobně i vesmír je uspořadan tak, aby život zde na Zemi mohl existovat, dokonce bylo řečeno, že vesmír byl utvařen postupně tak, aby život zde na Zemi mohl existovat, protože kdyby bylo nastaveno ve vesmíru jen o maličko jinak život by zde nemohl existovat. V zavěru bylo řečeno, že to že vesmír je tak uspořadan je důkaz, že nad vesmírem je něco vyšší, což mně samotného prekvapilo, protože něco takového člověk jen tak neslyší. Nenadarmo je Bible nejrozšiřenější knihou na světě, aby tak každý člověk si to mohl přečist.

reagovat 25.2.2009 09:29 -

život je jen náhoda...

reagovat 26.2.2009 07:56 -

Já se o ní neprosila!

Nojo,jenže nehoda není náhoda?

reagovat 30.5.2009 21:44 - Hanka

Vždyť je to hezký, jen tak být... Někdy je to zase jiný. Vlastně pořád je to jiný a nový. Je to dobrodružný, vtipný, napínavý... Mně se to líbí a život mě baví.

reagovat 3.6.2009 07:48 - Avs

Já už jsem svůj smysl života našel, je jedno, zda je to z Bible, nebo něčeho jiného, ale pro mě platí citát:

reagovat 18.6.2009 11:24 - Milan

Bibli napsal clovek, je to stejne, jako kdybych ji napsal treba ja. A ja si vymyslim co tam napisu. Bibli nepsal Buh.

reagovat 18.6.2009 11:52 -

Milane,no to je všechno pravda co říkáš, a le když to avs pomáhá, tak ji při tom nech

reagovat 18.6.2009 12:52 -

Žiju protože jsem a žiju protože má 2děti a r manžela a tak krásnou rodinu a tak jsem ráda na světě to je smysl života žít vyrůst a zase dát život dalším pokračovatelům jaký si to uděláme takový to máme! A taky že jsme všichni zdraví a máme se rádi to je promně smysl života!

reagovat 18.6.2009 12:54 -

Jo a Milane k dnešnímu svátku Vše Nej...! a mějte vůbec všichni rádi Život i když je těžký...!ahoj a pěkný den!

reagovat 19.6.2009 11:41 - Milan II.

Co je smysl zivota? Kazdy na to musi prijit sam. A nesmi se toho bat.

reagovat 19.6.2009 12:55 - žž

Bible je hovadina,napsaná s prvotním úmyslem zovcovatět lidské davy,lidská existence nemá smysl,jsme jen biologický pokus donedávna udržovaný v zastrčeném koutu vesmíru,nyní ve stavu-ponechání dění napospas-,protože jsme byli shledáni bezvýznamným,neperspektivním,bezduchým,bez řízení vyšších sfér....druhem neschopným k přežití a nižádnému užitku...

reagovat 26.6.2009 01:37 - Urscumug

To žž, no dobrý..., tak se jdi honem někam zastřelit a neotravuj tady°"!!-: /

P.S. Without God isn´t future.

reagovat 27.6.2009 01:58 - Nevada

Žijte pro radost druhých.Jen tak naleznete radost vlastní.

reagovat 17.7.2009 23:13 - Jopol

Je opravdu potěšitelné (a skoro nečekané), že ještě dneska dokáže někdo psát úvahy o člověku na takovéto úrovni. Nuda, životní prázdnota se opravdu zdá být profilujícím momentem naší "moderní civilizace". Jsme svobodní, autonomní, individualističtí - ale jako by nám scházelo všechno, co by naše prázdné dny mohlo naplnit opravdovým smyslem. A tak si tuto prázdnotu vyplňujeme, přehlušuje náhražkovými "zábavami", to jest nekonečnou honičkou od jedné k druhé, protože žádná z nich nám nemůže poskytnout opravdovou životní substanci.

reagovat 30.7.2009 13:51 - Marpefi

Zdravím všechny, toto téma je hodně (a ještě jednou hodně) zdlouhavé, mnohonázorové, konfrontační a já nevím ještě jaké...proto vás zvu na svůj blog:http://zivot-nazory.blog.cz/který vám dá nejen můj pohled na věc, ale také výzkumy veřejného mínění v této oblasti (jak to tedy vidí jiní).

reagovat 30.7.2009 14:01 - ja vam reknu

smysl zivota nemocneho cloveka....uzdravit se ! (je li to mozne )A kdyz se uzdravite, jsou pro vas takovehle otazky po smyslu zivota prinejmensim smesne...proste ZIT

reagovat 1.11.2010 04:39 - NETA

Žít pro radost a né jen druhých,ale hlavně pro radost svou.No,řekněte,proč by měl miít radost z toho,že žiju někdo jiný?Je to dobrý tahák,ale ze života by měl mít radost dotyčný člověk a teprve potom nastoupí radost druhých,přece nebudu někomu hrát maňáskové divadlo,přes své blbé nálady,ty zakrývat a druzí z toho budou šťastní,nebo jo? Odpoví mi na to někdo?

reagovat 1.11.2010 06:57 - neta

V čem vidíte smysl svého života Vy? Já v práci a v radosti,nevíte-li,jak začít stačí kliknout na nick-mám tam email,nebo napsat sms na tel:790236942
vyložím karty,vyhotovím horoskop apod.

reagovat 1.11.2010 09:53 - dotaz

neto alias Jarmilo Klaudingerova, proč se všude cpeš ? Jde ti o prachy, máš na to živnosťák ?

reagovat 1.11.2010 10:25 - neta

ANO mám-to víš,jinak si klidně počkám až mě půjdeš prásknout tak,abys to měl lehčí tak IČO68474431
a chodím na diskuze kam se mi chce a dávám tam své adr,abych mohla radostí vidět,jak vám to šíleně vadíi.Pa----nebo sere?

reagovat 1.11.2010 10:53 - neta

hm-tak si skoč pro odpověď-no třeba na jiné diskuzní fórum-(JHVH) a víš co? Tobě se nemusím zpovídat a ani ti odpovídat ubohý nanponyme.

reagovat 6.2.2011 21:39 - zómg

smysl života je čistě individuální věc .
můj smysl donedávna byl trpět a sebereposkozovat se. teď už chci jen umřít.
a ano mám rodinu co mě milu. mam peníze kámářady átd.
nikdy jsem nikoliho nemiloval
jsem cizi

reagovat 7.2.2011 21:58 - Nina

Život smysl nemá žádný, vyjma udržení druhu. A udržený druh si zase bude klást stejné otázky...

reagovat 10.2.2011 15:09 - pav

Moje nabídka pochopitelně pořád platí:
--------------------------------------
Jestli někdo potřebujete skutečnou pomoc, napište. Netvrdím, že vyřeším a pomůžu úplně se vším, ale když to bude v mých silách, udělám to rád. Každý problém se dá řešit i vyřešit. Ti, kterým jsem už pomohl, Ti mi to věří - pavel.jk@email.cz. ( Nejde o službu za peníze ).
---------------------------------------

Pavel

reagovat 10.2.2011 17:23 - Pavel

Život má smysl a tím je osobní a společenský vývoj

reagovat 10.2.2011 17:29 - Jana

Smysl života je v žití pro druhé.

reagovat 10.2.2011 17:48 - Eva

Smysl života je v žití pro...

já souhlasím s Janou

reagovat 10.2.2011 17:49 - a

já souhlasím s Janou

s Pavlem

reagovat 16.2.2011 11:20 - Honza

Smysl zivota? Vstan od PC a rekni si, co ti udela radost. Me ted udela radost vypnout smartphone, zachumlat se a dolezet to nachlazeni, odpocinout ocim a vymyslet si nesobecke radosti na vikend.

reagovat 17.2.2011 07:27 - Jita

Já také souhlasím s Ninou.

reagovat 24.2.2011 14:56 - yvonne

Je mi 39 let, jsem bezdětná...

ahoj,úplne Ťa chápem. Prežila som zložitý život a mala som podobné pocity. Čím viac zlých vecí však prežiješ, tým ľahšie sa budeš vyrovnávať so všetkým. Dôležité je hľadať vždy energiu v sebe a sám seba dobíjať. Psycholog pomôže asi na 10 % a to ostatné záleží od nás. Nechcem rozdávať rady,ale prežila som smrť onkologicky chorých rodičov, dva rozvody a pred pár mesiacmi spáchal samovraždu môj partner, ktorého som milovala a nepoznám ani dôvod tohto skutku. Už veľakrát som bola na hrane...Teraz, po jeho smrti sa učím znova žiť, znova sa smiať. Je to veľmi ťažké, ale ak človek chce, tak si zvykne aj na samotu. Vždy sa dá začať znova....

reagovat 24.2.2011 15:10 - Nina

Rodíš se bez úmyslu, žiješ beze smyslu, žití je smyslem samo o sobě, ničím jiným...
Až zemřeš zhasneš. Z bytí přejdeš do nebytí. A je konec. Amen.

reagovat 11.7.2011 16:42 - J.B.

smysl zivota je v tom, aby...

Ano, souhlasím, a když ani to, tak si přečtěte knížku Realita VESMÍRU, která se pravým smyslem života mj. také zabývá. Dostaňte se výš a pohled na vše z výšky už Vás více uspokojí.

reagovat 30.7.2011 22:34 - Honza M

(?) Antropický princip...

reagovat 30.7.2011 22:44 - Honza M

http://tvnoe.tbsystem.cz/index.php?cs/videoarchiv/hve_a0033
http://tvnoe.tbsystem.cz/index.php?cs/videoarchiv/hve_a0034_kleczek2

reagovat 31.7.2011 07:24 - Pavel

Smyslem života je užít si ho a současně se rozvíjet.Smyslem je tedy evoluce.Je už to ale tak,že vývoj jde skrze utrpení.

reagovat 20.10.2014 21:20 - vývoj smyslu života

ptát se po smyslu života je přirozená věc. ti, kdo tázání zavrhují, kladou si překážku v růstu. to, že odpověď je zdánlivě bolestivá jim bere odvahu v tázání. když je člověk mladý, smyslem jeho života je radost. když člověk dospěje, smyslem jeho života je opět radost - akorát z jiných věcí. první radost je pomíjivá, druhá radost trvalá. s trvalou radosti pak přejdeme do trvala... věčnosti

reagovat 21.10.2014 09:32 - Pavel

ptát se po smyslu života je...

Nebojím se smrti,akorát mě sere,že je to na furt -.J.Sovák-

reagovat 21.10.2014 09:36 - D

Potrebujete úver uhradiť...

Povod=Somár
Krajina=Čehůn
Povolanie=sexuálný pracovník s dluhom neplňajůcí normy 50kliento za děn
Finančná požičačka splatná do měsíca=Pokud stihnu nad tisícovku klientov už jedu iba na seba

reagovat 4.10.2016 10:14 - Bykoš

Pro američany a jejich mladé následovníky jejich světových destrukčních politik národních států je stát se burzovním milionářem(dolarovým) ovšem do příští světové ekonomické krize.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Smyslem života je užít si ho a současně se rozvíjet.Smyslem je tedy...
Pavel  |  31.7.2011 07:24

ptát se po smyslu života je přirozená věc. ti, kdo tázání zavrhují,...
vývoj smyslu života  |  20.10.2014 21:20

Nebojím se smrti,akorát mě sere,že je to na furt -.J.Sovák-
Pavel  |  21.10.2014 09:32

Povod=Somár Krajina=Čehůn Povolanie=sexuálný pracovník s dluhom...
D  |  21.10.2014 09:36

Pro američany a jejich mladé následovníky jejich světových...
Bykoš  |  4.10.2016 10:14

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *