Psychoterapie - potřebujeme jí?

3.9.2001 00:00
Psychologie

Psychoterapie je slovo, které dnes skloňujeme ve všech pádech. Není velkou výjimkou, dozvíme-li se, že někdo z našich známých či z rodiny navštívil psychiatra a ten mu nabídl "léčbu duše". K čemu psychoterapie je, jaké jsou její možnosti, kde se k ní můžeme dostat - na tyto otázky se pokusí odpovědět tento článek.

Psychoterapie - léčba duše - je stručně řečeno způsob, kterým může "odborník na duši" (psychiatr či psycholog) pomoci s problémy člověku, který za ním přijde. Každý kdo chce terapii provádět, musí mít speciální vzdělání, výcvik a praxi - to vše by mělo zaručit nám všem kvalitní odbornou pomoc. Dnes existuje celá řada nabídek péče o naši duši - od různých výtvarných, tanečních či relaxačních technik až třeba po jógu. Psychoterapie mezi ně jistě patří, je více méně spojena s péčí lékařskou a sama má mnoho podob.

Kdy můžeme být psychoterapie pro nás užitečná:
1. jsme-li v krizi a chceme si nechat poradit od odborníka,
2. trpíme-li nějakými duševními příznaky jako např. depresemi, úzkostmi, fobiemi a nespokojíme-li se pouze s pojídáním prášků,
3. trpíme-li nějakou neurózou nebo psychosomatickým onemocněním jako např. mentální anorexií či bulímií,
4. chceme-li se lépe poznat a svobodněji se pak v životě rozhodovat či naučit se změnit některé věci ve svém životě, které se nám opakovaně nedaří,
5. potřebujeme-li podporu při závažném duševním či tělesném onemocnění

Tento výčet jistě není kompletní, ovšem naznačuje velice široké uplatnění psychoterapie v životě moderního člověka. I v Čechách už nastal čas, kdy se lidé za návštěvu psychologa či psychiatra přestávají stydět a v některých vrstvách se to naopak stává módou.

Jaké jsou formy a směry psychoterapie? Formou rozumíme způsob, jakým terapie probíhá. Buď můžete jít na sezení s terapeutem z očí do očí - celou hodinu se věnuje jen vám, nikdo další není přítomen. To má své velké výhody - o některých věcech se těžko mluví i ve dvou, natož pak s více lidmi. Další výhodou je to, když víte, že terapeut se věnuje v tuto chvíli pouze vám a nikomu jinému. Má to i své nevýhody - je to dražší (pokud musíte terapii platit) a dostane se vám názoru či pohledu na věc pouze od jednoho člověka.
Jiné tomu je ve skupinové terapii - počáteční rozpaky sdílet své problémy s více lidmi se časem rozplynou a vy můžete ve skupině již známých tváří získat velkou oporu, porozumění, názory a zkušenosti
více lidí, můžete také získat nové sociální dovednosti - například se naučit lépe se prosadit v kolektivu. Směrů - tedy škol - je v psychoterapii poměrně dost a rozhodně se nedá říci, který je lepší či horší. Spíše záleží na druhu problému a na vaší osobnosti (co je vám bližší). K jednotlivým směrům a k jejich praktickému užití bych rád něco napsal podrobněji v příštích článcích, zde se ještě zmíním krátce o tom, kam za psychoterapií.
Můžete se ptát, kolikrát na takové psychoterapeutické sezení půjdete? I to je různé, záleží na typu problému a také na počtu sezení do týdne (měsíce). Při krizové intervenci navštívíte terapeute třeba jen jednou, při krátkodobé terapii možná desetkrát. Dlouhodobá terapie může trvat i několik měsíců až let, vždy záleží na vás, zda máte pocit, že ještě potřebujete na terapii chodit.

Pro děti i dospělé existuje několik klinik či psychoterapeutických pracovišť, kam je možné se o pomoc obrátit. Já osobně znám Prahu, takže vyjmenuji alespoň některá zařízení:

1. RIAPS Praha - http://www.cesop.cz/bodyinfo/bodyinfo10.html
2. Dětská psychiatrická klinika FN Motol
3. Rodinné centrum při DPK FN Motol - http://www.rodinnaterapie.cz/kontakt.htm
4. Psychoterapeutický stacionář ESET - Hekrova 805, Praha 4
5. ONDŘEJOV - http://www.cmail.cz/centrum.hermes/spas-pst.htm
a další, více informací viz internetové vyhledávače či telefonní seznam.

Všechna tato zařízení mají smlouvy se zdravotními pojišťovnami, psychoterapie je tak částečně nebo úplně hrazená. Po celé republice existuje mnoho terapeutů s vlastní praxí, kteří nabízejí kvalitní individuální i skupinovou péči. Vždy je třeba se na začátku domluvit, jestli má ten který terapeut smlouvu s vaší pojišťovnou, kolik sezení budete mít (zdarma", kolik vás to prostě bude stát.

Rád bych další články o psychoterapii psal také podle vašeho zájmu - pište, ptejte se, kritizujte. Psychoterapie je především tvořivý proces, nechť i články o ní jsou takovým tvořivým procesem mé spolupráce s vámi.
Jan Kulhánek

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Pampeliško, znovu jsem Ti psala a posílala to na oba Tvoje maily ze dvou...
Berenice  |  27.1.2011 15:07

Už mi to došlo. V dohledné době odpovím. Děkuji.
Pampeliška  |  27.1.2011 18:04

Bohuzial, psychoterapiu si mozu dovolit len bohati... Prezivam najvacsiu...
HesTia CreatriX  |  25.11.2011 20:29

Mě se stalo, že mi někdo pomohl zdarma.Ale co se týče psychoterapeutů a...
Kateřina  |  27.1.2015 15:31

Pokud by se lidi starali o svůj duševní život, pracovali na době tak by...
Petr  |  23.3.2016 04:33

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *