Sabotér: strážce volby

19.12.2006 00:00
Psychologie

Podobně jako Prostitutka a Oběť i archetyp Sabotéra je neutrální energie, která se obvykle projevuje skrze rozvrat. Může sabotovat naše úsilí být šťastní a úspěšní, jestliže si nejsme vědomi vzorců myšlení a chování, které v nás vyvolává. Může způsobit, že se bráníme různým příležitostem. Sabotér je zrcadlo, které ukazuje naše strachy z převzetí odpovědnosti za sebe a za to, co vytváříme.

Archetyp Sabotéra může být nejtěsněji spojen s naší schopností přežít ve fyzickém světě. Strachy z existence bez základních životních potřeb, od jídla a domova až po společenské a osobní vztahy, často poskytují tomuto archetypu moc, aby nás pronásledoval.

Sabotéra můžeme umlčet odvážnými činy a následováním své intuice. Výborně nám slouží jako instinkt, který nás vede ktomu, abychom jednali podle tušení a ne podle racionálních úvah. Abychom se naučili tomuto hlasu naslouchat, musíme na něj reagovat. Teprve skrze reakci můžeme projevit odvahu rozšířit své tvůrčí prostředí. Začněme s malými rozhodnutími, které mohou být život proměňujícími volními činy přestrojenými za neškodné impulsy.

Ústředním tématem Sabotéra je strach pustit změnu do svého života, změnu, která vyžaduje pozitivně reagovat na příležitosti, aby se tak utvářel a prohluboval náš duch. Přesto je nemožné zastavit proces změny. Hluboko v kostech cítíme, že mít moc a používat ji vyžaduje změnu. A třebaže mnozí lidé chtějí všechno, nechtějí být vším. Všechna rozhodnutí, která učiníme, nemají stejný potenciál přeměnit podmínky našeho života. Rozhodnutí jít se skupinou přátel na večeři zpravidla nezmění náš život tak dramaticky jako rozhodnutí uzavřít sňatek, začít podnikat nebo se přestěhovat za oceán. Rozhodnutí reagovat na vnitřní hlas, který nám říká, abychom se věnovali duchovnímu životu, nám bezpochyby může nově uspořádat důvěrně známý svět.

"Dokážu spolehlivě sabotovat svoji sebeúctu," vyprávěla mi Erin. "Místo toho, abych poděkovala někomu, kdo mi složí poklonu, odmítnu laskavá slova, která mi nabízí. Neustále podceňuji své schopnosti. Taková vlastní sabotáž je však nejhorší v partnerství. Mám úžasného partnera, a když mi řekne, že mě miluje nebo že se mu líbím, odpovím mu, že je cvok. Takové chování hraničí se sabotováním vztahu. Několikrát se mě zeptal, proč mu nevěřím, když mi říká, jaké má pocity. Pověděla jsem mu, že cítím, že mu dávám šanci, což je stejné, jako bych mu řekla, že nemusí nic hrát, aby mi udělal dobře. Je to ničivý vzorec, který přichází přímo z mého stínového Sabotéra.

Teď se snažím myslet na to, abych si uvědomovala, kdy se šidím, a neustále si dělám poklony. Zní to jako hra, ale já to tak neberu. Mám pocit, že Sabotér je teď takový můj protihráč v šachu, že sedí naproti mě u stolu. Ať udělám jakýkoli tah, podívám se přes stůl a sleduji, jak zareaguje. Jsem rozhodnutá nestát v cestě všemu, čím život s mým partnerem může být. Náš společný život je část mého nejvyššího potenciálu, což znamená mít zkušenost manželky a matky s někým, koho skutečně miluji."

Zdroj: Caroline Myssová - Posvátné smlouvy, nakladatelství Dharmagaia

Související články

Oběť: strážce sebeúcty

16.11.2006 00:00

Prostitutka: strážce víry

24.10.2006 00:00

Stín a jeho souvislost se žárlivostí

27.5.2005 00:00

Stín a jeho projekce

28.3.2003 00:00

Archetyp učitele a jeho pasti

21.3.2001 00:00

Ovládají nás archetypy?

19.3.2001 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Celý článok je o nevedomosti. Ak poznám význam používaných slov, tak...
Tai Wu Ce  |  23.5.2007 12:30

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *