Psychiatři varují před honbou za nezdravou krásou

22.3.2005 00:00
Psychologie

Čeští psychiatři varují před honbou za nezdravou krásou. Dívkám usilujícím o extrémní štíhlost doporučují, aby se vzdaly snah stát se královnou krásy za každou cenu. Pomoci by jim prý mohl dialog odborníků s pořadateli a protagonisty soutěží krásy.

"Jako odborníci jsme si všimli, že české královny krásy měly čím dál nižší index BMI (body mass index), který je indikátorem toho, jak si člověk stojí s tukovou tkání. Jejich míry byly pod diagnózou, která určuje světová kritéria pro anorexii. Těch dívek bylo čím dál víc a připadalo nám to alarmující. V klinické praxi to znamená, že mladé dívky, jež mají problém s extrémní štíhlostí, po zhlédnutí voleb královen krásy odmítají přibrat," řekla ČTK docentka Hana Papežová z Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice.

Ocenila, že pozvání k dialogu přijala na konferenci o anorexii a bulimii, která dnes skončila v Praze, prezidentka soutěže Česká Miss Michaela Maláčová. Konference se zúčastnila i s jednou z finalistek. Miloslav Zapletal , prezident dalšího populárního klání o krásu, soutěže Miss ČR, však podle lékařky dialog odmítl. "Vůbec neodpověděl na můj dopis, v němž jsem ho zvala k účasti na konferenci," řekla.

Podle ní čeští odborníci chtějí nastolit komunikaci mezi těmi, kteří propagují ideál krásy, a těmi, kdo vidí problémy. "Společnost bohužel nechce vidět problémy. Ty nenesou peníze. Zároveň ale za to platí," upozornila.

Procento vyléčených českých pacientek je podle Papežové srovnatelné se situací ve vyspělých zemích. Také úroveň terapie je podle ní obdobná. "Nás to ale stojí daleko víc úsilí. Odbornici i personál nejsou dostatečně ohodnoceni a kvůli nešikovné ekonomické politice specializované jednotky na psychiatrických odděleních zanikly nebo mají velké problémy s přežitím," uvedla.

Zatímco v USA přijde jeden den léčby pacientky zhruba na tisíc dolaru, v Česku pojišťovna platí pět set korun. Skutečné náklady jsou až trojnásobně vyšší. "Musíme používat alternativní metody, abychom mohli pacientům," konstatovala.

Alexandra Malachovská - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Pro lekarsky vyzkum hledam divky, pro nafoceni image - uzitkovych fotografii...
S.Hudeckova  |  1.9.2008 15:40

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *