Samoobslužné herní terminály - nebezpečí pro všechny

7.6.2004 00:00
Psychologie

Samoobslužné sázecí terminály, které chce ve velkém začít zavádět Sazka, mohou mít podle primáře mužského oddělení pro léčbu závislostí v Praze-Bohnicích Karla Nešpora negativní dopad na všechny občany. Může to například zvýšit množství sebevražd, snížit životní úroveň rodin, promítne se to do množství vyplácených sociálních dávek, řekl ČTK.

"Je to nespravedlnost v tom smyslu, že vy ani já z těch peněz, které tyto firmy vydělají, nic mít nebudeme, ovšem vy i já ze svých daní budeme platit nezaměstnané," vysvětlil Nešpor. Čím bude podle něj jednodušší kombinovat alkohol a sázení, tím více lidí se bude dostávat do finančních ztrát. V souvislosti s tím poroste kriminalita, "neboť od určitého okamžiku člověk není schopen svoji hráčskou vášeň živit jen vydělanými penězi".

Psycholog Karel Humhal se naopak herních automatů příliš neobává. Podle Humhala z oddělení lékařské psychologie na 3. lékařské fakultě UK není rozdíl mezi závislostí na automatech a třeba na sázení. O zavedení samoobslužných herních automatů do heren a podobných zařízení si myslí, že počet návštěvníků nijak nezvýší. "No a ti, kdo tam už chodí, tak možná ještě padnou hlouběji, nebo jim třeba přibude o jednu závislost navíc," řekl ČTK.

Loterijní společnost Sazka nyní v hlavním městě zkouší terminály, které by měly zhruba od července začít po stovkách zaplavovat herny a další hojně navštěvovaná místa. Unikátní herní systém by se měl stát základním zdrojem financí pro splácení nákladů na novou sportovní halu. Terminálů by nakonec mělo být až deset tisíc. K hlavním lákadlům bude patřit kumulace sázek centrálně řízených strojů a řada sázkových možností.

Technická zařízení, kam se stroje takzvaného centrálního loterního systému s interaktivními terminály Sazky řadí, z kapes lidí loni vytáhla takřka trojnásobně více peněz než o rok dříve, a to 5,4 miliardy korun. Hráčům se vrátilo 4,3 miliardy.

V loňském roce Češi celkem prosázeli v loteriích, kursových sázkách, výherních automatech, kasinech a při dalších hrách téměř 78 miliard korun, což byl nejvyšší objem v historii.

Pavel Bartošek - ČTK

Související články

Závislost z pohledu psychoanalýzy

31.1.2002 00:00

Přidat komentář

 
* *