Schizofrenií onemocní jeden člověk ze sta, nejčastěji v mládí

15.6.2007 00:00
Psychologie

Jeden člověk ze sta může onemocnět schizofrenií. Nejčastěji se objevuje u mladých žen i mužů kolem 25 let. První příznaky bývají zaměňovány s problémy dospívání - uzavřenost, stranění se společnosti. Pak se ale přidávají sluchové a zrakové halucinace nebo paranoidní bludy. V akutní fázi je nutná hospitalizace. K oslabení příznaků se berou léky, důležitá je i terapie. Novinářům to řekl psychiatr Pavel Mohr.

Pojmenovat příčiny vedoucí k onemocnění je složité, stejně jako přesně definovat jeho průběh. Odborníci se přiklánějí k názoru, že disposice k nemoci se dědí, spustit ji však mohou různé vlivy z okolí. K projevům nemoci dochází v důsledku narušené komunikace mezi neurony v mozku.

Tu mohou způsobit například některé drogy, ale i porod, stres, zvýšená námaha při zkouškách a podobně. Nebylo prý prokázáno, že by k rozvoji schizofrenie vedly úzkosti z dětství a vztahy v rodině. Postoj rodiny a okolí je nicméně klíčový pro léčbu a návrat pacienta do společnosti.

"Můj syn studoval, byl to normální kluk, najednou přestal komunikovat, úplně se změnil, začal slyšet hlasy," řekla paní Jana. Na základě své zkušenosti spoluzaložila před čtyřmi lety sdružení Sympathea, které pomáhá rodičům a příbuzným lidí, u nichž se nemoc objeví. Členové sdružení se jednou měsíčně setkávají, provozují webovou stránku www.sympathea.cz a telefonní poradenskou linku. Snaží se také lobbovat u politiků a úředníků, prostřednictvím celoevropského sdružení Eufami i na bruselské úrovni.

Nemoc se projevuje ve fázích, v akutní je nutná hospitalizace v léčebně. "Syn musel do Bohnic několikrát, například když v noci odcházel špatně oblečen do barů nebo vodil domů bezdomovce, prostě když nad sebou ztratil kontrolu," dodala Jana.

K léčbě schizofrenie se používají komplexní metody. "Je to jako puzzle, jednotlivé části se musí doplňovat," řekl Mohr. Základním prvkem jsou léky, které je v některých případech nutné brát mnoho let, někdy i doživotně. Důležitá je psychoterapie a čím dál více i psychosociální pomoc, díky níž se pacient učí znovu žít ve společnosti.

Opomíjená je podle expertů péče o fyzickou kondici pacientů. Léky mají hodně vedlejších účinků, některé vedou k obezitě, mohou vyvolat cukrovku, způsobovat třas rukou nebo nepříznivě ovlivňovat sexuální život. Lékaři by měli pečlivě hodnotit, jak léky na pacienta působí, a v případě nutnosti je měnit.

Lidé se schizofrenií se v průměru dožívají o 15 až 20 let méně než zdraví lidé. Je to způsobeno například chorobami srdce, které se u schizofreniků objevují až dvakrát častěji než u jiných. Podílí se na tom i nezdravý životní styl - hodně schizofreniků zahání úzkostné stavy alkoholem, kouřením a jinými návykovými látkami. Vzhledem k pasivitě málo sportují, mají i častější sebevražedné tendence.

V ČR schizofrenií trpí asi 100.000 lidí, na světě 50 milionů. Chronické a akutní případy vyžadují péči léčeben. Například z celkového počtu 1300 pacientů bohnické psychiatrické léčebny představují schizofrenici desetinu.

Leona Heczková - ČTK

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Davide, možnost se Ti sama podbízí.Na těchto stránkách se...
Pavel  |  9.9.2012 08:57

Dobrý den,nevíte někdo jak postupovat, když schizofrenik(50 let) není...
Blanka  |  14.5.2013 09:13

z tvého příspěvku jsem měla úplně husí kůži.Na nic nečekej a zajdi...
Anonymko,  |  14.5.2013 09:17

Já jsem paranoidni schizofrenik a kromě doktorů mi také hodně pomáhá...
verici  |  15.9.2018 20:59

to máš pravdu. Schýzáci mají vidiny, doufám, že ti ten Ježíš...
jo,  |  15.9.2018 21:28

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *